+ 43Images
+ 5Colours
Mahindra Thar 2020-2025 AX Opt Hard Top Diesel
4 ReviewsRate & Win ₹1000
Rs.15.15 Lakh*
*Ex-Showroom Price in New Delhi
Mahindra Thar 2020-2025 AX Opt Hard Top Diesel has been discontinued.
Thar 2020-2025 AX Opt Hard Top Diesel overview
| Engine | 2184 cc |
| Ground Clearance | 226 mm |
| Power | 130.07 bhp |
| Seating Capacity | 4 |
| Drive Type | 4WD |
| Mileage | 9 kmpl |
| Global NCAP Safety Rating | 4 Star |
- Height Adjustable Driver Seat
- Key Specifications
- Top Features
Mahindra Thar 2020-2025 AX Opt Hard Top Diesel price
| Ex-Showroom Price | Rs.15,14,999 |
| RTO | Rs.1,89,374 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.87,645 |
| Others TCS Charges:Rs.15,149 | Rs.15,149 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.18,07,167 |
EMI : Rs.34,391/month
Diesel
*Estimated price via verified sources. The price quote does not include any additional discount offered by the dealer.
Thar 2020-2025 AX Opt Hard Top Diesel specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | mHawk 130 CRDe |
| Displacement | 2184 cc |
| Max Power | 130.07bhp@3750rpm |
| Max Torque | 300Nm@1600-2800rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 6-Speed |
| Drive Type | 4WD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 57 Litres |
| Diesel Highway Mileage | 11 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Double wishbone suspension |
| Rear Suspension | Multi-link, Solid Axle |
| Steering Type | Hydraulic |
| Steering Column | Tilt |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3985 mm |
| Width | 1820 mm |
| Height | 1844 mm |
| Seating Capacity | 4 |
| Ground Clearance Unladen | 226 mm |
| Wheel Base | 2450 mm |
| Rear Tread | 1520 mm |
| Approach Angle | 41.2° |
| Break-over Angle | 26.2° |
| Departure Angle | 36° |
| No. of Doors | 3 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Accessory Power Outlet | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | 50:50 Split |
| KeyLess Entry | |
| Voice Commands | |
| Lane Change Indicator | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | Sami (Monochrome) |
| Digital Cluster Size | 4.2 inch |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rear Window Defogger | |
| Alloy Wheels | |
| Side Stepper | |
| Integrated Antenna | |
| Fog Lights | |
| Boot Opening | Manual |
| Tyre Size | 245/75 R16 |
| Tyre Type | Tubeless All-Terrain |
| Wheel Size | 16 Inch |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Global NCAP Safety Rating | 4 Star |
| Global NCAP Child Safety Rating | 4 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| Usb Ports | |
| Speakers | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Mahindra Thar 2020-2025
- Diesel
- Petrol
Thar 2020-2025 AX Opt Hard Top Diesel
Currently ViewingRs.15,14,999*EMI: Rs.34,391
Manual
- Thar 2020-2025 AX Opt Hard Top Diesel RWDCurrently ViewingRs.10,31,600*EMI: Rs.23,255Manual
- Thar 2020-2025 AX Opt 4-Str Hard Top Diesel RWD BSVICurrently ViewingRs.10,54,499*EMI: Rs.23,759Manual
- Thar 2020-2025 AX 6-Str Soft Top DieselCurrently ViewingRs.10,85,000*EMI: Rs.24,79815.2 kmplManual
- Thar 2020-2025 LX Hard Top Diesel RWDCurrently ViewingRs.11,80,600*EMI: Rs.26,567Manual
- Thar 2020-2025 LX 4-Str Hard Top Diesel RWD BSVICurrently ViewingRs.12,04,500*EMI: Rs.27,117Manual
- Thar 2020-2025 AX Opt 4WD Convert Top Diesel BSVICurrently ViewingRs.14,44,101*EMI: Rs.32,82215.2 kmplManual
- Thar 2020-2025 AX Opt 4WD Hard Top Diesel BSVICurrently ViewingRs.14,49,000*EMI: Rs.32,92315.2 kmplManual
- Thar 2020-2025 AX Opt Convert Top DieselCurrently ViewingRs.14,98,999*EMI: Rs.34,037Manual
- Thar 2020-2025 LX Hard Top DieselCurrently ViewingRs.15,19,500*EMI: Rs.34,503Manual
- Thar 2020-2025 LX 4WD Convert Top Diesel BSVICurrently ViewingRs.15,25,801*EMI: Rs.34,63815.2 kmplManual
- Thar 2020-2025 LX 4WD Hard Top Diesel BSVICurrently ViewingRs.15,35,000*EMI: Rs.34,84615.2 kmplManual
- Thar 2020-2025 LX Hard Top MLD DieselCurrently ViewingRs.15,69,999*EMI: Rs.35,630Manual
- Thar 2020-2025 LX Convert Top DieselCurrently ViewingRs.15,89,999*EMI: Rs.36,063Manual
- Thar 2020-2025 Earth Edition DieselCurrently ViewingRs.16,15,000*EMI: Rs.36,641Manual
- Thar 2020-2025 LX Hard Top Diesel ATCurrently ViewingRs.16,60,900*EMI: Rs.37,653Automatic
- Thar 2020-2025 LX 4WD Convert Top Diesel AT BSVICurrently ViewingRs.16,68,300*EMI: Rs.37,816Automatic
- Thar 2020-2025 LX 4WD Hard Top Diesel AT BSVICurrently ViewingRs.16,77,501*EMI: Rs.38,023Automatic
- Thar 2020-2025 LX Hard Top MLD Diesel ATCurrently ViewingRs.17,14,999*EMI: Rs.38,869Automatic
- Thar 2020-2025 LX Convert Top Diesel ATCurrently ViewingRs.17,28,999*EMI: Rs.39,174Automatic
- Thar 2020-2025 Earth Edition Diesel ATCurrently ViewingRs.17,60,000*EMI: Rs.39,880Automatic
- Thar 2020-2025 AX Std 6-Str Soft TopCurrently ViewingRs.9,80,000*EMI: Rs.21,22515.2 kmplManual
- Thar 2020-2025 AX 6-Str Soft TopCurrently ViewingRs.10,65,001*EMI: Rs.23,844Manual
- Thar 2020-2025 LX 4-Str Hard Top AT RWD BSVICurrently ViewingRs.13,49,000*EMI: Rs.30,045Automatic
- Thar 2020-2025 LX Hard Top AT RWDCurrently ViewingRs.13,60,600*EMI: Rs.30,305Automatic
- Thar 2020-2025 AX Opt 4WD Convert Top BSVICurrently ViewingRs.13,87,300*EMI: Rs.30,890Manual
- Thar 2020-2025 LX Hard TopCurrently ViewingRs.14,32,800*EMI: Rs.31,890Manual
- Thar 2020-2025 AX Opt Convert TopCurrently ViewingRs.14,48,999*EMI: Rs.32,241Manual
- Thar 2020-2025 LX 4WD Hard Top BSVICurrently ViewingRs.14,56,301*EMI: Rs.32,39715.2 kmplManual
- Thar 2020-2025 Earth EditionCurrently ViewingRs.15,39,999*EMI: Rs.34,219Manual
- Thar 2020-2025 LX Hard Top ATCurrently ViewingRs.15,83,600*EMI: Rs.35,172Automatic
- Thar 2020-2025 LX 4WD Convert Top AT BSVICurrently ViewingRs.16,01,900*EMI: Rs.35,57415.2 kmplAutomatic
- Thar 2020-2025 LX 4WD Hard Top AT BSVICurrently ViewingRs.16,10,400*EMI: Rs.35,760Automatic
- Thar 2020-2025 LX Convert Top ATCurrently ViewingRs.16,64,999*EMI: Rs.36,959Automatic
- Thar 2020-2025 Earth Edition ATCurrently ViewingRs.16,99,799*EMI: Rs.37,720Automatic
Recommended used Mahindra Thar 2020-2025 cars in New Delhi
Must read articles before buying Mahindra Thar 2020-2025
Thar 2020-2025 AX Opt Hard Top Diesel images
Mahindra Thar 2020-2025 videos
11:29Maruti Jimny Vs Mahindra Thar: Vidhayak Ji Approved!2 years ago154K ViewsBy Harsh
2:27Mahindra Thar Crash Test Video | ⭐⭐⭐⭐ NCAP Score Explained #In2Mins5 years ago60.2K ViewsBy Rohit
7:32Mahindra Thar 2020: Pros and Cons In Hindi | बेहतरीन तो है, लेकिन PERFECT नही! | CarDekho.com5 years ago72.8K ViewsBy Rohit
Thar 2020-2025 AX Opt Hard Top Diesel user reviews
Popular Mentions
- All (1383)
- Space (85)
- Interior (162)
- Performance (339)
- Looks (384)
- Comfort (488)
- Mileage (211)
- Engine (234)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- Mahindra Thar : Power, Presence & Pure AdventureThe Mahindra Thar is not just a car it's an experience. If you want attention, off-road capability, and a strong road presence, it delivers. But it's not for everyone, especially if comfort and practicality are your priority. It's for people who want fun, freedom, and presence not just a daily commute.Read More
- It Is A Gem Buy Without Thinking For 2 PersonVery nice and fun to drive car. Thar is an emotion one's after driving no one likes to drive other cars. This car give 13kmpl in city while 15 kmpl in highway at 100 speed. This car is very bold and good road presence. It's look is fearing the others in car and getting respect on road. I love thar after driving.Read More3
- Mahindra's Thar Car Is VeryMahindra's Thar car is very good in performance. Its 4x4 variant is the best for off road. It is fun to drive only when it is in manual transmission. Its looks are also very good. When it moves on the road it looks like a lion is walking. It has a different kind of aura. But its mileage is very low. And it is not that comfortable for long journeysRead More4 1
- Mahindra Thar Car That Looks Like A LionMahindra's Thar car is very good in performance. Its 4×4 variant is the best for off road. It is fun to drive only when it is in manual transmission. Its looks are also very good. When it moves on the road it looks like a lion is walking. It has a different kind of aura. But its mileage is very low. And it is not that comfortable for long journeys.Read More2 2
- Best In SegmentBest in segment specially for youth every one will notice best off-road capability in this segment looks is just fabulous unbeatable best for city drive also because of its compact size if you find a car which u love every day then there is no other option except that That gangster look is just Fabulous at the end if you car lover and u young then go for itRead More
- View All Thar 2020-2025 Reviews
Mahindra Thar 2020-2025 news
Trending Mahindra cars
- Popular
- Upcoming
Mahindra TharRs.9.99 - 17.62 Lakh*
Mahindra Scorpio NRs.13.49 - 24.95 Lakh*
Mahindra ScorpioRs.13 - 17 Lakh*
Mahindra BoleroRs.8 - 9.90 Lakh*
Mahindra Thar ROXXRs.12.39 - 22.82 Lakh*
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience

