
Skoda Kylaq Specifications
The Skoda Kylaq has 1 Petrol Engine on offer. The Petrol engine is 999 cc . It is available with Manual & Automatic transmission.Depending upon the variant and fuel type the Kylaq has a mileage of 19.05 to 19.68 kmpl & Ground clearance of Kylaq is 189 mm. The Kylaq is a 5 seater 3 cylinder car and has length of 3995 mm, width of 1783 mm and a wheelbase of 2566 mm.
Standout features of Skoda Kylaq

Powered driver and co-driver seat make seat adjustments convenient

Simply Clever’ touches: ticket holder on windscreen, dedicated phone pocket on seatback, reflectors on doors

Electric sunroof adds some light inside the cabin and makes it feel airy.
Key specifications of Skoda Kylaq
| ARAI Mileage | 19.05 kmpl |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Displacement | 999 cc |
| No. of Cylinders | 3 |
| Max Power | 114bhp@5000-5500rpm |
| Max Torque | 178Nm@1750-4000rpm |
| Seating Capacity | 5 |
| Transmission Type | Automatic |
| Boot Space | 446 Litres |
| Fuel Tank Capacity | 45 Litres |
| Body Type | SUV |
| Ground Clearance Unladen | 189 mm |
Key features of Skoda Kylaq
| Power Steering | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
| Engine Start Stop Button | Yes |
Skoda Kylaq specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | 1.0 TSI |
| Displacement | 999 cc |
| Max Power | 114bhp@5000-5500rpm |
| Max Torque | 178Nm@1750-4000rpm |
| No. of Cylinders | 3 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 6-Speed AT |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 19.05 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 45 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Steering Gear Type | Rack&Pinion |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 17 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 17 Inch |
| Boot Space Rear Seat Folding | 1265 Litres |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3995 mm |
| Width | 1783 mm |
| Height | 1619 mm |
| Boot Space | 446 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 189 mm |
| Wheel Base | 2566 mm |
| Kerb Weight | 1213-1255 kg |
| Gross Weight | 1660 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height & Reach |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Luggage Hook & Net | |
| Idle Start-Stop System | |
| Additional Features | Sunglass holder |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Lighting | Ambient light |
| Additional Features | Rear Parcel Tray |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 8 |
| Upholstery | Leatherette |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Garnish | |
| Projector Headlamps | |
| Cornering Foglamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Fog Lights | Front |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | Single Pane |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 205/55 R17 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Pinch Power Windows | Driver's Window |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Bharat NCAP Safety Rating | 5 Star |
| Bharat NCAP Child Safety Rating | 5 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.07 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Tweeters | 2 |
| Additional Features | Wireless Android Auto & Apple CarPlay |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Skoda Kylaq
Must read articles before buying Skoda Kylaq
Skoda Kylaq videos
20:38Mahindra XUV 3XO vs Skoda Kylaq | Detailed Comparison In Hindi10 months ago61.1K ViewsBy Harsh
19:16Skoda Kylaq Detailed Review: Sabke Liye Nahi ❌11 months ago46.2K ViewsBy Harsh
6:36Skoda Kylaq Variants Explained | Classic vs Signature vs Signature + vs Prestige1 year ago46K ViewsBy Harsh
17:30Skoda Kylaq Review In Hindi: FOCUS का कमाल!1 year ago18.9K ViewsBy Harsh
Compare specs of Kylaq alternatives
Comfort user reviews of Skoda Kylaq
- All (305)
- Comfort (90)
- Mileage (52)
- Engine (58)
- Space (34)
- Power (42)
- Performance (67)
- Seat (30)
- More...
- Latest
- Helpful
- Classic PlusSkoda kylaq is one of the best car in this segment, with the european engineering. This car has great capabilities in terms of city driving for the daily dwellers who can enjoy it's powerful engine and great handling in the traffic. It is a good mixture of style comfort and power packed in a single unit. Over all it is a win win car to buy.Read More
- Beauty With Beast Attractive Look With AdvanceIts a very stylish and capable car with this price point and its advanced feature with 4 cylinder power engine with high torque i personally like its look and feel and its emerging central console with air cooled glove box with advance led drl and projectors with chrome finish, comfortable seat and maximum space.Read More
- Buying My First Car Skoda, Dream CarBuying my first car skoda was emotional. I chose it for its solid build and premium feel. The showroom staff were polite and respectful they told everything about the car with their good spirits. About performance - The car delivers a very refined and stable ride. The pickup is impressive it's feel comfortable when it goes higher speed. Mileage is decent especially on highways in cities it depends on traffic but good in my view. Pros- smooth drive, great comfort and strong safety. Cons- slightly higher service costs for me but premium brand so not a big problem. Overall this car is not just a car for me it's emotion and a milestone for my family. Feeling proud after buying this and after years later I would like taste its next premium version.Read More2
- Very GoodIt's is a very comfortable car and very good suspention, to comfortable passanger seats to be continue road style car. Sound system is very classic and very sweet. Its gives best mileage of manual petrol varient to city ride. It's looking very classic.Read More1
- Driving Is DreamyIF YOU LOVE TO DRIVE THEN THIS IS THE BEST OPTION you can buy under 10 lakh I tested this car and changed my mind from xuv 3xo to kylaq this is one of those cars ki aap bheed se laga hojaye ho aur look wise sbse accha look is car ka hai baki abhi is segment ki cars se so agar aap chahte ho ki aapki car acchi mileage 5 star safety comfort looks sb cheej ek sath mile to then this is the best car.Read More1
- SKODA KYLAQ REASONS TO BUY FOR A FAMILY OF MIDDLESkoda kylaq is one of the best car in this skoda segment is very beautiful it has a very good car for a middle class who want to buy a car but not having enough budget it car having very beautiful colours but I love the grey and white one and peoples who want comfort by stearing it has options of tilt and telescopic stearing having 6 sir bags beautiful 😍 alloys and more.......Read More
- Germen Feel At Affordable PriceIt's a very good car in terms of performance and specially the german feel in the car make it 10 times better in the same segement. The looks & comfort are compromisable but the service quality and saftey is top notch. I still don't regret my choice. I would have buyed a car which give excellent mileage cheap service but, I choose a solid car with premium feel and performance.Read More
- NIC BUDGET CAR, AND WELL AVARAGESuper car and very comfortable. Nice budget and well mileage car, safety is good. Nice looking colour combination of this every varient, When this car moves on the road, it feels like a super car is driving,It is difficult to find such a beautiful car in this price range, thank you Skoda for making such a car.Read More1
- View All Kylaq Comfort Reviews
More car options to consider
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Skoda Kylaq offers ventilated front seats for both the driver and co-driver,...Read More
A ) The Skoda Kylaq features a multifunctional 2-spoke leather-wrapped steering whee...Read More
A ) The Skoda Kylaq is equipped with a 3-cylinder engine.
A ) The base variant of the Skoda Kylaq, the Kylaq Classic, is available in three co...Read More
A ) The Skoda Kylaq is available in four trim levels: Classic, Signature, Signature ...Read More

Trending Skoda cars
- Popular
- Upcoming
Skoda KushaqRs.10.69 - 18.99 Lakh*
Skoda SlaviaRs.10 - 17.99 Lakh*
Skoda KodiaqRs.36.99 - 46.99 Lakh*
Skoda Octavia RSRs.49.99 Lakh*
Popular SUV cars
- Trending
- Latest
- Upcoming
Tata SierraRs.11.49 - 21.29 Lakh*
Tata PunchRs.5.65 - 10.60 Lakh*
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Maruti Suzuki FRONXRs.6.85 - 11.98 Lakh*
Maruti Suzuki BrezzaRs.8.26 - 13.01 Lakh*
- New Variant
Tata NexonRs.7.37 - 14.22 Lakh* - New Variant
Tata HarrierRs.12.89 - 25.85 Lakh* - New Variant
Tata SafariRs.13.29 - 26.40 Lakh* - New Variant
Kia SyrosRs.8.40 - 15.80 Lakh* - New Variant
Hyundai VenueRs.8 - 15.82 Lakh*
Popular electric cars
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
MG Comet EVRs.7.50 - 9.56 Lakh*