+ 16Images
+ 1Colour
Force Urbania 4400WB 17Str
Urbania 4400WB 17Str overview
| Engine | 2596 cc |
| Power | 114 bhp |
| Transmission | Manual |
| Mileage | 11 kmpl |
| Fuel | Diesel |
| Seating Capacity | 11, 13, 14, 17, 10 |
Force Urbania 4400WB 17Str latest updates
Force Urbania 4400WB 17Str Prices: The price of the Force Urbania 4400WB 17Str in New Delhi is ₹31.68 Lakh (Ex-showroom).
Force Urbania 4400WB 17Str Colours: This variant is available in 2 colours: White and Grey.
Force Urbania 4400WB 17Str Engine and Transmission: It is powered by a 2596 cc engine which is available with a Manual transmission. The 2596 cc engine puts out 114bhp@2950rpm of power and 350Nm@1400-2200rpm of torque.
Force Urbania 4400WB 17Str vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Toyota Innova Crysta 2.4 Zx 7Str, which is priced at Rs.25.98 Lakh. Mahindra XEV 9e Pack Three 11.2kw Charger, which is priced at Rs.31.25 Lakh and Toyota Hilux STD, which is priced at Rs.28.52 Lakh.
Urbania 4400WB 17Str Specs & Features:Force Urbania 4400WB 17Str is a 17 seater Diesel car.Urbania 4400WB 17Str has Touchscreen, Anti-lock Braking System (ABS), Power Windows Front, Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering, Air Conditioner.
Force Urbania 4400WB 17Str price
| Ex-Showroom Price | Rs.31,67,557 |
| RTO | Rs.3,95,944 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.1,51,371 |
| Others TCS Charges:Rs.31,675 | Rs.31,675 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.37,46,547 |
Urbania 4400WB 17Str specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | FM2.6CR ED |
| Displacement | 2596 cc |
| Max Power | 114bhp@2950rpm |
| Max Torque | 350Nm@1400-2200rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5-Speed |
| Drive Type | RWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 70 Litres |
| Diesel Highway Mileage | 11 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Leaf spring suspension |
| Rear Suspension | Leaf spring suspension |
| Shock Absorbers Type | Telescopic |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 7010 mm |
| Width | 2095 mm |
| Height | 2550 mm |
| Seating Capacity | 17 |
| Ground Clearance Unladen | 200 mm |
| Wheel Base | 4400 mm |
| Front Tread | 1750 mm |
| Rear Tread | 1750 mm |
| Gross Weight | 4610 kg |
| No. of Doors | 3 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Accessory Power Outlet | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear AC Vents | |
| Parking Sensors | Rear |
| USB Charger | Front & Rear |
| Hands-Free Tailgate | |
| Gear Shift Indicator | |
| Rear Curtain | |
| Luggage Hook & Net | |
| Idle Start-Stop System | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Tyre Size | 235/65 R16 |
| LED DRLs | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| Usb Ports | |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Force Urbania
Force Urbania comparison with similar cars
Rs.18.99 - 25.98 Lakh*
Rs.21.90 - 31.25 Lakh*
Rs.28.52 - 36 Lakh*
Rs.21.49 - 30.23 Lakh*
Rs.24.97 - 28.61 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Force Urbania in New Delhi
Urbania 4400WB 17Str alternatives to consider
Rs.25.98 Lakh*
Rs.31.25 Lakh*
Rs.28.52 Lakh*
Rs.30.23 Lakh*
Rs.28.61 Lakh*
Rs.26.79 Lakh*
Rs.30.01 Lakh*
Rs.29.85 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Force Urbania
Urbania 4400WB 17Str images
Force Urbania videos
22:24Force Urbania Detailed Review: Largest Family ‘Car’ In 31 Lakhs!1 year ago196.4K ViewsBy Harsh
Urbania 4400WB 17Str user reviews
- All (39)
- Space (9)
- Interior (5)
- Performance (5)
- Looks (7)
- Comfort (24)
- Mileage (8)
- Engine (7)
- More...
- Latest
- Helpful
- Force Urbania Very Excellent Van To Big Family'sForce Urbania It's very very excellent van, for big family and joint family but I request you to upgrade gear system and also you upgrade van inside centre mirror to look back side and you also include bumper in front and back and I think steering little bit small so you also upgraded little bit steering size....Read More1
- Mass UrbaniaEnjoy with huge space, best comfort. Value for money, best seating, good for home and commercial use, The Force Urbania is a premium van blending comfort, style, and practicality. Its Mercedes-derived diesel engine delivers smooth power, while spacious seating and modern features like a touchscreen infotainment system make long journeys enjoyable. Strong build, safety focus, and sleek design set it apart.Read More
- Best Site For Inspection Cars Vans And OtherMy own review is best, it was unexpectable it was nice. I was also suggest to some one visits this site and buy this car, it was best at all and I was say I love it, it was best in every thing, its good for traveling with family friends and every. Its was memorable trip in future. I want to buy only one caravan.Read More
- Comfort, Space And Reliability For Every JourneyThe force Urbania is spacious and reliable multi- utility vehicle ideal for group travel, family trips,and commerce use. With strong performance and good mileage, efficient A/C, comfortable reclining seats, and ample luggage space, it ensure smooth, safe and enjoyable long journeys even in remote areas.Read More1
- Force TravellersThe force travellers is one of the most popular and reliable multi utility vehicles in India , widely use for commercial tourism and institutional purpose known for its durability and space use design the traveller has become a prepaid choice for long distance staff transport, school Bus, ambulance and camper. Thank youRead More1
- View All Urbania Reviews
Questions & answers

Trending Force cars
Force GurkhaRs.15.95 Lakh*
Top Minivan Cars
Popular electric cars
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG CybersterRs.75 Lakh*

