+ 20Images

Porsche 911 GT3 RS
8 ReviewsRate & Win ₹1000
Rs.3.51 Cr*
*Ex-Showroom Price in New Delhi
This Variant has expired. Check available variants here.
911 GT3 RS overview
| Engine | 3996 cc |
| Power | 379.50 bhp |
| Transmission | Automatic |
| Top Speed | 293 kmph |
| Drive Type | RWD |
| Fuel | Petrol |
- 360 Degree Camera
- Key Specifications
- Top Features
Porsche 911 GT3 RS price
| Ex-Showroom Price | Rs.3,50,56,000 |
| RTO | Rs.35,05,600 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.13,81,066 |
| Others TCS Charges:Rs.3,50,560 | Rs.3,50,560 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.4,02,93,226 |
EMI : Rs.7,66,944/month
Petrol
*Estimated price via verified sources. The price quote does not include any additional discount offered by the dealer.
911 GT3 RS specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 4.0 L 6-cylinder |
| Displacement | 3996 cc |
| Max Power | 379.50bhp@6500rpm |
| Max Torque | 465Nm@6300rpm |
| No. of Cylinders | 6 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 8-Speed |
| Drive Type | RWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 64 Litres |
| Petrol Highway Mileage | 7.4 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 293 kmph |
| Drag Coefficient | 0.29 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Steering Column | Rack & Pinion |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Turning Radius | 10.5 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Acceleration | 3.0 s |
| 0-100kmph | 3.0 s |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4572 mm |
| Width | 1900 mm |
| Height | 1322 mm |
| Boot Space | 132 Litres |
| Seating Capacity | 4 |
| Ground Clearance Unladen | 100 mm |
| Wheel Base | 2740 mm |
| Kerb Weight | 1580 kg |
| Gross Weight | 1450 kg |
| No. of Doors | 2 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | |
| Smart Access Card Entry | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front |
| Central Console Armrest | |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Gear Shift Indicator | |
| Rear Curtain | |
| Luggage Hook & Net | |
| Battery Saver | |
| Lane Change Indicator | |
| Drive Modes | 5 |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Folding Table in The Rear | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Fog Lights - Front | |
| Fog Lights - Rear | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Roof Carrier | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Trunk Opener | Smart |
| Sun Roof | |
| Tyre Size | 235/40 ZR19 |
| Tyre Type | Radial |
| Wheel Size | 19 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 4 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Audio System Remote Control | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Wi-Fi Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.9 |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Internal Storage | |
| No. of Speakers | 12 |
| Rear Entertainment System | |
| Usb Ports | |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Blind Spot Monitor | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Porsche 911
911 CarreraCurrently Viewing
Rs.1,99,84,000*EMI: Rs.4,37,443
9.17 kmplAutomatic
Pay ₹1,50,72,000 less to get
- 3.4L Boxer Engine With 345 Bhp
- Top Speed-289 km/h
- 0-100 km/h In 4.8 Sec
- 911 Turbo SCurrently ViewingRs.3,80,35,000*EMI: Rs.8,32,073AutomaticPay ₹29,79,000 more to get
- 0-100 km/h In 3.1 Sec
- 3.8L V6 Engine With 553 Bhp
- Top speed-318 km/h
Porsche 911 comparison with similar cars
Rs.3.76 Cr*
Rs.2.18 - 2.25 Cr*
Rs.2.31 - 3.83 Cr*
Rs.2.05 Cr*
Rs.2.05 - 2.58 Cr*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Porsche 911 in New Delhi
911 GT3 RS images
Porsche 911 videos
7:122019 Porsche 911 Launched: Walkaround | Specs, Features, Exhaust Note and More! ZigWheels.com7 years ago2.4K ViewsBy CarDekho Team
7:27Porsche 911 GT3 RS - Pure legend ft. Aditya Patel : Geneva Motor Show 2018 : PowerDrift7 years ago1.1M ViewsBy CarDekho Team
4:15Porsche 911 GT3 : Geneva Motor Show : PowerDrift7 years ago20.6K ViewsBy CarDekho Team
6:252019 Porsche 911 : A masterpiece re-engineered to perfection : PowerDrift7 years ago2.1K ViewsBy CarDekho Team
4:18Porsche 911 Range : Launch Alert : PowerDrift9 years ago19.9K ViewsBy CarDekho Team
911 GT3 RS user reviews
Based on59 User reviews
Write a Review & Win ₹1000
Popular Mentions
- All (59)
- Space (4)
- Interior (8)
- Performance (22)
- Looks (20)
- Comfort (17)
- Mileage (5)
- Engine (15)
- More...
- Latest
- Helpful
- Best Supercar In SegmentIt's one of the best sports car in the segment as it has perfect timing of shifts, it's very accurate in gear shifts and the breaking bite is excellent, and a descent ground clearance is manageable, and the aero dynamics are perfect with the little roar when the engine is lit up and i recomend to add a spoiler when makes it more beautiful, and it's best in the pricing and segment.Read More
- The Best Of The PorscheGreat as a Porsche. Best for india and for me In the roads. Good height. Nice interior space and it is good as it gets. The colour I got was a grey. It's absolutely gorgeous. It is more driver centric than my mercedes AMG. Less subbles and the corners are where it absolutely dominates all the other. I am very happy with the 9 km/litre mileage that I get with it on a daily basis.Read More
- The Legendary 911The porsche 911 is not just a sport car but it is a legacy shaped by decades of refinement. with those smooth curves and rear engine stance feels like a design choice and more like a signature. it provides absolute comfort while cruising on highway. its flat six engine delivers power in a way which gives both controlled and thrilling experience. Owning a 911 isn't just about performance its about becoming part of the porsche family.Read More
- My First CarIt is an great experience with this car. I love the look and feel and also it was my dream car and I am happy that its my first car purchase. It feels like a car you can actually live with. It's fast and sharp, but not tiring to drive daily. Everyone should drive this car once in a whole life. Highly recommend.Read More
- About The Features Of CarsGood looking very comfortable nice features and safety it is also in affordable price because it has many features of 2 crores cars. This all about the car it comes under 1 cr and it's looking is incomparable it's looking very big and classy i like this car very much as compared to fortuner or volvo suv this suv look very classy.Read More
- View All 911 Reviews
Porsche 911 news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
Q ) What are the specifications of Porsche 911 GT3 RS?
A ) The specifications of Porsche 911 GT3 RS are 5.5 kmpl City Mileage,Petrol Fuel Type,3996 cc Engine Displacement,6 No. of Cylinders,379.50bhp@6500rpm Max Power.
Q ) What is the mileage of Porsche 911 GT3 RS?
A ) The mileage of Porsche 911 GT3 RS is 5.5 kmpl. Check mileage of Porsche 911 on CarDekho.
Q ) What is the price of Porsche 911 GT3 RS?
A ) The Porsche 911 GT3 RS is a variant of Porsche 911. The on-road price of Porsche 911 GT3 RS is ₹4,02,93,226 (exshowroomprice, rto, insurance, other charges).
Q ) Is Porsche 911 turbo available in India?
By CarDekho Experts on 3 Aug 2022
A ) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest au...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) Which modes of Porsche are hard top convertibles
By CarDekho Experts on 24 Aug 2020
A ) Porsche 911 and Porsche 718 are hard-top convertible cars.
Reply on this answerView all Answer
Q ) Did Porsche 911 Turbo S Launched in Kochi?
By CarDekho Experts on 8 May 2020
A ) Porsche 911 Turbo S is already discontinued from the brands end and as of now th...Read More
Reply on this answerView all Answers (3)
Q ) Do I get an automatic transmission in any of the variants of Porsche 911?
By CarDekho Experts on 28 Dec 2019
A ) Porsche 911 comes equipped with 3.0-litre petrol engine mated to a 8-Speed manua...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) Is Porsche 911 convertible?
By CarDekho Experts on 15 Nov 2019
A ) Porsche 911 Carrera S Cabriolet comes with a convertible roof.
Reply on this answerView all Answer
Porsche 911 brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Trending Porsche cars
Porsche PanameraRs.1.71 - 2.33 Cr*
Porsche Cayenne CoupeRs.1.44 - 1.95 Cr*
Porsche CayenneRs.1.39 - 1.94 Cr*
Porsche MacanRs.89.65 Lakh*
Top Coupe Cars
Popular electric cars
BMW i7Rs.2.05 - 2.58 Cr*
Kia Carens Clavis EVRs.17.99 - 24.99 Lakh*
Tesla Model YRs.59.89 - 67.89 Lakh*
Tata Tigor EVRs.12.49 - 13.75 Lakh*
Volvo EX30Rs.41 Lakh*
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience

