+ 17Images
+ 10Colours
Maruti Suzuki Ignis Zeta
Ignis Zeta overview
| Engine | 1197 cc |
| Power | 81.80 bhp |
| Transmission | Manual |
| Mileage | 20.89 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| Boot Space | 260 Litres |
- Engine Start/Stop Button
- Advanced Internet Features
- Key Specifications
- Top Features
Maruti Suzuki Ignis Zeta latest updates
Maruti Suzuki Ignis Zeta Prices: The price of the Maruti Suzuki Ignis Zeta in New Delhi is ₹6.38 Lakh (Ex-showroom).
Maruti Suzuki Ignis Zeta mileage : It returns a certified mileage of 20.89 kmpl.
Maruti Suzuki Ignis Zeta Colours: This variant is available in 10 colours: Nexa Blue With Black Roof, Glistening Grey, Pearl Arctic White, Lucent Orange With Black Roof, Nexa Blue With Silver Roof, Lucent Orange, Silky Silver, Bluish Black, Turquoise Blue and Nexa Blue.
Maruti Suzuki Ignis Zeta Engine and Transmission: It is powered by a 1197 cc engine which is available with a Manual transmission. The 1197 cc engine puts out 81.80bhp@6000rpm of power and 113Nm@4200rpm of torque.
Maruti Suzuki Ignis Zeta vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Maruti Suzuki Wagon R ZXI Plus, which is priced at Rs.6.39 Lakh. Maruti Suzuki Swift VXi, which is priced at Rs.6.59 Lakh and Tata Punch Pure, which is priced at Rs.6.55 Lakh.
Ignis Zeta Specs & Features:Maruti Suzuki Ignis Zeta is a 5 seater Petrol car.Ignis Zeta has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Power Windows Rear, Power Windows Front.
Maruti Suzuki Ignis Zeta price
| Ex-Showroom Price | Rs.6,37,500 |
| RTO | Rs.53,555 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.33,593 |
| Others Number Plate Charges:Rs.1,500FASTag:Rs.800 | Rs.2,300 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.17,924Accessories Charges:Rs.18,549Miscellaneous Charges:Rs.885 | Rs.37,358 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.7,64,306 |
Ignis Zeta specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | VVT |
| Displacement | 1197 cc |
| Max Power | 81.80bhp@6000rpm |
| Max Torque | 113Nm@4200rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 20.89 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 32 Litres |
| Petrol Highway Mileage | 23 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt |
| Turning Radius | 4.7 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 15 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 15 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3700 mm |
| Width | 1690 mm |
| Height | 1595 mm |
| Boot Space | 260 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2435 mm |
| Kerb Weight | 840-865 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Adjustable Headrest | |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| Gear Shift Indicator | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front Only |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Additional Features | Parcel Tray |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Fog Lights | Front |
| Boot Opening | Manual |
| Puddle Lamps | |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 175/65 R15 |
| Tyre Type | Tubeless, Radial |
| LED DRLs | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 7 Inch |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Tweeters | 2 |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Navigation with Live Traffic | |
| Over Speeding Alert | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Maruti Suzuki Ignis
Maruti Suzuki Ignis comparison with similar cars
Rs.4.99 - 6.95 Lakh*
Rs.5.79 - 8.80 Lakh*
Rs.5.65 - 10.60 Lakh*
Rs.5.99 - 9.10 Lakh*
Rs.4.70 - 6.73 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Maruti Suzuki Ignis cars in New Delhi
Ignis Zeta alternatives to consider
Rs.6.39 Lakh*
Rs.6.59 Lakh*
Rs.6.55 Lakh*
Rs.5.99 Lakh*
Rs.6.28 Lakh*
Rs.6.46 Lakh*
Rs.6.85 Lakh*
Rs.5 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Maruti Suzuki Ignis
Ignis Zeta images
Maruti Suzuki Ignis is featured in
Maruti Suzuki Ignis videos
5:30Maruti Ignis Hits & Misses8 years ago92.4K ViewsBy CarDekho Team
5:31Which Maruti Ignis Variant Should You Buy? - CarDekho.com9 years ago82.2K ViewsBy CarDekho Team
10:11Maruti Suzuki Ignis - First Look Review9 years ago36.2K ViewsBy Irfan
2:00#first2expo | Maruti Suzuki Ignis/Baleno RS | Showcase Video | CarDekho@AutoExpo201610 years ago24.9K ViewsBy Himanshu Saini
2:01Concept Ignis and Baleno RS at the Auto Expo 201610 years ago6.3K ViewsBy Himanshu Saini
Ignis Zeta user reviews
- All (655)
- Space (120)
- Interior (113)
- Performance (133)
- Looks (203)
- Comfort (208)
- Mileage (203)
- Engine (144)
- More...
- Latest
- Helpful
- Verified
- Critical
- Ignis Honest Review My IgnisI have ignis 2018 model zeta 1 lakh km it's still same performance periodic service i change facelift bumper on rear now look is so stylish personally I love ignis and comfort good it's four cylinder and after market, its alloy wheel make more stylish some modifications makes it more sporty I like it personally.Read More
- This Is The Perfect Choice For City DrivingMy father drives this car. We really like this vehicle. It is excellent for city driving. The only minor compromise one has to make is regarding safety; otherwise, the performance is incredibly robust.We have driven it less than 60,000 km so far; so, if anyone is looking for a hatchback, they might want to consider this option as well.Read More
- Excellent And Superb CarSuperb car in this range , no bad smelling, comfortable sheets, best riding car, specially mai is car me baithne ke bad vomit nhi kr rhi thi. Kafi smooth car h ye long journey or small family ke liye affordable option hai, kam budget me achhi car hai buy kr sakte hai koi bhi, car lijiye iski smoothness ka benefit lijiye.Read More
- Performance Of The Car Is GoodPerformance of the car is good comfort is also ok 4 cylinder engine is relailable car is perfect for city and small roads turning radius is less and highway mileage is good and the car is compact legroom is also good for a small car boot space also good features of the car is good for the price overall nice car.Read More1 1
- Ignis, Urban Compact SUVHave been using it for past five years now, Have driven all most 70000 KM on meter, Comfortable for long drives, Engine is powerful, rear seats are spacious and can get enough items/ luggage in boot for a family of 4-5 people. Have got 19KMPL in past 70000, so net net it's perfect for new and small families.Read More2
- View All Ignis Reviews
Maruti Suzuki Ignis news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Maruti Suzuki Ignis has 4 speakers.
A ) Maruti Suzuki Ignis is available in 9 different colours - Silky silver, Uptown R...Read More
A ) The Maruti Suzuki Ignis competes with the Tata Tiago, Maruti Suzuki Wagon R and ...Read More
A ) The Maruti Suzuki Ignis is priced from ₹ 5.84 - 8.16 Lakh (Ex-showroom Price in ...Read More
A ) Maruti Suzuki Ignis is available in 9 different colours - Silky silver, Nexa Blu...Read More

Trending Maruti Suzuki cars
- Popular
- Upcoming
Maruti Suzuki SwiftRs.5.79 - 8.80 Lakh*
Maruti Suzuki BalenoRs.5.99 - 9.10 Lakh*
Maruti Suzuki Wagon RRs.4.99 - 6.95 Lakh*
Maruti Suzuki Alto K10Rs.3.70 - 5.45 Lakh*
Maruti Suzuki CelerioRs.4.70 - 6.73 Lakh*
Top Hatchback Cars
Popular electric cars
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG CybersterRs.75 Lakh*
MG Comet EVRs.7.50 - 9.56 Lakh*

