
MG G10 Specifications
The MG G10 has 1 Diesel Engine on offer. The Diesel engine is 2398 cc . It is available with the Manual transmission.
Be the first oneShare your Views
Shortlist
Rs.25 Lakh*
Key specifications of MG G10
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Displacement | 2398 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Seating Capacity | 9 |
| Transmission Type | Manual |
| Body Type | MUV |
MG G10 specifications
Engine & Transmission
| Displacement | 2398 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Norm Compliance | BS VI |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 5168 mm |
| Width | 1980 mm |
| Height | 1928 mm |
| Seating Capacity | 9 |
| Wheel Base | 3198 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Top Muv cars
MG G10 videos
2:05MG G10 MPV Coming To India | Should the Kia Carnival Worry? | Auto Expo 20206 years ago413 ViewsBy Rohit
3:15MG G10 MPV Is The Perfect Carnival Rival! | Revealed At Expo | ZigWheels.com6 years ago638 ViewsBy Rohit
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
Q ) What is the estimated launch date of MG G10?
A ) The estimated launch date of MG G10 is Not Yet Announced.
Q ) What are the expected key specifications of MG G10?
A ) MG G10 will be a muv available in Manual transmission & Diesel options.
Q ) What are the alternatives/competitors of MG G10?
A ) MG G10 will be competed with Tata Harrier, MG Hector, Hyundai Creta Electric, BYD Atto 3 and Hyundai Creta.
Q ) Does the MG G10 have a sunroof?
A ) MG G10 does not have a sunroof.
Q ) How many seats on car?
By CarDekho Experts on 2 Dec 2020
A ) As of now, the brand hasn't revealed the complete details. So we would sugge...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) When is launch MG Gloster in India and what is the price top end model of MG Glo...
By CarDekho Experts on 8 Feb 2020
A ) As of now, the brand hasn't revealed the complete details about the prices a...Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Trending MG Motor cars
- Popular
- Upcoming
MG HectorRs.11.99 - 19.19 Lakh*
MG AstorRs.9.79 - 15.50 Lakh*
MG Hector PlusRs.17.49 - 19.69 Lakh*
MG GlosterRs.38.33 - 43.16 Lakh*

- New Variant

Other upcoming cars
×
We need your city to customize your experience