
Bugatti Chiron Specifications
The Bugatti Chiron has 2 Petrol Engine on offer. The Petrol engine is 7993 cc and 7998 cc . It is available with the Automatic transmission.
54 ViewsShare your Views
Shortlist
Rs.19.21 - 28.40 Cr*
Key specifications of Bugatti Chiron
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Displacement | 7993 cc |
| No. of Cylinders | 16 |
| Max Power | 1479bhp@6700rpm |
| Max Torque | 1600Nm@2000-6000rpm |
| Seating Capacity | 2 |
| Transmission Type | Automatic |
| Fuel Tank Capacity | 100 Litres |
| Body Type | Coupe |
Key features of Bugatti Chiron
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
Bugatti Chiron specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | Petrol |
| Displacement | 7993 cc |
| Max Power | 1479bhp@6700rpm |
| Max Torque | 1600Nm@2000-6000rpm |
| No. of Cylinders | 16 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Fuel Supply System | MPFi |
| Turbo Charger | Yes |
| Super Charge | No |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 7 Speed |
| Drive Type | AWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 100 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI |
| Top Speed | 420 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | double-wishbone |
| Rear Suspension | double-wishbone |
| Steering Type | Power |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Acceleration | 2.5 seconds |
| 0-100kmph | 2.5 seconds |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4544 mm |
| Width | 2038 mm |
| Height | 1212 mm |
| Seating Capacity | 2 |
| Ground Clearance (Laden) | 125mm |
| Wheel Base | 2711 mm |
| Kerb Weight | 1995 kg |
| No. of Doors | 2 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | |
| Smart Access Card Entry | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | |
| Central Console Armrest | |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Gear Shift Indicator | |
| Rear Curtain | |
| Luggage Hook & Net | |
| Battery Saver | |
| Lane Change Indicator | |
| Drive Modes | 0 |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | Optional |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Folding Table in The Rear | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rain Sensing Wiper | Optional |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Roof Carrier | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Sun Roof | |
| Tyre Size | 285/30R20 |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Clutch Lock | |
| EBD | |
| Rear Camera | |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Audio System Remote Control | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Internal Storage | |
| Rear Entertainment System | |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Blind Spot Monitor | |
| Autonomous Parking | |
| Report Incorrect Specs | |
Top Coupe cars
Bugatti Chiron videos
6:08Bugatti Chiron Sport~ Hennessey Venom F5 ft. Aditya Patel : Geneva Motor show 2018 : PowerDrift8 years ago179.9K ViewsBy CarDekho Team
2:57Bugatti Chiron : Geneva Motor Show : PowerDrift9 years ago142.3K ViewsBy CarDekho Team
Comfort user views of Bugatti Chiron
Share your Views
Popular Mentions
- All (54)
- Comfort (5)
- Mileage (5)
- Engine (10)
- Power (12)
- Performance (2)
- Interior (3)
- Looks (11)
- More...
- Latest
- Helpful
- Booster EnhacementEngine has supreme power. It is fully era of speed.it is full of comfort and the look is premium all of the features are just looks like a super wow.Read More
- Superb CarIt's a luxury car in this segment and the fastest car in the world. This is my dream car. The comfort of this car is fantastic.Read More29 22
- Super car.This is the best supercar in the segment in terms of power and comfort and luxury.10 3
- Awesome CarAwesome car, delivers good mileage. I am impressed by its comfort and power.3 2
- The Real Loving BeastJust got a crazy look at the car and it looks damn badass in that matte finishes, everyone on the road just bent and see what the hell is going there, but the most amazing thing is the interior with is so great, luxurious with a lot of comfortable features. One of my favourite that wind wing at the back I just love to see it up and down. I am so much satisfied with the whole package.Read More2 3
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
Q ) What is the estimated launch date of Bugatti Chiron?
A ) The estimated launch date of Bugatti Chiron is Not Yet Announced.
Q ) What are the expected key specifications of Bugatti Chiron?
A ) Bugatti Chiron will be a coupe available in Automatic transmission & Petrol options.
Q ) What are the alternatives/competitors of Bugatti Chiron?
A ) Bugatti Chiron will be competed with Rolls-Royce Cullinan, Rolls-Royce Ghost Series II, Rolls-Royce Phantom, Ferrari 849 Testarossa and Lamborghini Revuelto.
Q ) Does the Bugatti Chiron have a sunroof?
A ) Bugatti Chiron does not have a sunroof.
Q ) Are there any other colour for Bugatti Chiron?
By CarDekho Experts on 7 Apr 2023
A ) Bugatti Chiron is available in 1 colour- White.
Reply on this answerView all Answer
Q ) What are the various EMI options available for Bugatti Chiron?
By CarDekho Experts on 4 Jan 2022
A ) The model is not launched yet. We would suggest you to wait for the official lau...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) How much cost of BUGATTI Chiron?
By CarDekho Experts on 12 May 2021
A ) As of now, there's no update from the brand's end regarding the price of...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) I want to make a payment for it
By CarDekho Experts on 7 May 2021
A ) As of now, the model is not launched yet. So we would request you to wait for it...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) What is the price of insurance of Bugatti Chiron?
By Dillip on 13 Mar 2021
A ) It would be too early to give a verdict as the Bugatti Chiron hasn't launche...Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Popular Luxury Cars
- Trending
- Latest
- Upcoming
Maserati GranTurismoRs.2.25 - 2.51 Cr*
Aston Martin DB12Rs.4.34 Cr*
DefenderRs.1.03 - 2.60 Cr*
Porsche 911Rs.2 - 3.80 Cr*
Toyota VellfireRs.1.20 - 1.30 Cr*
Mercedes-Benz AMG A 45 SRs.87 - 94.80 Lakh*
Mercedes-Benz AMG GLE 53Rs.1.52 - 1.88 Cr*
Lexus ESRs.89.99 Lakh*
BMW M2Rs.1.02 - 1.66 Cr*
Ferrari AmalfiRs.5.59 Cr*
Latest Luxury Cars

- New Variant




Other upcoming cars
Ă—
We need your city to customize your experience