
Mercedes-Benz CLE Cabriolet Specifications
The Mercedes-Benz CLE Cabriolet has 1 Petrol Engine on offer. The Petrol engine is 1999 cc . It is available with Automatic transmission.Depending upon the variant and fuel type the CLE Cabriolet has a mileage of 12 kmpl. The CLE Cabriolet is a 4 seater 4 cylinder car and has length of 4850 mm, width of 2042 mm and a wheelbase of 2865 mm.
Shortlist
Rs.1.11 Cr*
EMI starts @ ₹2.90Lakh
Key specifications of Mercedes-Benz CLE Cabriolet
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Displacement | 1999 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 255bhp@5800rpm |
| Max Torque | 400Nm@2000-3200rpm |
| Seating Capacity | 4 |
| Transmission Type | Automatic |
| Boot Space | 295 Litres |
| Fuel Tank Capacity | 66 Litres |
| Body Type | Convertible |
Key features of Mercedes-Benz CLE Cabriolet
| Power Steering | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
| Engine Start Stop Button | Yes |
Mercedes-Benz CLE Cabriolet specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | M254 2.0L 4-cylinder |
| Displacement | 1999 cc |
| Max Power | 255bhp@5800rpm |
| Max Torque | 400Nm@2000-3200rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 9-Speed |
| Drive Type | AWD |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 66 Litres |
| Petrol Highway Mileage | 12 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 250 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Double wishbone suspension |
| Rear Suspension | Double wishbone suspension |
| Steering Type | Electric |
| Turning Radius | 5.85 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Acceleration | 6.6 s |
| 0-100kmph | 6.6 s |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Dimensions & Capacity
| Length | 4850 mm |
| Width | 2042 mm |
| Height | 1424 mm |
| Boot Space | 295 Litres |
| Seating Capacity | 4 |
| Wheel Base | 2865 mm |
| Kerb Weight | 1985 kg |
| Gross Weight | 2420 kg |
| No. of Doors | 2 |
| Reported Boot Space | 420 Litres |
| Reported Ground Clearance (Unladen) | 157 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height & Reach |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Luggage Hook & Net | |
| Lane Change Indicator | |
| Glove Box light | |
| Idle Start-Stop System | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Lighting | Ambient light |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 12.3 |
| Upholstery | Leather |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Projector Headlamps | |
| Automatic Headlamps | |
| Boot Opening | Electronic |
| Heated Outside Rear View Mirror | |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 11 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Anti-Pinch Power Windows | All Windows |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | Driver and Passenger |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Blind Spot Camera | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Wi-Fi Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| Usb Ports | |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
ADAS Feature
| Blind Spot Monitor | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Compare specs of CLE Cabriolet alternatives
Comfort user reviews of Mercedes-Benz CLE Cabriolet
Based on3 User Reviews
Write a Review & Win ₹1000
Popular Mentions
- All (3)
- Comfort (2)
- Performance (3)
- Seat (1)
- Looks (1)
- Price (1)
- Pickup (1)
- Premium car (1)
- Latest
- Helpful
- The Great Mercedes CleBest performance oriented car its best in luxury and best in comfort features perfomance is gret at such a affordable price.Mercedes is known for luxury but when it comes to performance also it has the greatest lineup .This is an appreciable thing for mercrdes benz that they are launching such a open roof performance car at this priceRead More
- The Review Of Srivastava'sAmazing and breathtaking the performance was above average the pickup could be improved and comfort is great the ventilated seats work efficiently good and look are head turning for carguys and for non carguys alsoRead More
- View All CLE Cabriolet Comfort Reviews
More car options to consider
FAQs on Mercedes-Benz CLE Cabriolet
Q ) How much CC is Mercedes-Benz CLE Cabriolet?
A ) The Mercedes-Benz CLE Cabriolet is available with Petrol engine range of 1999 cc.
Q ) What is the power & torque of the Mercedes-Benz CLE Cabriolet?
A ) The max power & torque of Mercedes-Benz CLE Cabriolet is 255bhp@5800rpm & 400Nm@2000-3200rpm Respectively.
Q ) What is the drivetrain type of Mercedes-Benz CLE Cabriolet?
A ) The Mercedes-Benz CLE Cabriolet is available with AWD drivetrain. Check out the list of cars with AWD on Cardekho.
Q ) What is the fuel consumption of Mercedes-Benz CLE Cabriolet?
A ) The fuel capacity of the Mercedes-Benz CLE Cabriolet is 66.0 L.
Q ) Does Mercedes-Benz CLE Cabriolet have cruise control?
A ) Yes, Mercedes-Benz CLE Cabriolet comes with cruise control.
Q ) How many airbags are there in Mercedes-Benz CLE Cabriolet?
A ) Mercedes-Benz CLE Cabriolet comes with many safety features & have 11 airbags. Choose cars with 11 airbags on CarDekho.
Did you find this information helpful?
Mercedes-Benz CLE Cabriolet brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Mercedes-Benz CLE Cabriolet offers
Benefits of STAR Finance On Mercedes-benz Flexible...

19 days left
View Complete Offers
Trending Mercedes-Benz cars
Mercedes-Benz AMG E 53 CabrioletRs.1.30 Cr*
Mercedes-Benz E-ClassRs.78.51 - 91.66 Lakh*
Mercedes-Benz GLSRs.1.32 - 1.34 Cr*
Mercedes-Benz V-Class Extra LWBRs.1.40 Cr*
Mercedes-Benz GLERs.96.14 Lakh - 1.12 Cr*
Popular Convertible cars
- Trending
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience