+ 145Images
Skoda Kushaq 1.0L Prestige AT
Kushaq 1.0L Prestige AT overview
| Engine | 999 cc |
| Power | 114 bhp |
| Seating Capacity | 5 |
| Drive Type | FWD |
| Mileage | 19.09 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| Global NCAP Safety Rating | 5 Star |
- Powered Front Seats
- Ventilated Seats
- Ambient Lighting
- Air Purifier
- Automatic Climate Control
- Cruise Control
- Sunroof
- Key Specifications
- Top Features
Skoda Kushaq 1.0L Prestige AT latest updates
Skoda Kushaq 1.0L Prestige AT Prices: The price of the Skoda Kushaq 1.0L Prestige AT in New Delhi is ₹17.59 Lakh (Ex-showroom).
Skoda Kushaq 1.0L Prestige AT mileage : It returns a certified mileage of 19.09 kmpl.
Skoda Kushaq 1.0L Prestige AT Engine and Transmission: It is powered by a 999 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 999 cc engine puts out 114bhp@5000-5500rpm of power and 178Nm@1750-4000rpm of torque.
Skoda Kushaq 1.0L Prestige AT vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Skoda Kylaq Prestige Plus AT, which is priced at Rs.12.99 Lakh. Volkswagen Taigun 1.0 Topline AT ES, which is priced at Rs.17.42 Lakh and Hyundai Creta SX Premium iVT Summer Edition, which is priced at Rs.17.78 Lakh.
Kushaq 1.0L Prestige AT Specs & Features:Skoda Kushaq 1.0L Prestige AT is a 5 seater Petrol car.Kushaq 1.0L Prestige AT has Multi-function Steering Wheel, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering.
Skoda Kushaq 1.0L Prestige AT price
| Ex-Showroom Price | Rs.17,59,000 |
| RTO | Rs.1,75,900 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.69,554 |
| Others TCS Charges:Rs.17,590 | Rs.17,590 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.20,22,044 |
Kushaq 1.0L Prestige AT specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 1.0 TSI Petrol |
| Displacement | 999 cc |
| Max Power | 114bhp@5000-5500rpm |
| Max Torque | 178Nm@1750-4000rpm |
| No. of Cylinders | 3 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 8-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 19.09 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 50 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 17 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 17 Inch |
| Boot Space Rear Seat Folding | 1405 Litres |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4229 mm |
| Width | 1760 mm |
| Height | 1612 mm |
| Boot Space | 385 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance (Laden) | 155 mm |
| Wheel Base | 2651 mm |
| Kerb Weight | 1270-1300 kg |
| Gross Weight | 1680 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height & Reach |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Luggage Hook & Net | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Additional Features | Rear Parcel Shelf |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Lighting | Ambient light, Footwell Lamp |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 10.25 |
| Upholstery | Leatherette |
| Ambient Light Colour (numbers) | 2 |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Cornering Foglamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Fog Lights | Front & Rear |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | Panoramic |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 205/55 R17 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Global NCAP Safety Rating | 5 Star |
| Global NCAP Child Safety Rating | 5 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Wi-Fi Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.1 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 6 |
| Usb Ports | |
| Subwoofer | 1 |
| Additional Features | Wireless Android Auto & Apple CarPlay |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Inbuilt Assistant | |
| Navigation with Live Traffic | |
| E-Call & I-Call | |
| Google / Alexa Connectivity | |
| Inbuilt APPs | AI Assistant powered by Google Cloud |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Skoda Kushaq
Skoda Kushaq comparison with similar cars
Rs.7.59 - 12.99 Lakh*
Rs.11.42 - 19.19 Lakh*
Rs.10.79 - 20.20 Lakh*
Rs.10.99 - 19.99 Lakh*
Rs.10.49 - 18.69 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Skoda Kushaq cars in New Delhi
Kushaq 1.0L Prestige AT alternatives to consider
Rs.12.99 Lakh*
Rs.17.42 Lakh*
Rs.17.78 Lakh*
Rs.17.69 Lakh*
Rs.16.89 Lakh*
Rs.13.82 Lakh*
Rs.17.99 Lakh*
Rs.17.93 Lakh*- Start a new Car Comparison
Kushaq 1.0L Prestige AT images
Skoda Kushaq videos
2026 Skoda Kushaq Facelift: Can It Beat Creta, Seltos & Sierra?2 months ago8.5K ViewsBy Harsh
6:09Tata Curvv vs Creta, Seltos, Grand Vitara, Kushaq & More! | #BuyOrHold2 years ago483.7K ViewsBy Harsh
7:00Kia Seltos 2023 vs Hyundai Creta 2023, Grand Vitara, Taigun/Kushaq & Elevate! | #BuyOrHold2 years ago180.4K ViewsBy Harsh
Kushaq 1.0L Prestige AT user reviews
- All (8)
- Interior (1)
- Performance (2)
- Looks (4)
- Comfort (2)
- Mileage (1)
- Engine (2)
- Safety (3)
- More...
- Latest
- Helpful
- Its Premium Segment Car One Should Buy This.It's great experience. I must say one should buy it color combination are so nice it's a solid compact SUV car for family. I must say this is a lifetime experience. If not now then when if not, we then who this makes to look richer in every place wherever you go, I would really suggest one should buy it. One of my relative is also using it, and he is totally satisfied with the performance.Read More
- Excellent And SuperbSkoda kushaq is my favourite car. its have more good feature like engine quick response and better steering handling, good infotainment system, better suspension and more ground clearance, legroom is good enough, mileage is good, AC is working properly and its support android auto and apple car play.Read More
- SKODABESTTCrazy car, love the interior, so comfortable with good audio quality and ac vents great average cost saving and doesn't disappoints the driver. Cool and smooth gear, clutch with smooth and fancy stearing. As the passenger seater mann it is so comfortable that I don't want to go home I want be there in this car.Read More
- Base Model Comes With Almost All Required FeaturesThe best thing of the facelift is, it gives premium looks, fresh colors, DRLs are not connected like a tubelight which most brands come up with nowadays. The 8 speed torque compared to the previous 6 speed torque converter is the best thing done by skoda, also the base model comes with single pane sunroof and alloys plus. This car comes with 25 plus safety features right from the base model which makes it best in the segment.Read More5
- Wonderful Experience With KushaqThis car best car of this segments completely luxury Car Givene in this Segments This car is Given More luxurious More Safety More Fun More Driving experience I have already a kushaq 1.O style MT that is Given me a safe ride luxury feeling. And I love Skoda's Car i will suggest to all if you want to Car for Wonderful experience.... To. please atleast Visit once in nearby Skoda Showroom... Then you decide Your Car.... Thank you SkodaRead More1
- View All Kushaq Reviews
Skoda Kushaq news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The vehicle has not been officially launched yet, so we request you to wait for ...Read More

Trending Skoda cars
- Popular
- Upcoming
Skoda KylaqRs.7.59 - 12.99 Lakh*
Skoda SlaviaRs.10 - 17.99 Lakh*
Skoda KodiaqRs.39.99 - 46.49 Lakh*
Skoda Octavia RSRs.49.99 Lakh*
Top SUV Cars
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*

