+ 17Images
+ 10Colours
Maruti Suzuki Ignis Delta AMT
Ignis Delta AMT overview
| Engine | 1197 cc |
| Power | 81.80 bhp |
| Transmission | Automatic |
| Mileage | 20.89 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| Boot Space | 260 Litres |
| Global NCAP Safety Rating | 1 Star |
- Advanced Internet Features
- Key Specifications
- Top Features
Maruti Suzuki Ignis Delta AMT latest updates
Maruti Suzuki Ignis Delta AMT Prices: The price of the Maruti Suzuki Ignis Delta AMT in New Delhi is ₹6.29 Lakh (Ex-showroom).
Maruti Suzuki Ignis Delta AMT mileage : It returns a certified mileage of 20.89 kmpl.
Maruti Suzuki Ignis Delta AMT Colours: This variant is available in 10 colours: Nexa Blue With Black Roof, Glistening Grey, Pearl Arctic White, Lucent Orange With Black Roof, Nexa Blue With Silver Roof, Lucent Orange, Silky Silver, Bluish Black, Turquoise Blue and Nexa Blue.
Maruti Suzuki Ignis Delta AMT Engine and Transmission: It is powered by a 1197 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 1197 cc engine puts out 81.80bhp@6000rpm of power and 113Nm@4200rpm of torque.
Maruti Suzuki Ignis Delta AMT vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Maruti Suzuki Wagon R ZXI AT, which is priced at Rs.6.41 Lakh. Maruti Suzuki Swift VXi AMT, which is priced at Rs.7.04 Lakh and Tata Punch Pure Plus AMT, which is priced at Rs.7.60 Lakh.
Ignis Delta AMT Specs & Features:Maruti Suzuki Ignis Delta AMT is a 5 seater Petrol car.Ignis Delta AMT has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Anti-lock Braking System (ABS), Power Windows Rear, Power Windows Front, Wheel Covers.
Maruti Suzuki Ignis Delta AMT price
| Ex-Showroom Price | Rs.6,29,500 |
| RTO | Rs.52,915 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.33,355 |
| Others Number Plate Charges:Rs.1,500FASTag:Rs.800 | Rs.2,300 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.17,370Accessories Charges:Rs.18,549Miscellaneous Charges:Rs.885 | Rs.36,804 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.7,54,874 |
Ignis Delta AMT Review
The automatic or AMT version of the Maruti Suzuki Ignis' 1.2-litre petrol engine is available in two trim levels - Delta and Zeta - which are the two mid variants, out of the four, of the crossover-like hatchback. The Maruti Suzuki Ignis Delta petrol AMT automatic is priced at Rs 5.74 lakh (ex-showroom, New Delhi, as of April 5, 2017)
In terms of features, the Ignis 1.2 Delta AMT offers a double-din audio system with Bluetooth phone integration and audio playback along with Aux-in, USB input and CD playback. This unit is coupled to a two-speaker sound system. It also gets a tachometer, electronically adjustable outside rearview mirrors and front and rear power windows. Its dual-tone dashboard theme (black and white) starts from the Delta trim onwards. It features a new three-spoke multifunction, tilt-adjustable steering wheel, which is unique to the Ignis in the automaker�???�??�?�¢??s lineup. The rear seat in the Delta trim splits in a 60:40 ratio and comes with adjustable headrests.
As far as safety is concerned, all variants of Nexa's entry-level model, including the 1.2 Delta automatic, come with dual-front airbags (driver and front passenger) along with ABS (anti-lock braking system) and EBD (electronic brake-force distribution). Further, it comes with child seat anchors and seat belts with pre-tensioners as well. It rides on 15-inch steel wheels with 175/65 cross-section tyres with wheel covers.
The 1.2-litre K-series motor in the Ignis' petrol automatic versions is one of the most common engines in Maruti's line-up, like the Fiat-sourced 1.3-litre DDiS diesel motor. The 1,197cc four-cylinder petrol puts out 83PS of max power and 113Nm of peak torque and is mated to a 5-speed AMT (automated manual transmission) in the Maruti Suzuki Ignis 1.2 Delta automatic. The ARAI-certified fuel efficiency of the Maruti Ignis 1.2 Delta AMT automatic is 20.89kmpl, which is identical to its 5-speed manual counterpart.
The Maruti Suzuki Ignis Delta petrol AMT goes up against the Hyundai Grand i10 1.2 Kappa Dual VTVT Magna automatic along with the Nissan Micra XL CVT among others.
Ignis Delta AMT specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | VVT |
| Displacement | 1197 cc |
| Max Power | 81.80bhp@6000rpm |
| Max Torque | 113Nm@4200rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 5-Speed AMT |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 20.89 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 32 Litres |
| Petrol Highway Mileage | 23 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt |
| Turning Radius | 4.7 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3700 mm |
| Width | 1690 mm |
| Height | 1595 mm |
| Boot Space | 260 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2435 mm |
| Kerb Weight | 840-865 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Adjustable Headrest | |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| Gear Shift Indicator | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front Only |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Additional Features | Parcel Tray |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Fog Lights | |
| Boot Opening | Manual |
| Puddle Lamps | |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered |
| Tyre Size | 175/65 R15 |
| Tyre Type | Tubeless, Radial |
| Wheel Size | 15 Inch |
| LED DRLs | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Global NCAP Safety Rating | 1 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| No. of Speakers | 2 |
| Usb Ports | |
| Speakers | Front Only |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| E-Call & I-Call | |
| Over Speeding Alert | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Maruti Suzuki Ignis
Maruti Suzuki Ignis comparison with similar cars
Rs.4.99 - 6.95 Lakh*
Rs.5.79 - 8.80 Lakh*
Rs.5.65 - 10.60 Lakh*
Rs.5.99 - 9.10 Lakh*
Rs.4.70 - 6.73 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Maruti Suzuki Ignis cars in New Delhi
Ignis Delta AMT alternatives to consider
Rs.6.41 Lakh*
Rs.7.04 Lakh*
Rs.7.60 Lakh*
Rs.7.30 Lakh*
Rs.6.16 Lakh*
Rs.6.38 Lakh*
Rs.8.15 Lakh*
Rs.6.91 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Maruti Suzuki Ignis
Ignis Delta AMT images
Maruti Suzuki Ignis is featured in
Maruti Suzuki Ignis videos
5:30Maruti Ignis Hits & Misses8 years ago92.6K ViewsBy CarDekho Team
5:31Which Maruti Ignis Variant Should You Buy? - CarDekho.com9 years ago82.2K ViewsBy CarDekho Team
10:11Maruti Suzuki Ignis - First Look Review9 years ago36.2K ViewsBy Irfan
2:00#first2expo | Maruti Suzuki Ignis/Baleno RS | Showcase Video | CarDekho@AutoExpo201610 years ago24.9K ViewsBy Himanshu Saini
2:01Concept Ignis and Baleno RS at the Auto Expo 201610 years ago6.3K ViewsBy Himanshu Saini
Ignis Delta AMT user reviews
- All (655)
- Space (120)
- Interior (113)
- Performance (133)
- Looks (203)
- Comfort (208)
- Mileage (203)
- Engine (144)
- More...
- Latest
- Helpful
- Verified
- Critical
- Ignis Honest Review My IgnisI have ignis 2018 model zeta 1 lakh km it's still same performance periodic service i change facelift bumper on rear now look is so stylish personally I love ignis and comfort good it's four cylinder and after market, its alloy wheel make more stylish some modifications makes it more sporty I like it personally.Read More3
- This Is The Perfect Choice For City DrivingMy father drives this car. We really like this vehicle. It is excellent for city driving. The only minor compromise one has to make is regarding safety; otherwise, the performance is incredibly robust.We have driven it less than 60,000 km so far; so, if anyone is looking for a hatchback, they might want to consider this option as well.Read More1
- Excellent And Superb CarSuperb car in this range , no bad smelling, comfortable sheets, best riding car, specially mai is car me baithne ke bad vomit nhi kr rhi thi. Kafi smooth car h ye long journey or small family ke liye affordable option hai, kam budget me achhi car hai buy kr sakte hai koi bhi, car lijiye iski smoothness ka benefit lijiye.Read More
- Performance Of The Car Is GoodPerformance of the car is good comfort is also ok 4 cylinder engine is relailable car is perfect for city and small roads turning radius is less and highway mileage is good and the car is compact legroom is also good for a small car boot space also good features of the car is good for the price overall nice car.Read More1 1
- Ignis, Urban Compact SUVHave been using it for past five years now, Have driven all most 70000 KM on meter, Comfortable for long drives, Engine is powerful, rear seats are spacious and can get enough items/ luggage in boot for a family of 4-5 people. Have got 19KMPL in past 70000, so net net it's perfect for new and small families.Read More2
- View All Ignis Reviews
Maruti Suzuki Ignis news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Maruti Suzuki Ignis has 4 speakers.
A ) Maruti Suzuki Ignis is available in 9 different colours - Silky silver, Uptown R...Read More
A ) The Maruti Suzuki Ignis competes with the Tata Tiago, Maruti Suzuki Wagon R and ...Read More
A ) The Maruti Suzuki Ignis is priced from ₹ 5.84 - 8.16 Lakh (Ex-showroom Price in ...Read More
A ) Maruti Suzuki Ignis is available in 9 different colours - Silky silver, Nexa Blu...Read More

Trending Maruti Suzuki cars
- Popular
- Upcoming
Maruti Suzuki SwiftRs.5.79 - 8.80 Lakh*
Maruti Suzuki BalenoRs.5.99 - 9.10 Lakh*
Maruti Suzuki Wagon RRs.4.99 - 6.95 Lakh*
Maruti Suzuki Alto K10Rs.3.70 - 5.45 Lakh*
Maruti Suzuki CelerioRs.4.70 - 6.73 Lakh*
Top Hatchback Cars
Popular electric cars
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
MG Comet EVRs.7.50 - 9.56 Lakh*
Tata Nexon EVRs.12.49 - 17.49 Lakh*

