+ 20Images
+ 6Colours
Ford Freestyle Ambiente
1 ReviewRate & Win ₹1000
Rs.5.99 Lakh*
*Ex-Showroom Price in New Delhi
Ford Freestyle Ambiente has been discontinued.
Freestyle Ambiente overview
| Engine | 1194 cc |
| Power | 94.93 bhp |
| Transmission | Manual |
| Mileage | 18.5 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| No. of Airbags | 2 |
- Keyless Entry
- Central Locking
- Air Conditioner
- Digital Odometer
- Key Specifications
- Top Features
Ford Freestyle Ambiente price
| Ex-Showroom Price | Rs.5,99,000 |
| RTO | Rs.23,960 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.34,799 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.6,57,759 |
EMI : Rs.12,515/month
Petrol
*Estimated price via verified sources. The price quote does not include any additional discount offered by the dealer.
Freestyle Ambiente specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 1.2 litre Petrol Engine |
| Displacement | 1194 cc |
| Max Power | 94.93bhp@6500rpm |
| Max Torque | 119nm@4250rpm |
| No. of Cylinders | 3 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Fuel Supply System | MPFI |
| Turbo Charger | No |
| Super Charge | No |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 18.5 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 42 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Independent Mcpherson |
| Rear Suspension | Semi Independent |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt |
| Steering Gear Type | Rack and Pinion |
| Turning Radius | 5.0 |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3954 mm |
| Width | 1737 mm |
| Height | 1570 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2490 mm |
| Kerb Weight | 1026-1044 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | Bench Folding |
| Smart Access Card Entry | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | |
| Central Console Armrest | |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Gear Shift Indicator | |
| Rear Curtain | |
| Luggage Hook & Net | |
| Battery Saver | |
| Lane Change Indicator | |
| Drive Modes | 0 |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Additional Features | Driver & Passenger Front Seat Map Pockets, 6-Speed Variable Intermittent Front Wipers, Front & Rear Grab Handles with Coat Hooks |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Folding Table in The Rear | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Additional Features | Charcoal Black Interior, Front Door Scuff Plate, Rear Seat Full Fold Down, Trip Computer, Distance to Empty, Maintenance Warning Display, Water Temperature Warning Light, Courtesy Light Delay, Battery Monitor Sensor, Front Dome Lamp, Instrument cluster - 5.8cm |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Fog Lights - Front | |
| Fog Lights - Rear | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Roof Carrier | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Trunk Opener | Lever |
| Sun Roof | |
| Tyre Size | 185/60R15 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | R15 Inch |
| Additional Features | Upper/Lower Grille Mesh - Black, Headlamp Bezel - Black, Body Cladding on Side & Wheel Arches, Body Coloured Outer Door Handles, Front Fog Lamp Ornamentation - Black, Bold Grey Exterior Mirror, Black Front & Rear Skid Plates, Black Roof Rails |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Clutch Lock | |
| EBD | |
| Rear Camera | |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Audio System Remote Control | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Internal Storage | |
| Rear Entertainment System | |
| Additional Features | Vehicle Connectivity with Fordpass |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Blind Spot Monitor | |
| Autonomous Parking | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Ford Freestyle
- Petrol
- Diesel
Freestyle Ambiente
Currently ViewingRs.5,99,000*EMI: Rs.12,515
18.5 kmplManual
- Freestyle Ambiente Petrol BSIVCurrently ViewingRs.5,91,400*EMI: Rs.12,36319 kmplManual
- Freestyle TrendCurrently ViewingRs.6,54,000*EMI: Rs.14,01318.5 kmplManual
- Freestyle Trend Petrol BSIVCurrently ViewingRs.6,81,400*EMI: Rs.14,59119 kmplManual
- Freestyle Titanium Petrol BSIVCurrently ViewingRs.7,21,400*EMI: Rs.15,44319 kmplManual
- Freestyle TitaniumCurrently ViewingRs.7,28,000*EMI: Rs.15,57618.5 kmplManual
- Freestyle Titanium Plus Petrol BSIVCurrently ViewingRs.7,56,400*EMI: Rs.16,17819 kmplManual
- Freestyle Titanium PlusCurrently ViewingRs.7,63,000*EMI: Rs.16,31118.5 kmplManual
- Freestyle Flair EditionCurrently ViewingRs.7,93,000*EMI: Rs.16,95018.5 kmplManual
- Freestyle Ambiente DieselCurrently ViewingRs.6,76,400*EMI: Rs.14,72424.4 kmplManual
- Freestyle Trend Diesel BSIVCurrently ViewingRs.7,45,900*EMI: Rs.16,20824.4 kmplManual
- Freestyle Trend DieselCurrently ViewingRs.7,64,000*EMI: Rs.16,59623.8 kmplManual
- Freestyle Titanium Diesel BSIVCurrently ViewingRs.7,90,900*EMI: Rs.17,17224.4 kmplManual
- Freestyle Titanium Plus Diesel BSIVCurrently ViewingRs.8,36,400*EMI: Rs.18,14824.4 kmplManual
- Freestyle Titanium DieselCurrently ViewingRs.8,38,000*EMI: Rs.18,18623.8 kmplManual
- Freestyle Titanium Plus DieselCurrently ViewingRs.8,73,000*EMI: Rs.18,93423.8 kmplManual
- Freestyle Flair Edition DieselCurrently ViewingRs.9,03,000*EMI: Rs.19,56323.8 kmplManual
Recommended used car alternatives for Ford Freestyle in New Delhi
Must read articles before buying Ford Freestyle
Freestyle Ambiente images
Ford Freestyle is featured in
Ford Freestyle videos
7:052018 Ford Freestyle Pros, Cons and Should You Buy One?7 years ago2.5K ViewsBy CarDekho Team
6:162018 Ford Freestyle - Which Variant To Buy?7 years ago129 ViewsBy Irfan
8:46Ford Freestyle : Better than the Figo ? : PowerDrift8 years ago173.5K ViewsBy CarDekho Team
2:18Ford Ka+ Active - The crossover Figo : Geneva Motor Show 2018 : PowerDrift8 years ago33.4K ViewsBy CarDekho Team
3:582018 Ford Freestyle : First Look : PowerDrift8 years ago171.5K ViewsBy CarDekho Team
Freestyle Ambiente user reviews
Popular Mentions
- All (681)
- Space (65)
- Interior (64)
- Performance (116)
- Looks (107)
- Comfort (143)
- Mileage (175)
- Engine (156)
- More...
- Latest
- Helpful
- Verified
- Critical
- Ford Car Ka Raja Work Return Krna ChahiyeMast excellent performance 👍Ford ki car excellent performance hai car Mai dum or average mast jakhas hai or company close hone ke badh bhi market mai dimand hai car loki apni old car sale karke khush nhi hai kukhi ushse achchi gaddi milnhi hi kam budget mai achchi gaddi milni nhi hai nhi milegi Jo marji compay new update karle Ford ki gaddi ki rahishai nhi haiRead More
- Best In Segment.Best in segment. Though it technically strong, I feel very comfortable in driving. Unlike other brand cars, Steering gives so much of confidence on highway even at high speed. TCS provided is so helpful on damp roads. Suspension and infotainment could have been better. Service is good. Rest everything, I felt very good.Read More2
- The Best Of It's TimeIt was the best of its time in terms of build, comfort, and features. Its great style, coupled with ample ground clearance, made it a perfect beast.Read More
- Review Of FreestyleIt's the best budget car – spacious, powerful, and surpassing many midsize SUVs today. I've had a good experience with no issues in the past 5 years.Read More1
- Little WorldFord is like a world of its own. Ford is Ford, and there are no words to describe it - it's wonderful, marvellous, and excellent. Ford has a legendary legacy in the automotive industry.Read More1
- View All Freestyle Reviews
Ford Freestyle news
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience

