+ 101Images
+ 2Colours
Toyota Rumion V
Rumion V overview
| Engine | 1462 cc |
| Power | 101.64 bhp |
| Seating Capacity | 7 |
| Transmission | Manual |
| Fuel | Petrol |
| Boot Space | 209 Litres |
| Global NCAP Safety Rating | 5 Star |
- Touchscreen
- Parking Sensors
- Automatic Climate Control
- Rear AC Vents
- Rear Seat Armrest
- Tumble Fold Seats
- Cruise Control
- Rear Camera
- Key Specifications
- Top Features
Toyota Rumion V latest updates
Toyota Rumion V Prices: The price of the Toyota Rumion V in New Delhi is ₹12.39 Lakh (Ex-showroom).
Toyota Rumion V mileage : It returns a certified mileage of 20.51 kmpl.
Toyota Rumion V Colours: This variant is available in 5 colours: Enticing Silver, Spunky Blue, Iconic Grey, Rustic Brown and Cafe White.
Toyota Rumion V Engine and Transmission: It is powered by a 1462 cc engine which is available with a Manual transmission. The 1462 cc engine puts out 101.64bhp@6000rpm of power and 136.8Nm@4400rpm of torque.
Toyota Rumion V vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Maruti Suzuki Ertiga ZXI Plus, which is priced at Rs.11.59 Lakh. Kia Carens Premium Opt, which is priced at Rs.10.99 Lakh and Maruti Suzuki XL6 Alpha, which is priced at Rs.12.49 Lakh.
Rumion V Specs & Features:Toyota Rumion V is a 7 seater Petrol car.Rumion V has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Power Windows Rear, Power Windows Front.
Toyota Rumion V price
| Ex-Showroom Price | Rs.12,39,000 |
| RTO | Rs.1,23,900 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.58,353 |
| Others TCS Charges:Rs.12,390 | Rs.12,390 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.19,600Accessories Charges:Rs.25,000 | Rs.44,600 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.14,78,243 |
Rumion V specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | K15C HYBRID |
| Displacement | 1462 cc |
| Max Power | 101.64bhp@6000rpm |
| Max Torque | 136.8Nm@4400rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Regenerative Braking | Yes |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 20.51 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 45 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 166.75 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Power |
| Steering Column | Tilt |
| Turning Radius | 5.2 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 15 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 15 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4420 mm |
| Width | 1735 mm |
| Height | 1690 mm |
| Boot Space | 209 Litres |
| Seating Capacity | 7 |
| Wheel Base | 2740 mm |
| Kerb Weight | 1170-1180 kg |
| Gross Weight | 1760 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Paddle Shifters | |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Gear Shift Indicator | |
| Idle Start-Stop System | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Odometer | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Digital Cluster | Semi |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Projector Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Fog Lights | Front |
| Antenna | Shark Fin |
| Boot Opening | Manual |
| Tyre Size | 185/65 R15 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Global NCAP Safety Rating | 5 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 7 inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Tweeters | 2 |
| Additional Features | wireless android auto and apple car play compatibility |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| Remote Vehicle Status Check | |
| Navigation with Live Traffic | |
| Send POI to Vehicle From App | |
| E-Call & I-Call | |
| Google / Alexa Connectivity | |
| Tow Away Alert | |
| Valet Mode | |
| Remote AC On/Off | |
| Remote Door Lock/Unlock | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Toyota Rumion
- Petrol
- CNG
- Cruise control
- Auto headlights
- Side airbags
- Reversing camera
- Rumion SCurrently ViewingRs.10,51,000*EMI: Rs.24,03420.51 kmplManualPay ₹1,88,000 less to get
- Halogen projector headlights
- Manual AC
- ISOFIX child seat mounts
- Dual front airbags
- Rumion GCurrently ViewingRs.11,64,000*EMI: Rs.26,50220.51 kmplManualPay ₹75,000 less to get
- Push-button start/stop
- Auto AC
- 7-inch touchscreen system
- Front fog lamps
- Rumion S ATCurrently ViewingRs.12,05,000*EMI: Rs.27,39520.11 kmplAutomaticPay ₹34,000 less to get
- Paddle shifters
- 6-speed automatic option
- Manual AC
- Dual front airbags
- Rumion V ATCurrently ViewingRs.13,86,000*EMI: Rs.31,34520.11 kmplAutomaticPay ₹1,47,000 more to get
- Paddle shifters
- 6-speed automatic option
- Cruise control
- Side airbags
- Rumion S CNGCurrently ViewingRs.11,40,000*EMI: Rs.25,96926.11 km/kgManualPay ₹99,000 less to get
- Halogen projector headlights
- Manual AC
- CNG fuel gauge
- Dual front airbags
Toyota Rumion comparison with similar cars
Rs.8.80 - 12.94 Lakh*
Rs.10.99 - 12.77 Lakh*
Rs.11.52 - 14.47 Lakh*
Rs.7.32 - 14.15 Lakh*
Rs.8.85 - 10.49 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Toyota Rumion in New Delhi
Rumion V alternatives to consider
Rs.11.59 Lakh*
Rs.10.99 Lakh*
Rs.12.49 Lakh*
Rs.12.17 Lakh*
Rs.12.35 Lakh*
Rs.10.49 Lakh*
Rs.11.66 Lakh*
Rs.12.06 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Toyota Rumion
Rumion V images
Toyota Rumion videos
Toyota Rumion Long Term Review: Aaj Bhi Relevant?2 months ago7.3K ViewsBy Harsh
25:07Toyota Rumion vs Renault Triber | The Real Winner of 7-Seater Battle!5 months ago11.9K ViewsBy Harsh
11:37Toyota Rumion (Ertiga) VS Renault Triber: The Perfect Budget 7-seater?1 year ago159.9K ViewsBy Harsh
12:452024 Toyota Rumion Review | Good Enough For A Family Of 7?1 year ago234.7K ViewsBy Harsh
Rumion V user reviews
- All (272)
- Space (28)
- Interior (41)
- Performance (40)
- Looks (61)
- Comfort (95)
- Mileage (69)
- Engine (27)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- Best Car For Family ...Toyata rumion ek perfct family car hai, comfort space or mileage sb milta hai, daily use ke liye hai best hai. Go & buy this car don't wait & late aap jaiye or jaldi se buy kariye mileage bahut achha hai is price me achha car hai look wise bhi hai sporty nai hai jyada pr stylish hai please go and but it.Read More
- Must Experience The Comfort Of Rumion Ie FabulousAmong the various car for middle class family the Rumion is one of the best option. Which offer very comfortable journey with great mileage when we talk to its looks, it's very pretty. Ground clearance is also enough for the Indian village rood. Rumion fullfill all the requirements that is required in a long journey.Read More1
- This Car Is Very Good And ComfortableThis car is full of money value my dream also that I buy the car with best features and my dream is finally completed with toyota rumion that car is full safety and mailage is also good drive is very comfortable. Me and my family finally happy with this car and my dream is completed fanilly This car is very good. I also give the suggestion that buy this car.Read More1 1
- Value For Money Good For 7 MembersValue for money. good for family. comfortable for 7 passengers, driving is also so comfort. toyota rumion has more feature as its cost having good headlights and tale lights and having power steering it has both transmission automatic and mannual having 5 gears and it has good engine and it's mileage is also goodRead More1
- Best Build Quality Through Compare Other 7 SeaterToyota rumion is best and excellent car.. I love this car performance ,buld quality is best level and only I suggested for 7 seater is this car and thank to Toyota for this best 7 seater car making ...millage is also same through other brands and price also same , engine pick up and smoothness ossam .Read More2
- View All Rumion Reviews
Toyota Rumion news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Toyota Rumion is a 7-seater MUV with a length of 4,420 mm, width of 1,735 mm...Read More
A ) For the availability and prices of the spare parts, we'd suggest you to conn...Read More
A ) The exact information regarding the CSD prices of the car can be only available ...Read More
A ) For the availability and wating period, we would suggest you to please connect w...Read More
A ) The Toyota Rumion has a 45-liter petrol tank capacity and a 60.0 Kg CNG capacity...Read More

Trending Toyota cars
- Popular
- Upcoming
Toyota Urban Cruiser HyryderRs.10.99 - 19.99 Lakh*
Toyota GlanzaRs.6.46 - 9.64 Lakh*
Toyota TaisorRs.7.25 - 12.63 Lakh*
Toyota FortunerRs.34.76 - 50.46 Lakh*
Toyota Innova CrystaRs.18.99 - 25.98 Lakh*
Top MUV Cars
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*

