+ 14Images
+ 2Colours
Maruti Suzuki Super Carry STD CNG
2 ReviewsRate & Win ₹1000
Rs.6.41 Lakh*
*Ex-Showroom Price in New Delhi
Maruti Suzuki Super Carry STD CNG has been discontinued.
Super Carry STD CNG overview
| Engine | 1196 cc |
| Power | 72.41 bhp |
| Transmission | Manual |
| Mileage | 23.24 km/kg |
| Fuel | CNG |
| Seating Capacity | 2 |
Maruti Suzuki Super Carry STD CNG price
| Ex-Showroom Price | Rs.6,40,500 |
| RTO | Rs.44,835 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.36,327 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.7,21,662 |
EMI : Rs.13,740/month
CNG
*Estimated price via verified sources. The price quote does not include any additional discount offered by the dealer.
Super Carry STD CNG specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | Multi Point Fuel Injection G12B BS—VI |
| Displacement | 1196 cc |
| Max Power | 72.41bhp@6000rpm |
| Max Torque | 98Nm@3000rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Fuel Supply System | MPFI |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | CNG |
| CNG Fuel Tank Capacity | 30 Litres |
| CNG Highway Mileage | 23.24 km/kg |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 80 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Leaf spring suspension |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3800 mm |
| Width | 1562 mm |
| Height | 1883 mm |
| Seating Capacity | 2 |
| Wheel Base | 2587 mm |
| Front Tread | 1430 mm |
| Kerb Weight | 925 kg |
| No. of Doors | 2 |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| No. of Airbags | 1 |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Maruti Suzuki Super Carry
Super Carry Cab Chassis
Currently ViewingRs.5,25,500*EMI: Rs.11,010
Manual
- Super Carry STDCurrently ViewingRs.5,40,500*EMI: Rs.11,331Manual
Recommended used car alternatives for Maruti Suzuki Super Carry in New Delhi
Super Carry STD CNG images
Super Carry STD CNG user reviews
Popular Mentions
- All (22)
- Space (2)
- Interior (1)
- Performance (5)
- Looks (3)
- Comfort (4)
- Mileage (8)
- Engine (2)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- Very Nice KarMaruthi super carry ek no. car h iska maileg bahut hi achha hai or ye bilkul car ke jese chalti h iska engine 🚂bhi 1196cc ka h jo bahut power full hai very strong engine or iska tank bhi bahut bada hai aram se kuch bhi rakh sakte ho iska mileage bhi shandar h isme 5kg ka petrol tank bhi aata hai jo jarurat padne par bahut kam aata hRead More
- Good Van For Small BizI use Super Carry near about half year for my grocery shop delivery. Load capacity super, 700+ kg easy take. Mileage good, not heavy on pocket. Cabin space normal, driving long time also ok. Service center and parts always available. Best choice for my small business. For daily transport it best van. ? Rating: 5/5Read More
- Super Carry Is Super DuperGood milage and safety Vehicle Loading capacity is also good And zero maintenance vehicle Maruti suzuki super carry is a top selling vehicle in commercial segment. CNG version is also good and affordable for small business owner and transportation businesses Super carry is coming with 8 feet length loading space.Read More
- It Is A Very Good CarIt is a very good car, it is very comfortable and the capacity is also good.We really enjoy walking Speed is good and average is also good and looks are also goodRead More2
- Maruti Super Carry Good Or BadBest vehicle of middle class family Buisness and good carry comercial vehicle Best quality and after take this vehicle you can start small business best driving feel experience I likeRead More3
- View All Super Carry Reviews
Trending Maruti Suzuki cars
- Popular
- Upcoming
Maruti Suzuki SwiftRs.5.79 - 8.80 Lakh*
Maruti Suzuki BalenoRs.5.99 - 9.10 Lakh*
Maruti Suzuki DzireRs.6.26 - 9.31 Lakh*
Maruti Suzuki Wagon RRs.4.99 - 6.95 Lakh*
Maruti Suzuki Alto K10Rs.3.70 - 5.45 Lakh*
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience

