+ 10Images
+ 1Colour
Mahindra Bolero Pik-Up 1.3 T CBC MS
Bolero Pik-Up 1.3 T CBC MS overview
| Engine | 2523 cc |
| Power | 75.09 bhp |
| Transmission | Manual |
| Mileage | 14.3 kmpl |
| Fuel | Diesel |
| Seating Capacity | 2 |
Mahindra Bolero Pik-Up 1.3 T CBC MS latest updates
Mahindra Bolero Pik-Up 1.3 T CBC MS Prices: The price of the Mahindra Bolero Pik-Up 1.3 T CBC MS in New Delhi is ₹9.05 Lakh (Ex-showroom).
Mahindra Bolero Pik-Up 1.3 T CBC MS mileage : It returns a certified mileage of 14.3 kmpl.
Mahindra Bolero Pik-Up 1.3 T CBC MS Colours: This variant is available in 1 colours: White.
Mahindra Bolero Pik-Up 1.3 T CBC MS Engine and Transmission: It is powered by a 2523 cc engine which is available with a Manual transmission. The 2523 cc engine puts out 75.09bhp@3200rpm of power and 200Nm@1400-2200rpm of torque.
Mahindra Bolero Pik-Up 1.3 T CBC MS vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Mahindra Bolero B6, which is priced at Rs.8.95 Lakh. Isuzu D-Max CBC HR 2.0, which is priced at Rs.10.19 Lakh and Maruti Suzuki FRONX Delta Plus Turbo, which is priced at Rs.8.92 Lakh.
Bolero Pik-Up 1.3 T CBC MS Specs & Features:Mahindra Bolero Pik-Up 1.3 T CBC MS is a 2 seater Diesel car.Bolero Pik-Up 1.3 T CBC MS has Anti-lock Braking System (ABS), Power Steering.
Mahindra Bolero Pik-Up 1.3 T CBC MS price
| Ex-Showroom Price | Rs.9,04,599 |
| RTO | Rs.79,152 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.64,106 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.7,000Accessories Charges:Rs.7,000 | Rs.14,000 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.10,61,857 |
Bolero Pik-Up 1.3 T CBC MS specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | m2DiCR 4 cly 2.5L TB |
| Displacement | 2523 cc |
| Max Power | 75.09bhp@3200rpm |
| Max Torque | 200Nm@1400-2200rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Manual |
| Drive Type | RWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Mileage ARAI | 14.3 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 5219 mm |
| Seating Capacity | 2 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Gear Shift Indicator | |
| Rear Curtain | |
| Luggage Hook & Net | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 1 |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Mahindra Bolero Pik-Up
Mahindra Bolero Pik-Up comparison with similar cars
Rs.8 - 9.90 Lakh*
Rs.10.19 - 10.88 Lakh*
Rs.6.85 - 11.98 Lakh*
Rs.7.37 - 14.22 Lakh*
Rs.9.99 - 17.62 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Mahindra Bolero Pik-Up in New Delhi
Bolero Pik-Up 1.3 T CBC MS alternatives to consider
Rs.8.95 Lakh*
Rs.10.19 Lakh*
Rs.8.92 Lakh*
Rs.9 Lakh*
Rs.9.99 Lakh*
Rs.15.99 Lakh*
Rs.12.40 Lakh*
Rs.9.17 Lakh*- Start a new Car Comparison
Bolero Pik-Up 1.3 T CBC MS images
Bolero Pik-Up 1.3 T CBC MS user reviews
- All (159)
- Space (12)
- Interior (6)
- Performance (44)
- Looks (26)
- Comfort (38)
- Mileage (37)
- Engine (26)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- We Drive That Mahindra BoleroWe drive that mahindra Bolero pickup from many years and we have best experience and memories with mahindra Bolero pickup, it is amazing vehicle compact and powerful fast and easy to drive as well as comfortable, we use it for vegitable transport and it's works very well infact not any trouble when it's on highway. It's a very good vehicle and i love it.Read More
- Prafomans GoodMaine mahindra bolero pik up ko pichle kaafi samay se istemal kiya hai aur iska performance sach me lajawab hai heavy load hone ke baad bhi ye gaadi kabhi thakti nahi hai aur har tarah ke raaston par aasani se chalti hai iska engine bohot powerful hai aur maintenance bhi budget me rehti hai jo ek business man ke liye sabse badi baat hai.Read More1
- Very Nice GadiVery good and very powerful vehicle in mahindra pickup and very nice mileage and specially in the other loader vehicles, one problem to me is the mahindra company price very high, company please price to low otherwise nice gadi and nice speciality of the vehicles.Read More1
- Bularo Name Is EnoughBest car for transport and I really appreciate it for business, specially long journey best car in my view. I really love the design and model, I think everyone should like this car more then any other car. I just want to say that go for it and you will find the value of this car. I recently got it thats it.Read More1
- Hero Of Pick-upBest in this price ye ek aisa pick up truck hai joki sare kaam asani se kar leta hai kyunki iska engine hai damdaar our iski build quality hai super se upar, jiska koi jabab nahi. Mahindra company ko mai thank you bolna chahta hu ki itni acchi gadi itni Kam price par milti hai. Thank you mahindra.Read More
- View All Bolero Pik-Up Reviews
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) For this, Follow the link and select your desired city for dealership details.
A ) The Mahindra Bolero pickup ExtraLong has a Tyre Size of 195/65R15.
A ) The Mahindra Bolero pickup ExtraLong is priced from ₹ 8.85 - 9.12 Lakh (Ex-showr...Read More
A ) The Fuel Tank Capacity of Mahindra Bolero Pik Up Extra Long CBC 1.7T is 60 liter...Read More
A ) All the Mahindra Bolero Pik-Ups are powered by m2DiCR 4 cylinder, 2.5L TB, DI, T...Read More

Trending Mahindra cars
- Popular
- Upcoming
Mahindra Bolero CamperRs.9.85 - 10.49 Lakh*
Mahindra TharRs.9.99 - 17.62 Lakh*
Mahindra Thar ROXXRs.12.39 - 22.82 Lakh*
Mahindra BoleroRs.8 - 9.90 Lakh*
Mahindra XUV 3XORs.7.54 - 14.88 Lakh*
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*

