+ 16Images
+ 3Colours
Skoda Superb L&K
36 ReviewsRate & Win ₹1000
Rs.54 Lakh*
*Ex-Showroom Price in New Delhi
Skoda Superb L&K has been discontinued.
Superb L&K overview
| Engine | 1984 cc |
| Power | 187.74 bhp |
| Transmission | Automatic |
| Mileage | 15 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| Boot Space | 625 Litres |
| Global NCAP Safety Rating | 5 Star |
- Ventilated Seats
- Height Adjustable Driver Seat
- Wireless Android Auto/Apple CarPlay
- Wireless Charger
- Tyre Pressure Monitor
- Automatic Climate Control
- Voice Commands
- Air Purifier
- Advanced Internet Features
- Key Specifications
- Top Features
Skoda Superb L&K price
| Ex-Showroom Price | Rs.54,00,000 |
| RTO | Rs.5,40,000 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.2,37,460 |
| Others TCS Charges:Rs.54,000 | Rs.54,000 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.62,31,460 |
EMI : Rs.1,18,612/month
Petrol
*Estimated price via verified sources. The price quote does not include any additional discount offered by the dealer.
Superb L&K specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 2.0 TSI Engine |
| Displacement | 1984 cc |
| Max Power | 187.74bhp@4200-6000rpm |
| Max Torque | 320Nm@1500-4100rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Fuel Supply System | direct injection system |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 7-speed DSG |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 66 Litres |
| Petrol Highway Mileage | 15 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Multi-link suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Steering Type | Electic |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Turning Radius | 11.1 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Alloy Wheel Size Front | 18 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 18 Inch |
| Boot Space Rear Seat Folding | 1760 Litres |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4869 mm |
| Width | 1864 mm |
| Height | 1503 mm |
| Boot Space | 625 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance (Laden) | 122 mm |
| Ground Clearance Unladen | 151 mm |
| Wheel Base | 2836 mm |
| Kerb Weight | 1565 kg |
| Gross Weight | 2140 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Luggage Hook & Net | |
| Glove Box light | |
| Additional Features | High level third brake LED light,Red warning indicator lights on front and rear doors,Remote control locking and unlocking of doors and boot lid,Remote control opening and closing of windows,12-way electrically adjustable front seats with driver seat programmable memory functions,Boss Button (electrical adjustment of front passenger seat from rear),Electrically adjustable lumbar support for driver and front passenger seat,Roll-up sun visors for rear windows and rear windscreen,Gear-shift selector on steering wheel,Drive Mode Select,Automatic front wiper system with rain sensor,Hands-free Parking,Storage compartment with cover in luggage compartment side panel,Two foldable hooks in luggage compartment,6+6 load anchoring points in luggage compartment,Power Nap Package with 1 blanket and 2nd row outer headrests,12-way electrically adjustable front seats with driver seat programmable memory functions,Adjustable rear air conditioning vents with temperature control on rear centre console,Front and rear electrically adjustable windows |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Lighting | Ambient light,Footwell Lamp,Reading Lamp,Boot Lamp,Glove Box Lamp |
| Additional Features | Chrome front and rear door sill trims with 'SUPERB' inscription,Chrome interior door handles with chrome surround,Piano Black décor with LED ambient lighting and 'Laurin & Klement' inscription and chrome highlights,Two Isofix child-seat preparations on outer rear seats,Cognac perforated leather upholstery with high-contrast seat stitching and stitched 'Laurin & Klement' logo on the front seat backrests,Stylish armrest stitching,Leather wrapped gear knob,Leather wrapped steering wheel with 'Laurin & Klement' inscription,Textile floor mats,Automatic illumination of driver and passenger vanity mirrors,Diffused footwell LED lighting front and rear,Two foldable roof handles (front and rear),Rear seat centre armrest with through-loading,Jumbo box – storage compartment under front centre armrest with cooling and tablet holder,Felt lined storage compartments in the front and rear doors,Storage pockets on backrests of front seats,Cargo elements,Rear parcel shelf,Easy opening bottle holder in front centre console,Storage compartment under steering wheel with card holder,Virtual Cockpit |
| Digital Cluster | |
| Upholstery | Leather |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Headlamp Washers | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Cornering Foglamps | |
| Fog Lights | Front & Rear |
| Antenna | Shark Fin |
| Puddle Lamps | |
| Tyre Size | 235/45 R18 |
| Tyre Type | Radial tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Additional Features | Chrome surround and vertical elements for radiator grille,Chrome trim on lower air dam in front bumper,Chrome side window frames,Chrome inserts on side doors,Chrome highlights on 5th door,'Laurin & Klement' inscription on front fenders,Rear diffuser with chrome highlights,Body Colour - Bumpers, external mirrors housing, door handles,LED tail lights with crystalline elements and dynamic turn indicators,Driver side external mirror and rear windscreen defogger with timer,Boarding spot lamps (OSRVM) |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 9 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Anti-Pinch Power Windows | Driver |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | Driver |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Global NCAP Safety Rating | 5 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 9.19 inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 11 |
| Usb Ports | |
| Inbuilt Apps | MySKODA |
| Subwoofer | 1 |
| Additional Features | Central infotainment system with proximity sensor |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Driver Attention Warning | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| E-Call & I-Call | |
| Over the Air (OTA) Updates | |
| SOS Button | |
| RSA | |
| Over Speeding Alert | |
| Valet Mode | |
| Remote Door Lock/Unlock | |
| Remote Boot Open | |
| SOS / Emergency Assistance | |
| Geo-fence Alert | |
| Report Incorrect Specs | |
Superb L&K images
Skoda Superb videos
5:469 Upcoming Sedan Cars in India 2019 with Prices & Launch Dates - Camry, Civic & More! | CarDekho.com4 years ago77.9K ViewsBy CarDekho Team
7:552016 Skoda Superb : Review : PowerDrift9 years ago400.4K ViewsBy CarDekho Team
3:48New Launch Alert: 2016 Skoda Superb : PowerDrift10 years ago109.6K ViewsBy CarDekho Team
7:43Skoda Superb : Review: PowerDrift11 years ago114.8K ViewsBy CarDekho Team
1:13Skoda Superb Interior : PowerDrift11 years ago31.2K ViewsBy CarDekho Team
Superb L&K user reviews
Popular Mentions
- All (36)
- Space (6)
- Interior (7)
- Performance (7)
- Looks (12)
- Comfort (18)
- Mileage (2)
- Engine (3)
- More...
- Latest
- Helpful
- Superb Is Really SuperbExcellent and wow performance and features perfect car for comfort and speeding i have 2.0L tsi petrol offering around 190-201 bhp and 320-330 Nm torque, known for smooth power delivery, often with 4x4 (4x4) options in higher trims like Sportline, electric AGR-certified seats with heating, ventilation, massage, and memory functions, spacious interiors, dual/three-zone climate control, advanced infotainment (Apple CarPlay/Android Auto, wireless charger).Read More
- Skoda SuperbThe skoda superb strikes an ideal balence between comfort and performance. Whether you are in the 1.5 TSI petrol or the punchy 2.0 TDI diesel,the ride is smooth and composed. The car absorbs road imperfections effortlessly, making it perfect for long -distance cruising.if you need more power ,the 2.0 TSI engine provides a spirited drive , especially in the sportline plus trim with AWD . The steering is light but accurate, making the superb feel smaller than it actually is - great for urban maneuvering despite it's size .Read More
- About Performance Of CarThis is the best car at this cost. I have used since 2021 .I got impressed from this car performance. I used to suggest you that this car is best for you Many more feature which enhance car to be perfect glance at superb skooda .you have to spend average amount for maintenance but in yearly this cost will not regret you.Read More1 1
- Superb Skoda SuperbOverall value for money. You can go for Skoda Superb if you are looking for a low maintenance low budget Sedan then Skoda Superb is for you. Thank You Skoda.Read More
- RUMOURS ABOUT SERVICE COSTSo far i've just spend 1800 on oil change , service cost me just free because i purchased 4years maintenance pack worth rs 15000 on day of purchase , best car everRead More
- View All Superb Reviews
Skoda Superb news
Trending Skoda cars
- Popular
- Upcoming
Skoda Octavia RSRs.49.99 Lakh*
Skoda KodiaqRs.39.99 - 46.49 Lakh*
Skoda KylaqRs.7.59 - 12.99 Lakh*
Skoda KushaqRs.10.69 - 18.99 Lakh*
Skoda SlaviaRs.10 - 17.99 Lakh*
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience

