
Aston Martin DBX Specifications
The Aston Martin DBX has 1 Petrol Engine on offer. The Petrol engine is 3982 cc . It is available with Automatic transmission.Depending upon the variant and fuel type the DBX has a mileage of 8 kmpl & Ground clearance of DBX is 235 mm. The DBX is a 5 seater 8 cylinder car and has length of 5039 mm, width of 2220 mm and a wheelbase of 3022 mm.
Shortlist
Rs.3.82 - 4.38 Cr*
EMI starts @ ₹9.98Lakh
Key specifications of Aston Martin DBX
| City Mileage | 8 kmpl |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Displacement | 3982 cc |
| No. of Cylinders | 8 |
| Max Power | 697bhp@6000rpm |
| Max Torque | 900Nm@2600-4500rpm |
| Seating Capacity | 5 |
| Transmission Type | Automatic |
| Boot Space | 632 Litres |
| Fuel Tank Capacity | 85 Litres |
| Body Type | SUV |
| Ground Clearance Unladen | 235 mm |
Key features of Aston Martin DBX
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Fog Lights - Front | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
Aston Martin DBX specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | Quad Overhead Cam,4 litre twin turbo V8 |
| Displacement | 3982 cc |
| Max Power | 697bhp@6000rpm |
| Max Torque | 900Nm@2600-4500rpm |
| No. of Cylinders | 8 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | quad overhead camshaft |
| Fuel Supply System | Gasoline direct injection |
| Turbo Charger | Twin |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 9-Speed AT |
| Drive Type | AWD |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 85 Litres |
| Petrol Highway Mileage | 10.1 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI |
| Top Speed | 310 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Air suspension |
| Rear Suspension | Air suspension |
| Shock Absorbers Type | Adaptive triple chamber air suspension |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Turning Radius | 6.2 m |
| Front Brake Type | Ventilated steel Disc |
| Rear Brake Type | Ventilated steel Disc |
| Acceleration | 3.3 s |
| 0-100kmph | 3.3 s |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Dimensions & Capacity
| Length | 5039 mm |
| Width | 2220 mm |
| Height | 1680 mm |
| Boot Space | 632 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 235 mm |
| Wheel Base | 3022 mm |
| Front Tread | 1531 mm |
| Kerb Weight | 2245 kg |
| Gross Weight | 3020 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Boot | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Adjustable Headrest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Navigation System | |
| Find My Car location | |
| Foldable Rear Seat | 40:20:40 Split |
| Smart Access Card Entry | |
| Smart Key Band | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Luggage Hook & Net | |
| Lane Change Indicator | |
| Drive Modes | 5 |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Additional Features | 9-speed lightweight cast magnesium bodied automatic gearbox, Multi-plate wet clutch with oil cooling, Close coupled engine mounted gearbox, Electronic shift-by-wire control system, Electronic active centre transfer case with front axle 'pre-load' capability (drive mode dependent), Thru-sump mounted front differential with equal length front drive shafts, Lightweight, one-piece carbon fibre rear propeller shaft, Electronic rear limited-slip differential, Five adaptive drive modes (4 on-road, 1 off-road) |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Fog Lights - Front | |
| Fog Lights - Rear | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Rear Spoiler | |
| Roof Carrier | Optional |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Smoke Headlamps | |
| Projector Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Trunk Opener | Smart |
| Heated Wing Mirror | |
| Sun Roof | |
| Tyre Size | 285/40 R22,325/35 R22 |
| Tyre Type | Radial, Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Additional Features | Tyres(Pirelli P-Zero), Front overhang: 915mm / 36", Rear overhang: 1,064mm / 41.9", Track (front): 1,698mm / 66.9", Track (rear): 1,664mm / 65.5", Turning circle (Kerb-to-kerb): 12.4m / 40.7', Approach angle: 25.70, Breakover angle:18.80, Departure angle (GT mode / Max offroad): 24.30 / 27.10, Wading depth : 500mm, Weight distribution: Front 52 : Rear 48, Towing capacity (braked / unbraked): 2,700Kg / 750Kg, Roof load: 75Kg (including all roof loading equipment), |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 10 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Audio System Remote Control | |
| MirrorLink | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Wi-Fi Connectivity | |
| Compass | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.25 |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay, SD Card Reader |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| Internal Storage | |
| No. of Speakers | 14 |
| Rear Entertainment System | |
| Usb Ports | |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
ADAS Feature
| Blind Spot Monitor | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Compare variants of Aston Martin DBX
Compare specs of DBX alternatives
Comfort user reviews of Aston Martin DBX
Based on10 User Reviews
Write a Review & Win ₹1000
Popular Mentions
- All (10)
- Comfort (1)
- Engine (3)
- Power (4)
- Performance (4)
- Interior (2)
- Looks (3)
- Experience (2)
- More...
- Latest
- Helpful
- Fantastic ExperienceDriving experience is like gliding with a jet. But somehow it's bumpy on Indian roads. Power is excellent, comfort is superb, interiors are amazing. Overall a great car, for James Bond lovers too.Read More2
- View All DBX Comfort Reviews
More car options to consider
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
Q ) How much CC is Aston Martin DBX?
A ) The Aston Martin DBX is available with Petrol engine of 3982 cc.
Q ) What is the power & torque of the Aston Martin DBX?
A ) The max power & torque of Aston Martin DBX is 542bhp@6500rpm & 700Nm@2200-5000rpm Respectively.
Q ) What is the drivetrain type of Aston Martin DBX?
A ) The Aston Martin DBX is available with AWD drivetrain. Check out the list of cars with AWD on Cardekho.
Q ) What is the fuel consumption of Aston Martin DBX?
A ) The fuel capacity of the Aston Martin DBX is 85.0 L.
Q ) What is the ground clearance of Aston Martin DBX ?
A ) The Aston Martin DBX Is a SUV car & the ground clearance of Aston Martin DBX is 235 mm.
Q ) Does Aston Martin DBX have cruise control?
A ) Yes, Aston Martin DBX comes with cruise control.
Q ) How many airbags are there in Aston Martin DBX?
A ) Aston Martin DBX comes with many safety features & have 10 airbags. Choose cars with 10 airbags on CarDekho.
Q ) How many people can sit in Aston Martin DBX?
By CarDekho Experts on 13 Apr 2020
A ) It would be too early to give any verdict as Aston Martin DBX is not launched ye...Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Aston Martin DBX brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Trending Aston Martin cars
Aston Martin VantageRs.3.77 Cr*
Aston Martin DB12Rs.4.34 Cr*
Aston Martin VanquishRs.8.37 Cr*
Popular Luxury Cars
- Trending
- Latest
- Upcoming
Bentley BentaygaRs.5 - 6.75 Cr*
Porsche 911Rs.2 - 3.80 Cr*
DefenderRs.1.03 - 2.60 Cr*
Toyota VellfireRs.1.20 - 1.30 Cr*
BMW X7Rs.1.26 - 1.32 Cr*
Mercedes-Benz AMG A 45 SRs.87 - 94.80 Lakh*
Mercedes-Benz AMG GLE 53Rs.1.52 - 1.88 Cr*
Lexus ESRs.89.99 Lakh*
BMW M2Rs.1.02 - 1.66 Cr*
Ferrari AmalfiRs.5.59 Cr*
Latest Luxury Cars

- New Variant




Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience