+ 26Images
+ 1Colour
Hyundai Verna 2023-2026 SX Opt Turbo DT
576 ReviewsRate & Win ₹1000
Rs.15.79 Lakh*
*Ex-Showroom Price in New Delhi
Hyundai Verna 2023-2026 SX Opt Turbo DT has been discontinued.
Verna 2023-2026 SX Opt Turbo DT overview
| Engine | 1482 cc |
| Power | 157.57 bhp |
| Transmission | Manual |
| Mileage | 20 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| Boot Space | 528 Litres |
| Global NCAP Safety Rating | 5 Star |
- Ventilated Seats
- Height Adjustable Driver Seat
- Wireless Android Auto/Apple CarPlay
- Wireless Charger
- Tyre Pressure Monitor
- Sunroof
- Automatic Climate Control
- Voice Commands
- Air Purifier
- ADAS
- Key Specifications
- Top Features
Hyundai Verna 2023-2026 SX Opt Turbo DT price
| Ex-Showroom Price | Rs.15,79,000 |
| RTO | Rs.1,57,900 |
| Others TCS Charges:Rs.15,790 | Rs.15,790 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.13,100Accessories Charges:Rs.10,600 | Rs.23,700 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.17,76,390 |
EMI : Rs.33,804/month
Petrol
*Estimated price via verified sources. The price quote does not include any additional discount offered by the dealer.
Verna 2023-2026 SX Opt Turbo DT specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 1.5L Turbo GDi Petrol |
| Displacement | 1482 cc |
| Max Power | 157.57bhp@5500rpm |
| Max Torque | 253Nm@1500-3500rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 6-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 20 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 45 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 210 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Shock Absorbers Type | Gas Type |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 16 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 16 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4535 mm |
| Width | 1765 mm |
| Height | 1475 mm |
| Boot Space | 528 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2670 mm |
| No. of Doors | 4 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Rear Curtain | |
| Luggage Hook & Net | |
| Battery Saver | |
| Idle Start-Stop System | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Voice assisted sunroof | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Leather wrap gear-shift selector | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | |
| Upholstery | Leatherette |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Cornering Headlamps | |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | Single Pane |
| Boot Opening | Manual |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 205/55 R16 |
| Tyre Type | Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Global NCAP Safety Rating | 5 Star |
| Global NCAP Child Safety Rating | 5 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.25 inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 8 |
| Usb Ports | |
| Inbuilt Apps | Bluelink |
| Tweeters | 2 |
| Additional Features | Wireless Android Auto & Apple Car Play |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Forward Collision Warning | |
| Blind Spot Collision Avoidance Assist | |
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Driver Attention Warning | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Leading Vehicle Departure Alert | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Rear Cross Traffic Alert | |
| Rear Cross Traffic Collision-Avoidance Assist | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Hyundai Verna 2023-2026
Verna 2023-2026 SX Opt Turbo DT
Currently ViewingRs.15,79,000*EMI: Rs.33,804
20 kmplManual
- Verna 2023-2026 EXCurrently ViewingRs.10,79,500*EMI: Rs.23,20718.6 kmplManual
- Verna 2023-2026 SCurrently ViewingRs.11,95,000*EMI: Rs.25,64218.6 kmplManual
- Verna 2023-2026 S 2023-2025Currently ViewingRs.12,05,400*EMI: Rs.26,54418.6 kmplManual
- Verna 2023-2026 SXCurrently ViewingRs.12,85,500*EMI: Rs.27,56318.6 kmplManual
- Verna 2023-2026 S iVTCurrently ViewingRs.13,15,416*EMI: Rs.30,07219.6 kmplAutomatic
- Verna 2023-2026 SX PlusCurrently ViewingRs.13,47,000*EMI: Rs.28,87818.6 kmplManual
- Verna 2023-2026 SX IVTCurrently ViewingRs.14,06,000*EMI: Rs.30,13819.6 kmplAutomatic
- Verna 2023-2026 SX OptCurrently ViewingRs.14,50,500*EMI: Rs.31,07518.6 kmplManual
- Verna 2023-2026 SX TurboCurrently ViewingRs.14,52,133*EMI: Rs.33,03520 kmplManual
- Verna 2023-2026 SX Turbo DTCurrently ViewingRs.14,52,133*EMI: Rs.33,03520 kmplManual
- Verna 2023-2026 SX Plus iVTCurrently ViewingRs.14,67,500*EMI: Rs.31,43819.6 kmplAutomatic
- Verna 2023-2026 SX Turbo DCTCurrently ViewingRs.15,72,339*EMI: Rs.35,70320.6 kmplAutomatic
- Verna 2023-2026 SX Turbo DCT DTCurrently ViewingRs.15,72,339*EMI: Rs.35,70320.6 kmplAutomatic
- Verna 2023-2026 SX Opt TurboCurrently ViewingRs.15,79,000*EMI: Rs.33,82520 kmplManual
- Verna 2023-2026 SX Opt IVTCurrently ViewingRs.15,98,500*EMI: Rs.34,24119.6 kmplAutomatic
- Verna 2023-2026 SX Opt Turbo DCTCurrently ViewingRs.16,97,760*EMI: Rs.38,46520.6 kmplAutomatic
- Verna 2023-2026 S Opt Turbo DCTCurrently ViewingRs.17,13,000*EMI: Rs.36,73220.6 kmplAutomatic
- Verna 2023-2026 SX Opt Turbo DCT DTCurrently ViewingRs.17,13,000*EMI: Rs.36,73220.6 kmplAutomatic
Recommended used Hyundai Verna 2023-2026 cars in New Delhi
Must read articles before buying Hyundai Verna 2023-2026
Verna 2023-2026 SX Opt Turbo DT images
Hyundai Verna 2023-2026 videos
9:04Living With The Hyundai Verna Turbo Manual | 5000km Long Term Review | CarDekho.com2 years ago102.7K ViewsBy Harsh
2:14Hyundai Verna Crash Test 2023 Full Details In Hindi | 5 STAR SAFETY! #in2min2 years ago44K ViewsBy Harsh
28:17Hyundai Verna vs Honda City vs Skoda Slavia vs VW Virtus: Detailed Comparison2 years ago162.3K ViewsBy Harsh
4:28Hyundai Verna 2023 Review | Pros And Cons Explained | CarDekho2 years ago24K ViewsBy Harsh
10:57Hyundai Verna 2023 Variants Explained: EX vs S vs SX vs SX (O) | सबसे BEST तो यही है!2 years ago10.4K ViewsBy Harsh
Verna 2023-2026 SX Opt Turbo DT user reviews
Popular Mentions
- All (576)
- Space (44)
- Interior (135)
- Performance (141)
- Looks (215)
- Comfort (242)
- Mileage (95)
- Engine (94)
- More...
- Latest
- Helpful
- Owner For 2 YearsIts a good car. offering better features than most of its competitors. Also has good performance for its price range. Has good seating with good under- thigh support as well as back support. It could do with a hybrid version but I think (though I'm not sure) that will be offered when the new facelifted version arrives. It does not have a diesel version. Yes. However, the petrol version has impressive mileage and range even with its performance. While also producing more power than its rivals from Skoda, Honda and VW.Read More
- Cheapest Price And LuxuryThis is best luxury car for middle class family he had done the same time as well as the same time as the same as the registered in England ke dubara log on and off and luxury car thar kono dukkho chena dukkho chena dukkho je tor te liye hai to padenga h logout ker de mo no comments yet to padenga hRead More1
- Overall Awesome PerformanceOverall awesome performance by this car had a pleasure to buy it. Really enjoying the rides. Quality finish, great exterior and interior mileage is also good Seat quality is good in this segment with sunroof giving you pleasant feeling of sunlight and air. Finally got for it and buy it as soon as possible..Read More
- Very Nice Car And InteriorVery nice car and interior. Sporty design and relaxing seat and many other things in this car. Just wow car, verna all of interior and design awesome so 2 ya 3 year later I bought verna of this model because smooth city performance , refined ,good mileage and premium speaker sound system , sunroof and ambient light.Read More
- Hyundai Verna SX - Comfort & Value For Money.This Car is so sophisticated & fantastic which comes with so much useful features & great value for money experience. it provides very comfort while driving & easy to Carry it. Likes on This Model. 1. This car has great Interior & Exterior with Nice Experience 2. Fuel Mileage is great for Long Drive. 3. Great Seating Experience. 4. Great Build Quality & Safety Experience. Dislikes on this Model 1. The Suspension is not Really Great, it should be lifted quite. 2. The Inbuild Hyundai UI System is Slow and hanging problem when you'll connect with the iphones. 3. Maintenance Cost is much Higher than the other comparison Cars.Read More1
- View All Verna 2023-2026 Reviews
Hyundai Verna 2023-2026 news
Trending Hyundai cars
- Popular
- Upcoming
Hyundai AuraRs.6 - 8.54 Lakh*
Hyundai VernaRs.10.98 - 18.40 Lakh*
Hyundai CretaRs.10.79 - 20.20 Lakh*
Hyundai VenueRs.8 - 15.69 Lakh*
Hyundai i20Rs.5.99 - 10.44 Lakh*


- New Variant

*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience

