
Force Gurkha 5 Door Specifications
The Force Gurkha 5 Door has 1 Diesel Engine on offer. The Diesel engine is 2596 cc . It is available with Manual transmission.Depending upon the variant and fuel type the Gurkha 5 Door has a mileage of 9.5 kmpl & Ground clearance of Gurkha 5 Door is 233 mm. The Gurkha 5 Door is a 7 seater 4 cylinder car and has length of 4390 mm, width of 1865 mm and a wheelbase of 2825 mm.
Shortlist
Rs.17.27 Lakh*
EMI starts @ ₹46,741
Standout features of Force Gurkha 5 Door

Digital instrument cluster

Manually locking differentials for unmatched off-road capability

Factory-fitted snorkel for 700mm water-wading depth
Key specifications of Force Gurkha 5 Door
| City Mileage | 9.5 kmpl |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Displacement | 2596 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 138.08bhp@3200rpm |
| Max Torque | 320Nm@1400-2600rpm |
| Seating Capacity | 7 |
| Transmission Type | Manual |
| Fuel Tank Capacity | 63.5 Litres |
| Body Type | SUV |
| Ground Clearance Unladen | 233 mm |
Key features of Force Gurkha 5 Door
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Engine Start Stop Button | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | No |
Force Gurkha 5 Door specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | FM 2.6 CR CD |
| Displacement | 2596 cc |
| Max Power | 138.08bhp@3200rpm |
| Max Torque | 320Nm@1400-2600rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5 Speed |
| Drive Type | 4WD |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 63.5 Litres |
| Diesel Highway Mileage | 12 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Double wishbone suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Steering Type | Hydraulic |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Turning Radius | 6.3 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 18 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 18 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Dimensions & Capacity
| Length | 4390 mm |
| Width | 1865 mm |
| Height | 2095 mm |
| Seating Capacity | 7 |
| Ground Clearance Unladen | 233 mm |
| Wheel Base | 2825 mm |
| Gross Weight | 3125 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Accessory Power Outlet | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Adjustable Headrest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Parking Sensors | Rear |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Additional Features | Best in class Legroom, Headroom and shoulder room |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Additional Features | Stylish and advanced digital instrument cluster |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | |
| Upholstery | Leather |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Alloy Wheels | |
| Integrated Antenna | |
| Cornering Headlamps | |
| Boot Opening | Manual |
| Tyre Size | 255/65 R18 |
| Tyre Type | Tubeless, Radial |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| Additional Features | Iconic Design - The Gurkha has a timeless appeal & Commanding road presence,First in segment Air intake snorket for fresh air supply and water wading,Full LED Headlamp - High intensity Force LED pro Edge Headlamps and DRLs |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 9 Inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| Usb Ports | |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Must read articles before buying Force Gurkha 5 Door
Force Gurkha 5 Door videos
14:34Force Gurkha 5-Door 2024 Review: Godzilla In The City1 year ago27.8K ViewsBy Harsh
10:10NEW Force Gurkha 5-Door Review — Not For Most Humans | PowerDrift1 year ago43.2K ViewsBy Harsh
Compare specs of Gurkha 5 Door alternatives
Comfort user reviews of Force Gurkha 5 Door
Based on31 User Reviews
Write a Review & Win ₹1000
Popular Mentions
- All (31)
- Comfort (6)
- Mileage (4)
- Engine (5)
- Space (2)
- Power (7)
- Performance (6)
- Seat (7)
- More...
- Latest
- Helpful
- Awesome SUVVery nice car. Gurkha budget friendly vehicle Comfort in driving, sufficient space Build quality is awesome, very good power performance, specious seat. It is true and hardcore off-road SUV. Ground clearance is very high make it perfect for high terrains. Adventure lovers go for this car. Driving position is very good .Read More1 1
- Gurkha , A Car For Aesthetics And Durability.It is an amazing mascular car comes with low maintainance and high durability. Overall on road performance is good and off-roading is superb. Sitting comfort is also average but when you talk about road presence it is unbeatable. Talking about safety ratings, it is average but it is engineered so well that it turns like butter.Read More
- Cruise ControlIt's a perfect off-road vehicle no it's a offroad beast but also travel in city and highways The main think they missed in this vehical is cruise control of the car now a days small cars also get some fancy features we don't need a fancy features we need a necessary things in our car and also seat comfort is little bit bad.Read More1
- ExperienceThe experience was very good and the comfort is also great 👍 about mantained cost is a little bit high and the other functions is too good mileage is also good and pickup that also nice and I tell that gurkha is only car who compete the market of 4 x4 and the car is better than fortuner and the speed is too goodRead More
- The Price Is Suitable, GoodThe price is suitable, good looking.all features are good and A smooth driving seat it gives comfort to drive.mileage is very good.airbag facility also available. Display and Ac made it different from other cars at this leval of price.front looking is very Bold looking.power also makes different.my overall experience is good.Read More1
- One Of The Best SUVs At An Affordable Rate.One of the best SUVs at this price. It has all the features for an ideal car. It was bought by my friend in 2024 and we had many trips in it. It was one of the best SUV I had sit in. It has good maintainence cost and looks good too. Gurkha 5-Door is one of the best SUVs at an affordable rate. It has good seating, leg space, and is comfortable too.Read More
- View All Gurkha 5 Door Comfort Reviews
More car options to consider
FAQs on Force Gurkha 5 Door
Q ) How much CC is Force Gurkha 5 Door?
A ) The Force Gurkha 5 Door is available with Diesel engine of 2596 cc.
Q ) What is the power & torque of the Force Gurkha 5 Door?
A ) The max power & torque of Force Gurkha 5 Door is 138.08bhp@3200rpm & 320Nm@1400-2600rpm Respectively.
Q ) What is the drivetrain type of Force Gurkha 5 Door?
A ) The Force Gurkha 5 Door is available with 4WD drivetrain. Check out the list of cars with 4WD on Cardekho.
Q ) What is the fuel consumption of Force Gurkha 5 Door?
A ) The fuel capacity of the Force Gurkha 5 Door is 63.5 L.
Q ) What is the ground clearance of Force Gurkha 5 Door ?
A ) The Force Gurkha 5 Door Is a SUV car & the ground clearance of Force Gurkha 5 Door is 233 mm.
Q ) Does Force Gurkha 5 Door have cruise control?
A ) No, Force Gurkha 5 Door does not come with cruise control.
Q ) How many airbags are there in Force Gurkha 5 Door?
A ) Force Gurkha 5 Door comes with many safety features & have 2 airbags. Choose cars with 2 airbags on CarDekho.
Did you find this information helpful?
Force Gurkha 5 Door brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Trending Force cars
Force GurkhaRs.15.95 Lakh*
Force UrbaniaRs.26.34 - 31.83 Lakh*
Popular SUV cars
- Trending
- Latest
- Upcoming
Tata SierraRs.11.49 - 21.29 Lakh*
Hyundai CretaRs.10.79 - 20.20 Lakh*
Mahindra TharRs.9.99 - 17.62 Lakh*
Tata NexonRs.7.32 - 14.15 Lakh*
Mahindra Scorpio NRs.13.49 - 24.95 Lakh*
Volkswagen TaigunRs.11 - 19.30 Lakh*- New Variant
Maruti Suzuki VictorisRs.10.50 - 19.99 Lakh*
Skoda KushaqRs.10.69 - 18.99 Lakh*- New Variant
Tata Harrier EVRs.21.49 - 30.23 Lakh* - New Variant
Maruti Suzuki Grand VitaraRs.10.77 - 19.72 Lakh*
Latest SUV Cars
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience