+ 23Images
+ 35Colours
Aston Martin Vanquish V12
Vanquish V12 overview
| Engine | 5203 cc |
| Power | 824 bhp |
| Transmission | Automatic |
| Fuel | Petrol |
| Seating Capacity | 2 |
Aston Martin Vanquish V12 latest updates
Aston Martin Vanquish V12 Prices: The price of the Aston Martin Vanquish V12 in New Delhi is ₹8.37 Cr (Ex-showroom).
Aston Martin Vanquish V12 Colours: This variant is available in 35 colours: Plasma Blue, Lime Essence, Buckinghamshire Green, Satin Onyx Black, Black Pearl, Iridescent Emerald, Onyx Black, Quantum Silver, Concours Blue, Elwood Blue, Hyper Red, Storm Purple, Ultramarine Black, Satin Xenon Grey, Racing Green, Xenon Grey, Magnetic, Ion Blue, Cosmos Orange, Jet Black, Ultra Yellow, Titanium Grey, Supernova Red, Volcano Red, Digital Violet, Scorpus Red, Caribbean Blue, Cumberland Grey, Mako Blue, Oberon Black, China Grey, Liquid Crimson, Synapse Orange, Satin Titanium Grey and Apex Grey.
Aston Martin Vanquish V12 Engine and Transmission: It is powered by a 5203 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 5203 cc engine puts out 824bhp@6500rpm of power and 1000Nm@2500-5000rpm of torque.
Aston Martin Vanquish V12 vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Rolls-Royce Cullinan Series II, which is priced at Rs.10.50 Cr. Rolls-Royce Ghost Series II Standard, which is priced at Rs.8.95 Cr and Rolls-Royce Phantom Series II, which is priced at Rs.8.99 Cr.
Vanquish V12 Specs & Features:Aston Martin Vanquish V12 is a 2 seater Petrol car.Vanquish V12 has Multi-function Steering Wheel, Touchscreen, Automatic Climate Control, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels.
Aston Martin Vanquish V12 price
| Ex-Showroom Price | Rs.8,37,16,000 |
| RTO | Rs.83,71,600 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.32,57,513 |
| Others TCS Charges:Rs.8,37,160 | Rs.8,37,160 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.9,61,82,273 |
Vanquish V12 specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 5.2L V12 Twin-Turbo |
| Displacement | 5203 cc |
| Max Power | 824bhp@6500rpm |
| Max Torque | 1000Nm@2500-5000rpm |
| No. of Cylinders | 12 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Twin |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | rear-wheel drive |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 82 Litres |
| Top Speed | 345 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Double wishbone suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Steering Type | Electric |
| Alloy Wheel Size Front | 275/35/ZR21 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 325/30/ZR21 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4850 mm |
| Width | 2044 mm |
| Height | 1290 mm |
| Seating Capacity | 2 |
| Ground Clearance Unladen | 120 mm |
| Wheel Base | 2885 mm |
| Kerb Weight | 1774 kg |
| Gross Weight | 1910 kg |
| Approach Angle | 9° |
| Departure Angle | 14° |
| No. of Doors | 2 |
| Reported Boot Space | 248 Litres |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Automatic Climate Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| KeyLess Entry | |
| Central Console Armrest | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Automatic Headlamps | |
| Power Windows | Front Only |
| Cup Holders | Front Only |
| Heated Seats | Front Only |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Digital Odometer | |
| Digital Cluster Size | 10.25 |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rain Sensing Wiper | |
| Alloy Wheels | |
| Wheel Size | 21 Inch |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| No. of Airbags | 4 |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Traction Control | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.25 inch |
| Connectivity | Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 15 |
| Rear Touchscreen | |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Forward Collision Warning | |
| Automatic Emergency Braking | |
| Traffic Sign Recognition | |
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Rear Cross Traffic Alert | |
| Rear Cross Traffic Collision-Avoidance Assist | |
| Report Incorrect Specs | |
Aston Martin Vanquish comparison with similar cars
Rs.10.50 - 12.25 Cr*
Rs.8.95 - 10.52 Cr*
Rs.8.99 - 10.48 Cr*
Rs.10.37 Cr*
Rs.8.89 Cr*- Start a new Car Comparison
Vanquish V12 alternatives to consider
Rs.10.50 Cr*
Rs.8.95 Cr*
Rs.8.99 Cr*
Rs.10.37 Cr*
Rs.8.89 Cr*
Rs.8.45 Cr*
Rs.7.60 Cr*
Rs.7.50 Cr*- Start a new Car Comparison
Vanquish V12 images
Vanquish V12 user reviews
- All (5)
- Interior (1)
- Performance (2)
- Looks (3)
- Comfort (1)
- Mileage (1)
- Engine (2)
- Power (1)
- More...
- Latest
- Helpful
- The Car's BeautyThis car is a beauty 😍 it's too much cool 😎 amazing, it's headlights are too attractively beautiful and its speed is one of it's great feature 😀 it's speed is three forty five top speed, especially recommended for racers and overspeeders and in money matters, overspeeders, it is amazing...Read More1
- According To Me Vanquish FeelAccording to me Vanquish feel like a proper statement car. Its so elegant. Timeless piece of machine. The way it looks, the performance it gives is just wow. The only disadvantage of getting such car in India is its more expensive compared to other countries and you cannot drive it everywhere because of the conditions of the road.Read More
- VanquishThe Vanquish from Aston Martin Vanquish mix of luxury, great performance, and ageless style, which is pretty much the definition of handcrafted British automotive excellence. As the premier model in the Aston Martin range, it exudes a certain power and charm with its aerodynamic and compact yet convincing muscular shape that simply makes the streets its own. In fact, Vanquish's engine is a mighty 5.9-liter V12 that pumps out a very impressive 568-horsepower. Such a monster can therefore perform a 0 to 60 mph in nearly 3.6 seconds, making a lure and pulse racing experience, yet still a controllable one. Also, on the shift front, the seven-speed automatic is always on point and through its effects it adds to the total play of power when you are either speeding on the road or cornering sharply. What about interior? Vanquish does not fall short of becoming a holy place of lavishness. The interior looks like a display of utmost grandeur and top-class are all the components that range from exquisite leather to sparkling carbon fiber trims. The possibilities of customization will make each owner fit his individuality and then the result will be a one-of-a-kind experience. As the seats look good and also serve the purpose of giving you comfort when you take the corners fast. The top of the tech world with an easy-to-use infotainment and great sound system will surely add more value to motor sport lover's pleasure. Nevertheless, Vanquish has its share of shortcomings. Its ride may sometimes be too stiff, for example, people wanting comfortable drives would not like it very much. Apart from that, because of its design, one will be able only to see so much from the back, so it might take a little getting used to if you're a new driver. Thus, the Aston Martin Vanquish is basically a performance and luxurious statement. The car undoubtedly makes a stunning blend of power, style, and high-tech engineering innovations, thereby turning it into a dream machine for a fan and a specialized collector. The Vanquish is beyond just a car: it's a journey that exhilarates the senses and stocks the "Fire of Love".Read More1
- Car Is A DreamI love this car, it is a Dream come true car and special aston martin is luxurious brand in a car industry. Aston martin is luxurious as well as family and sports car. In that segment non other car is competing with this super car. It is fastest super car and reliable and more luxurious it is matching with standards...Read More1
- Awesome But PriceyBhai, this is a stunning car with a bold look and a loud V12 engine that hits 824 horsepower. It?s super fast, fun to drive, and feels like luxury inside. Mileage is bad, around 6-7 kmpl, and maintenance is crazy expensive?think 50k+ for an oil change. I?d rate it 4.5 stars, it?s awesome but hurts the pocket.Read More1
- View All Vanquish Reviews
Aston Martin Vanquish news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Aston Martin Vanquish is powered by a 5.2-litre bi-turbo V12 engine with an ...Read More
A ) The Aston Martin Vanquish accelerates from 0 to 100 km/h in just 3.3 seconds, de...Read More
A ) The Aston Martin Vanquish has a boot capacity of 248 liters.

Trending Aston Martin cars
Aston Martin VantageRs.3.77 Cr*
Aston Martin DBXRs.3.82 - 4.38 Cr*
Aston Martin DB12Rs.4.34 Cr*
Top Coupe Cars
Popular electric cars
Rolls-Royce SpectreRs.7.50 Cr*
Tata Tigor EVRs.12.49 - 13.75 Lakh*
BMW i4Rs.72.50 - 77.50 Lakh*
Mercedes-Benz EQSRs.1.30 - 1.63 Cr*
Mercedes-Benz G-Class ElectricRs.3.10 Cr*

