+ 43Images
+ 5Colours
Mahindra Thar 2020-2025 LX Convert Top Diesel
1.4K ReviewsRate & Win ₹1000
Rs.15.90 Lakh*
*Ex-Showroom Price in New Delhi
Mahindra Thar 2020-2025 LX Convert Top Diesel has been discontinued.
Thar 2020-2025 LX Convert Top Diesel overview
| Engine | 2184 cc |
| Ground Clearance | 226 mm |
| Power | 130.07 bhp |
| Seating Capacity | 4 |
| Drive Type | 4WD |
| Mileage | 9 kmpl |
| Global NCAP Safety Rating | 4 Star |
- Height Adjustable Driver Seat
- Cruise Control
- Key Specifications
- Top Features
Mahindra Thar 2020-2025 LX Convert Top Diesel price
| Ex-Showroom Price | Rs.15,89,999 |
| RTO | Rs.1,98,749 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.90,537 |
| Others TCS Charges:Rs.15,899 | Rs.15,899 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.18,95,184 |
EMI : Rs.36,063/month
Diesel
*Estimated price via verified sources. The price quote does not include any additional discount offered by the dealer.
Thar 2020-2025 LX Convert Top Diesel specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | mHawk 130 CRDe |
| Displacement | 2184 cc |
| Max Power | 130.07bhp@3750rpm |
| Max Torque | 300Nm@1600-2800rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 6-Speed |
| Drive Type | 4WD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 57 Litres |
| Diesel Highway Mileage | 11 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Double wishbone suspension |
| Rear Suspension | Multi-link, Solid Axle |
| Steering Type | Hydraulic |
| Steering Column | Tilt |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 18 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 18 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3985 mm |
| Width | 1820 mm |
| Height | 1844 mm |
| Seating Capacity | 4 |
| Ground Clearance Unladen | 226 mm |
| Wheel Base | 2450 mm |
| Rear Tread | 1520 mm |
| Approach Angle | 41.2° |
| Break-over Angle | 26.2° |
| Departure Angle | 36° |
| No. of Doors | 3 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Accessory Power Outlet | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | 50:50 Split |
| KeyLess Entry | |
| Voice Commands | |
| Lane Change Indicator | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | Sami(Coloured) |
| Digital Cluster Size | 4.2 inch |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rear Window Defogger | |
| Alloy Wheels | |
| Side Stepper | |
| Integrated Antenna | |
| Fog Lights | Front |
| Antenna | Fender-mounted |
| Boot Opening | Manual |
| Tyre Size | 255/65 R18 |
| Tyre Type | Tubeless All-Terrain |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Global NCAP Safety Rating | 4 Star |
| Global NCAP Child Safety Rating | 4 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 7 Inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Tweeters | 2 |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Mahindra Thar 2020-2025
- Diesel
- Petrol
Thar 2020-2025 LX Convert Top Diesel
Currently ViewingRs.15,89,999*EMI: Rs.36,063
Manual
- Thar 2020-2025 AX Opt Hard Top Diesel RWDCurrently ViewingRs.10,31,600*EMI: Rs.23,255Manual
- Thar 2020-2025 AX Opt 4-Str Hard Top Diesel RWD BSVICurrently ViewingRs.10,54,499*EMI: Rs.23,759Manual
- Thar 2020-2025 AX 6-Str Soft Top DieselCurrently ViewingRs.10,85,000*EMI: Rs.24,79815.2 kmplManual
- Thar 2020-2025 LX Hard Top Diesel RWDCurrently ViewingRs.11,80,600*EMI: Rs.26,567Manual
- Thar 2020-2025 LX 4-Str Hard Top Diesel RWD BSVICurrently ViewingRs.12,04,500*EMI: Rs.27,117Manual
- Thar 2020-2025 AX Opt 4WD Convert Top Diesel BSVICurrently ViewingRs.14,44,101*EMI: Rs.32,82215.2 kmplManual
- Thar 2020-2025 AX Opt 4WD Hard Top Diesel BSVICurrently ViewingRs.14,49,000*EMI: Rs.32,92315.2 kmplManual
- Thar 2020-2025 AX Opt Convert Top DieselCurrently ViewingRs.14,98,999*EMI: Rs.34,037Manual
- Thar 2020-2025 AX Opt Hard Top DieselCurrently ViewingRs.15,14,999*EMI: Rs.34,391Manual
- Thar 2020-2025 LX Hard Top DieselCurrently ViewingRs.15,19,500*EMI: Rs.34,503Manual
- Thar 2020-2025 LX 4WD Convert Top Diesel BSVICurrently ViewingRs.15,25,801*EMI: Rs.34,63815.2 kmplManual
- Thar 2020-2025 LX 4WD Hard Top Diesel BSVICurrently ViewingRs.15,35,000*EMI: Rs.34,84615.2 kmplManual
- Thar 2020-2025 LX Hard Top MLD DieselCurrently ViewingRs.15,69,999*EMI: Rs.35,630Manual
- Thar 2020-2025 Earth Edition DieselCurrently ViewingRs.16,15,000*EMI: Rs.36,641Manual
- Thar 2020-2025 LX Hard Top Diesel ATCurrently ViewingRs.16,60,900*EMI: Rs.37,653Automatic
- Thar 2020-2025 LX 4WD Convert Top Diesel AT BSVICurrently ViewingRs.16,68,300*EMI: Rs.37,816Automatic
- Thar 2020-2025 LX 4WD Hard Top Diesel AT BSVICurrently ViewingRs.16,77,501*EMI: Rs.38,023Automatic
- Thar 2020-2025 LX Hard Top MLD Diesel ATCurrently ViewingRs.17,14,999*EMI: Rs.38,869Automatic
- Thar 2020-2025 LX Convert Top Diesel ATCurrently ViewingRs.17,28,999*EMI: Rs.39,174Automatic
- Thar 2020-2025 Earth Edition Diesel ATCurrently ViewingRs.17,60,000*EMI: Rs.39,880Automatic
- Thar 2020-2025 AX Std 6-Str Soft TopCurrently ViewingRs.9,80,000*EMI: Rs.21,22515.2 kmplManual
- Thar 2020-2025 AX 6-Str Soft TopCurrently ViewingRs.10,65,001*EMI: Rs.23,844Manual
- Thar 2020-2025 LX 4-Str Hard Top AT RWD BSVICurrently ViewingRs.13,49,000*EMI: Rs.30,045Automatic
- Thar 2020-2025 LX Hard Top AT RWDCurrently ViewingRs.13,60,600*EMI: Rs.30,305Automatic
- Thar 2020-2025 AX Opt 4WD Convert Top BSVICurrently ViewingRs.13,87,300*EMI: Rs.30,890Manual
- Thar 2020-2025 LX Hard TopCurrently ViewingRs.14,32,800*EMI: Rs.31,890Manual
- Thar 2020-2025 AX Opt Convert TopCurrently ViewingRs.14,48,999*EMI: Rs.32,241Manual
- Thar 2020-2025 LX 4WD Hard Top BSVICurrently ViewingRs.14,56,301*EMI: Rs.32,39715.2 kmplManual
- Thar 2020-2025 Earth EditionCurrently ViewingRs.15,39,999*EMI: Rs.34,219Manual
- Thar 2020-2025 LX Hard Top ATCurrently ViewingRs.15,83,600*EMI: Rs.35,172Automatic
- Thar 2020-2025 LX 4WD Convert Top AT BSVICurrently ViewingRs.16,01,900*EMI: Rs.35,57415.2 kmplAutomatic
- Thar 2020-2025 LX 4WD Hard Top AT BSVICurrently ViewingRs.16,10,400*EMI: Rs.35,760Automatic
- Thar 2020-2025 LX Convert Top ATCurrently ViewingRs.16,64,999*EMI: Rs.36,959Automatic
- Thar 2020-2025 Earth Edition ATCurrently ViewingRs.16,99,799*EMI: Rs.37,720Automatic
Recommended used Mahindra Thar 2020-2025 cars in New Delhi
Must read articles before buying Mahindra Thar 2020-2025
Thar 2020-2025 LX Convert Top Diesel images
Mahindra Thar 2020-2025 videos
11:29Maruti Jimny Vs Mahindra Thar: Vidhayak Ji Approved!2 years ago154K ViewsBy Harsh

