+ 21Images
+ 7Colours
Mercedes-Benz G-Class 400d AMG Line
G-Class 400d AMG Line overview
| Engine | 2925 cc |
| Power | 325.86 bhp |
| Seating Capacity | 5 |
| Drive Type | AWD |
| Mileage | 6.1 kmpl |
| Fuel | Diesel |
- Height Adjustable Driver Seat
- Air Purifier
- Automatic Climate Control
- Key Specifications
- Top Features
Mercedes-Benz G-Class 400d AMG Line latest updates
Mercedes-Benz G-Class 400d AMG Line Prices: The price of the Mercedes-Benz G-Class 400d AMG Line in New Delhi is ₹2.55 Cr (Ex-showroom).
Mercedes-Benz G-Class 400d AMG Line Colours: This variant is available in 7 colours: Obsidian Black Metallic, Selenite Grey Metallic, Rubellite Red, Polar White, Brilliant Blue Metallic, Mojave Silver and Iridium Silver Metallic.
Mercedes-Benz G-Class 400d AMG Line Engine and Transmission: It is powered by a 2925 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 2925 cc engine puts out 325.86bhp@3600-4200rpm of power and 700Nm@1200-3200rpm of torque.
Mercedes-Benz G-Class 400d AMG Line vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Rolls-Royce Cullinan Series II, which is priced at Rs.10.50 Cr. Rolls-Royce Ghost Series II Standard, which is priced at Rs.8.95 Cr and Rolls-Royce Phantom Series II, which is priced at Rs.8.99 Cr.
G-Class 400d AMG Line Specs & Features:Mercedes-Benz G-Class 400d AMG Line is a 5 seater Diesel car.G-Class 400d AMG Line has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Fog Lights - Front, Power Windows Rear, Power Windows Front.
Mercedes-Benz G-Class 400d AMG Line price
| Ex-Showroom Price | Rs.2,55,00,000 |
| RTO | Rs.31,87,500 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.10,12,564 |
| Others TCS Charges:Rs.2,55,000 | Rs.2,55,000 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.2,99,55,064 |
G-Class 400d AMG Line specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | in-line six-cylinder OM656 |
| Displacement | 2925 cc |
| Max Power | 325.86bhp@3600-4200rpm |
| Max Torque | 700Nm@1200-3200rpm |
| No. of Cylinders | 6 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Fuel Supply System | direct injection |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 9-speed AT |
| Drive Type | AWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 100 Litres |
| Diesel Highway Mileage | 9 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 210 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Acceleration | 6.4 |
| 0-100kmph | 6.4 |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4817 mm |
| Width | 1931 mm |
| Height | 1969 mm |
| Boot Space | 480 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance (Laden) | 241 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Seat Headrest | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Parking Sensors | Rear |
| Navigation System | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Additional Features | Burmester surround sound system,Widescreen cockpit |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Leather wrap gear-shift selector | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Digital Odometer | |
| Additional Features | Widescreen cockpit, air vents in silver chrome, and interior elements finished in nappa leather |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Fog Lights - Front | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Roof Carrier | |
| Side Stepper | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Projector Headlamps | |
| Sun Roof | |
| Tyre Size | R20 |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Additional Features | round headlamps, multibeam LED headlamps, sporty stainless steel spare wheel cover, Underguard in silver, standard alloy wheels, Sliding sunroof |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 9 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| Usb Ports | |
| Additional Features | Burmester surround sound system, Ambient lighting in 64 colors |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Mercedes-Benz G-Class
- Diesel
- Petrol
Mercedes-Benz G-Class comparison with similar cars
Rs.10.50 - 12.25 Cr*
Rs.8.95 - 10.52 Cr*
Rs.8.99 - 10.48 Cr*
Rs.10.37 Cr*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Mercedes-Benz G-Class in New Delhi
G-Class 400d AMG Line alternatives to consider
Rs.5.23 Cr*
Rs.5.25 Cr*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Mercedes-Benz G-Class
G-Class 400d AMG Line images
G-Class 400d AMG Line user reviews
- All (49)
- Space (3)
- Interior (11)
- Performance (16)
- Looks (9)
- Comfort (20)
- Mileage (3)
- Engine (7)
- More...
- Latest
- Helpful
- Best Car InBest car this car is most beautiful and very powerful, i want to buy this car and most important this car is most comfortable from other cars So i keep teeling other people that this car is awesome and i suggest everyone to take a test drive buy, thanks to Mercedes For this beautiful and best car presenting in public.Read More
- Review Of Amg G 63 Collection EdVery nice car I brought this very beautiful and gorgeous car. This is the best collectable car in world or in the world also I brought this awesome mercedes AMG-G 63 collectable and collection edition car from mercedes. I really appreciate and this is the best car for performance or for collection. This is the most premium and precious thing that I like.Read More
- Comfort And Price ValueIt is great to know that such an automobile with such performance and price value exist and is sold in india, I think this particular vehicle mainly is excellent for long trip and state to state drives because of the comfort it provides to the passengers and also the carrier, and also the luggage space is awesome for trips.Read More
- Car Look And Features. And My Dream CarThis best look and best features and multiple colour's. This is my favorite car and dream car. Every person dream a purchase luxury car. This is very best and luxury look. Grey colour is showing a luxury colour and car under in display is big and show every plan and automatic feature. This is my dream carRead More
- G-class ReviewTotally worth it if you see its build quality and its road presence is absolutely amaizing, milege and maintainence cost is not very much pleasing but when you will drive this beast, it's performance and it's massive engine power will make forget everything. I bet you will enjoy the every single mile when you will drive on this beast.Read More1
- View All G-Class Reviews
Mercedes-Benz G-Class news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Mercedes me App offers remote access to vehicle status, door locking/unlocki...Read More
A ) The Mercedes-Benz G-Class demonstrates exceptional off-road capability with its ...Read More

Trending Mercedes-Benz cars
Mercedes-Benz GLSRs.1.32 - 1.34 Cr*
Mercedes-Benz Maybach GLSRs.3.17 - 4.10 Cr*
Mercedes-Benz S-ClassRs.1.78 - 1.80 Cr*
Mercedes-Benz Maybach SL 680Rs.4.12 Cr*
Mercedes-Benz AMG S 63Rs.3.27 - 3.80 Cr*
Top SUV Cars
Popular electric cars
BMW i7Rs.2.05 - 2.58 Cr*
Kia Carens Clavis EVRs.17.99 - 24.99 Lakh*
Tesla Model YRs.59.89 - 67.89 Lakh*
Tata Tigor EVRs.12.49 - 13.75 Lakh*
Volvo EX30Rs.41 Lakh*

