+ 24Images
+ 5Colours
Mclaren 750S Coupe
750S Coupe overview
| Engine | 3994 cc |
| Power | 740 bhp |
| Transmission | Automatic |
| Mileage | 6.1 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| Seating Capacity | 2 |
Mclaren 750S Coupe latest updates
Mclaren 750S Coupe Prices: The price of the Mclaren 750S Coupe in New Delhi is ₹5.91 Cr (Ex-showroom).
Mclaren 750S Coupe Colours: This variant is available in 5 colours: Silica White, Onyx Black, Aurora Blue, Anthracite and Orange.
Mclaren 750S Coupe Engine and Transmission: It is powered by a 3994 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 3994 cc engine puts out 740bhp of power and 800Nm of torque.
Mclaren 750S Coupe vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Rolls-Royce Cullinan Series II, which is priced at Rs.10.50 Cr. Rolls-Royce Ghost Series II Standard, which is priced at Rs.8.95 Cr and Rolls-Royce Phantom Series II, which is priced at Rs.8.99 Cr.
750S Coupe Specs & Features:Mclaren 750S Coupe is a 2 seater Petrol car.750S Coupe has Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering, Air Conditioner.
Mclaren 750S Coupe price
| Ex-Showroom Price | Rs.5,91,00,001 |
| RTO | Rs.59,10,000 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.23,08,261 |
| Others TCS Charges:Rs.5,91,000 | Rs.5,91,000 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.6,79,09,262 |
750S Coupe specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | M840T |
| Displacement | 3994 cc |
| Max Power | 740bhp |
| Max Torque | 800Nm |
| No. of Cylinders | 8 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Twin |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 7-speed + reverse Seamless Shift |
| Drive Type | RWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 72 Litres |
| Petrol Highway Mileage | 10.5 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 332 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Double wishbone suspension |
| Rear Suspension | Double wishbone suspension |
| Shock Absorbers Type | Adaptive Dampers |
| Steering Type | Electro |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Turning Radius | 6.2 m |
| Front Brake Type | Carbon Ceramic |
| Rear Brake Type | Carbon Ceramic |
| Acceleration | 2.8 s |
| Braking (100-0kmph) | 30 s |
| 0-100kmph | 2.8 s |
| Alloy Wheel Size Front | R19 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | R20 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4543 mm |
| Width | 2161 mm |
| Height | 1196 mm |
| Boot Space | 210 Litres |
| Seating Capacity | 2 |
| Ground Clearance Unladen | 107 mm |
| Wheel Base | 2450 mm |
| Kerb Weight | 1389 kg |
| Approach Angle | 8.3° |
| Break-over Angle | 11.5° |
| Departure Angle | 13.3° |
| No. of Doors | 2 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| KeyLess Entry | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Automatic Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Leather wrap gear-shift selector | |
| Glove Box | |
| Digital Odometer | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Lighting | Reading Lamp,Boot Lamp,Glove Box Lamp |
| Additional Features | Folding driver display(speed, revs, gear indicator, shift lights), Variable drift control, Static adaptive headlights, McLaren Track Telemetry, Variable drift control, |
| Upholstery | Leather |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Automatic Headlamps | |
| Tyre Size | F:245/35 R19,R:305/30 R20 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 4 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Anti-Pinch Power Windows | Driver and Passenger |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 12 |
| Usb Ports | |
| Additional Features | Bowers & Wilkins sound system , |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Speed Assist System | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Remote Immobiliser | |
| Engine Start Alarm | |
| Remote Boot Open | |
| Report Incorrect Specs | |
Mclaren 750S comparison with similar cars
Rs.10.50 - 12.25 Cr*
Rs.8.95 - 10.52 Cr*
Rs.8.99 - 10.48 Cr*
Rs.10.37 Cr*
Rs.8.89 Cr*- Start a new Car Comparison
750S Coupe alternatives to consider
Rs.5.89 Cr*
Rs.5.67 Cr*- Start a new Car Comparison
750S Coupe images
750S Coupe user reviews
- All (14)
- Interior (1)
- Performance (3)
- Looks (4)
- Comfort (6)
- Mileage (3)
- Engine (1)
- Price (4)
- More...
- Latest
- Helpful
- LookI can't explain about this car it's look like dream. The McLaren sound is amazing and engine very powerful . Mclaren delivers a phenomenal driving experience, wonderfully and immersive handling at any speed. It's look like best in super car, I can't compare any other car with us. i have no other words to explain about this super beastRead More1 2
- Worth Every Penny!Have always been in a confusion whether to go for this or Maserati Granturismo. Dared enough to go for this. Finally got my hands on. Mileage is good. Looks and comfort are top notch. If you're someone who thinks twice to invest, this is a nightmare to you. The maintenance is such a hassle to you if you are concerned about money. Elsewhere, it's one of the best. I didn't expect it to be this good though it's a high-end beast. I'd give it a solid 4.5.Read More3 1
- Nice All RightGoods and comfortable, lock it goods very nice so that security is very very good lock is nice and mailece ,speed fast resh it is so goods all Avery feuchershin this wayRead More1 1
- Mostly But A Car VeryMostly but a car very good car this car is very high speed all feterc included and seets ar very comfortable and model is high rate this car is very sweetRead More
- About The Car..It's a very much luxury and comfortable car . I love it very much after seeing its features... It's a very futuristic, good looking and a beast car. Overall, it's a living beast....Read More
- View All 750S Reviews
Questions & answers

Trending Mclaren cars
Mclaren GTRs.4.50 Cr*
Top Coupe Cars
Popular electric cars
Rolls-Royce SpectreRs.7.50 Cr*
Mercedes-Benz EQS SUVRs.1.33 - 1.48 Cr*
Tata Tigor EVRs.12.49 - 13.75 Lakh*
Porsche TaycanRs.1.70 - 2.70 Cr*
Tesla Model YRs.59.89 - 73.89 Lakh*

