+ 148Images

Mahindra XEV 9e Pack Three Select 7.2kw Charger
XEV 9e Pack Three Select 7.2kw Charger overview
| Range | 542 km |
| Power | 228 bhp |
| Battery Capacity | 59 kWh |
| Charging Time DC | 20Min with 140 kW DC |
| Charging Time AC | 6 / 8.7 h (11 .2kW / 7.2 kW Charger) |
| Boot Space | 663 Litres |
- Digital Instrument Cluster
- Wireless Charging
- Auto Dimming IRVM
- Rear Camera
- KeyLess Entry
- Automatic Climate Control
- Rear AC Vents
- Air Purifier
- Voice Commands
- Cruise Control
- Parking Sensors
- ADAS
- Key Specifications
- Top Features
Mahindra XEV 9e Pack Three Select 7.2kw Charger latest updates
Mahindra XEV 9e Pack Three Select 7.2kw Charger Prices: The price of the Mahindra XEV 9e Pack Three Select 7.2kw Charger in New Delhi is ₹28.40 Lakh (Ex-showroom).
Mahindra XEV 9e Pack Three Select 7.2kw Charger vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Mahindra BE 6 Batman Edition, which is priced at Rs.28.49 Lakh. Tata Harrier EV Empowered 75 Stealth, which is priced at Rs.28.24 Lakh and Mahindra XUV 7XO AX7L Diesel AWD AT, which is priced at Rs.24.92 Lakh.
XEV 9e Pack Three Select 7.2kw Charger Specs & Features:Mahindra XEV 9e Pack Three Select 7.2kw Charger is a 5 seater Electric(Battery) car.XEV 9e Pack Three Select 7.2kw Charger has Multi-function Steering Wheel, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering.
Mahindra XEV 9e Pack Three Select 7.2kw Charger price
| Ex-Showroom Price | Rs.28,40,000 |
| RTO | Rs.4,200 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.1,17,710 |
| Others TCS Charges:Rs.28,400FASTag:Rs.300 | Rs.28,700 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.59,999Accessories Charges:Rs.25,000 | Rs.84,999 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.30,75,609 |
XEV 9e Pack Three Select 7.2kw Charger specifications & features
Engine & Transmission
| Battery Capacity | 59 kWh |
| Motor Power | 170 kW |
| Motor Type | Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Max Power | 228bhp |
| Max Torque | 380Nm |
| Range | 542 km |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Time (A.C) | 6 / 8.7 h (11 .2kW / 7.2 kW Charger) |
| Charging Time (D.C) | 20Min with 140 kW DC |
| Regenerative Braking | Yes |
| Regenerative Braking Levels | 4 |
| Charging Port | CCS-II |
| Charging Options | 13A (upto 3.2kW) | 7.2kW | 11.2kW | 180 kW DC |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | Single Speed |
| Drive Type | RWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging Time | 20Min with 140 kW DC |
| Fast Charging | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Shock Absorbers Type | Intelligent Semi Active |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Turning Radius | 10 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4789 mm |
| Width | 1907 mm |
| Height | 1694 mm |
| Boot Space | 663 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 207 mm |
| Wheel Base | 2775 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height & Reach |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Gear Shift Indicator | |
| Rear Curtain | |
| Luggage Hook & Net | |
| Glove Box light | |
| Rear Window Sunblind | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | |
| Upholstery | Leatherette |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Cornering Headlamps | |
| Automatic Headlamps | |
| Fog Lights | Front |
| Antenna | Shark Fin |
| Boot Opening | Electronic |
| Tyre Size | 245/55 R19 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Anti-Pinch Power Windows | Driver's Window |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | Driver |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Bharat NCAP Safety Rating | 5 Star |
| Bharat NCAP Child Safety Rating | 5 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Wi-Fi Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 16 |
| Usb Ports | |
| Rear Touchscreen | Dual |
| Additional Features | Wireless Android Auto & Apple CarPlay Compatibility |
| Speakers | Front & Rear |
| Dolby Atmos | |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Adaptive Cruise Control | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Mahindra XEV 9e
Mahindra XEV 9e comparison with similar cars
Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Rs.21.49 - 30.23 Lakh*
Rs.17.99 - 24.99 Lakh*
Rs.26.90 - 29.90 Lakh*
Rs.21.89 - 26.79 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Mahindra XEV 9e in New Delhi
XEV 9e Pack Three Select 7.2kw Charger alternatives to consider
Rs.28.49 Lakh*
Rs.28.24 Lakh*
Rs.24.92 Lakh*
Rs.24.99 Lakh*
Rs.27.50 Lakh*
Rs.26.79 Lakh*
Rs.25.98 Lakh*
Rs.29.85 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Mahindra XEV 9e
XEV 9e Pack Three Select 7.2kw Charger images
Mahindra XEV 9e videos
29:01Mahindra XEV 9e Detailed Review: Itna Sab Kon Deta Hai?7 months ago32.5K ViewsBy Harsh
7:55Mahindra XEV 9e Variants Explained: Choose The Right Variant1 year ago26K ViewsBy Harsh
15:00Mahindra XEV 9e Review: First Impressions | Complete Family EV!1 year ago144.6K ViewsBy Harsh
9:41The XEV 9e is Mahindra at its best! | First Drive Review | PowerDrift1 year ago11.8K ViewsBy Harsh
48:39Mahindra XEV 9e First Drive Impressions | Surprisingly Sensible | Ziganalysis1 year ago4.7K ViewsBy Harsh
XEV 9e Pack Three Select 7.2kw Charger user reviews
- All (119)
- Space (5)
- Interior (15)
- Performance (12)
- Looks (49)
- Comfort (36)
- Mileage (4)
- Price (24)
- More...
- Latest
- Helpful
- Sitting On It Feels Like An AirplaneThis is a very good car and the features in it are very good, the style you have given to it, it impresses people and the interior is also very best, tyre alloy is also best, speed is best and all the features. The display looks like a theatre.The steering is very comfortable to hold and it looks like a sports car.Read More
- I Recommend ItI recommend it. Very good car. It felt very comfortable to drive. I appreciate mahindra. It was made as a king of all segments. Mahindra is one of the best company is in India right now. You can use this car roughly and use off road and all type of your need. Once again, thank you mahindra for this great car.Read More
- Great Tech!!Great Car in this Segment and the price is justified. Specially the height and overall size of the car is huge. The tech is also very modern and gives very premium feel. Some more features can be added though such as better key sensor and the steering wheen can be more chunky to make it overall a very muscular vehicle.Read More
- Paisa Wasool Ka MaalExcellent car nothing sort of Tesla Model Y, I have driven both,costing,features,Performence and more Mahindra is on top. All thanks to Mahindra. Costing wise half price of Tesla Model Y. Exterior and Interior are also almost matching with Tesla Model Y. Long way to go, Mahindra will rule India EV Market for sure in coming days.Read More1
- Best Car In SegmentWonderful car with great range and amazing features. I bought the pack 2 with 59kwh battery and 7.2kw charger a while ago, no problems faced yet, everything is wonderful. A few features missed in pack 2 are ventilated seats, 360 camera, blind view monitor etc also the eyedentity camera which is the driver and occupant monitoring system is missing in pack 2. Overall, great car! Would totally recommend.Read More
- View All XEV 9e Reviews
Mahindra XEV 9e news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Mahindra XUV 9e accelerates from 0 to 100 km/h in just 6.8 seconds. This imp...Read More
A ) The Mahindra XEV 9e boasts a rapid charging feature, enabling it to charge from ...Read More
A ) For availability and waiting period , we recommend connecting with the nearest a...Read More
A ) Currently, Mahindra has only disclosed the warranty details for the battery pack...Read More
A ) The Mahindra XEV 9e has a high-tech, sophisticated interior with a dual-tone bla...Read More

Trending Mahindra cars
- Popular
- Upcoming
Mahindra TharRs.9.99 - 17.62 Lakh*
Mahindra Scorpio NRs.13.49 - 24.95 Lakh*
Mahindra ScorpioRs.13 - 17 Lakh*
Mahindra Thar ROXXRs.12.39 - 22.82 Lakh*
Mahindra XUV 7XORs.13.66 - 24.92 Lakh*

