+ 26Images
+ 6Colours
Hyundai Verna 2023-2026 EX
576 ReviewsRate & Win ₹1000
Rs.10.79 Lakh*
*Ex-Showroom Price in New Delhi
Hyundai Verna 2023-2026 EX has been discontinued.
Verna 2023-2026 EX overview
| Engine | 1497 cc |
| Power | 113.18 bhp |
| Transmission | Manual |
| Mileage | 18.6 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| Boot Space | 528 Litres |
| Global NCAP Safety Rating | 5 Star |
- Parking Sensors
- Cup Holders
- Android Auto/Apple CarPlay
- Key Specifications
- Top Features
Hyundai Verna 2023-2026 EX price
| Ex-Showroom Price | Rs.10,79,500 |
| RTO | Rs.1,07,950 |
| Others TCS Charges:Rs.10,795 | Rs.10,795 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.11,000Accessories Charges:Rs.10,100 | Rs.21,100 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.12,19,345 |
EMI : Rs.23,207/month
Petrol
*Estimated price via verified sources. The price quote does not include any additional discount offered by the dealer.
Verna 2023-2026 EX specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 1.5L MPi Petrol |
| Displacement | 1497 cc |
| Max Power | 113.18bhp@6300rpm |
| Max Torque | 143.8Nm@4500rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | No |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 6-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 18.6 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 45 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 210 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Shock Absorbers Type | Gas Type |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4535 mm |
| Width | 1765 mm |
| Height | 1475 mm |
| Boot Space | 528 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2670 mm |
| No. of Doors | 4 |
| Reported Ground Clearance (Unladen) | 165 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | |
| Rear Curtain | |
| Luggage Hook & Net | |
| Battery Saver | |
| Idle Start-Stop System | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Voice assisted sunroof | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Leather wrap gear-shift selector | |
| Glove Box | |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Cornering Headlamps | |
| Sunroof | |
| Boot Opening | Manual |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered |
| Tyre Size | 185/65 R15 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | 15 Inch |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Global NCAP Safety Rating | 5 Star |
| Global NCAP Child Safety Rating | 5 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| Usb Ports | |
| Speakers | |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Forward Collision Warning | |
| Blind Spot Collision Avoidance Assist | |
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Driver Attention Warning | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Leading Vehicle Departure Alert | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Rear Cross Traffic Alert | |
| Rear Cross Traffic Collision-Avoidance Assist | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Hyundai Verna 2023-2026
Verna 2023-2026 EX
Currently ViewingRs.10,79,500*EMI: Rs.23,207
18.6 kmplManual
- Verna 2023-2026 SCurrently ViewingRs.11,95,000*EMI: Rs.25,64218.6 kmplManual
- Verna 2023-2026 S 2023-2025Currently ViewingRs.12,05,400*EMI: Rs.26,54418.6 kmplManual
- Verna 2023-2026 SXCurrently ViewingRs.12,85,500*EMI: Rs.27,56318.6 kmplManual
- Verna 2023-2026 S iVTCurrently ViewingRs.13,15,416*EMI: Rs.30,07219.6 kmplAutomatic
- Verna 2023-2026 SX PlusCurrently ViewingRs.13,47,000*EMI: Rs.28,87818.6 kmplManual
- Verna 2023-2026 SX IVTCurrently ViewingRs.14,06,000*EMI: Rs.30,13819.6 kmplAutomatic
- Verna 2023-2026 SX OptCurrently ViewingRs.14,50,500*EMI: Rs.31,07518.6 kmplManual
- Verna 2023-2026 SX TurboCurrently ViewingRs.14,52,133*EMI: Rs.33,03520 kmplManual
- Verna 2023-2026 SX Turbo DTCurrently ViewingRs.14,52,133*EMI: Rs.33,03520 kmplManual
- Verna 2023-2026 SX Plus iVTCurrently ViewingRs.14,67,500*EMI: Rs.31,43819.6 kmplAutomatic
- Verna 2023-2026 SX Turbo DCTCurrently ViewingRs.15,72,339*EMI: Rs.35,70320.6 kmplAutomatic
- Verna 2023-2026 SX Turbo DCT DTCurrently ViewingRs.15,72,339*EMI: Rs.35,70320.6 kmplAutomatic
- Verna 2023-2026 SX Opt TurboCurrently ViewingRs.15,79,000*EMI: Rs.33,82520 kmplManual
- Verna 2023-2026 SX Opt Turbo DTCurrently ViewingRs.15,79,000*EMI: Rs.33,80420 kmplManual
- Verna 2023-2026 SX Opt IVTCurrently ViewingRs.15,98,500*EMI: Rs.34,24119.6 kmplAutomatic
- Verna 2023-2026 SX Opt Turbo DCTCurrently ViewingRs.16,97,760*EMI: Rs.38,46520.6 kmplAutomatic
- Verna 2023-2026 S Opt Turbo DCTCurrently ViewingRs.17,13,000*EMI: Rs.36,73220.6 kmplAutomatic
- Verna 2023-2026 SX Opt Turbo DCT DTCurrently ViewingRs.17,13,000*EMI: Rs.36,73220.6 kmplAutomatic
Recommended used Hyundai Verna 2023-2026 cars in New Delhi
Must read articles before buying Hyundai Verna 2023-2026
Verna 2023-2026 EX images
Hyundai Verna 2023-2026 videos
9:04Living With The Hyundai Verna Turbo Manual | 5000km Long Term Review | CarDekho.com2 years ago102.7K ViewsBy Harsh
2:14Hyundai Verna Crash Test 2023 Full Details In Hindi | 5 STAR SAFETY! #in2min2 years ago44K ViewsBy Harsh
28:17Hyundai Verna vs Honda City vs Skoda Slavia vs VW Virtus: Detailed Comparison2 years ago162.3K ViewsBy Harsh
4:28Hyundai Verna 2023 Review | Pros And Cons Explained | CarDekho2 years ago24K ViewsBy Harsh

