+ 12Images
+ 3Colours
Mahindra Bolero Neo Plus P10
Bolero Neo Plus P10 overview
| Engine | 2184 cc |
| Power | 118.35 bhp |
| Transmission | Manual |
| Drive Type | RWD |
| Mileage | 14 kmpl |
| Fuel | Diesel |
- Parking Sensors
- Advanced Internet Features
- Key Specifications
- Top Features
Mahindra Bolero Neo Plus P10 latest updates
Mahindra Bolero Neo Plus P10 Prices: The price of the Mahindra Bolero Neo Plus P10 in New Delhi is ₹11.99 Lakh (Ex-showroom).
Mahindra Bolero Neo Plus P10 Colours: This variant is available in 3 colours: Diamond White, Napoli Black and Dsat Silver.
Mahindra Bolero Neo Plus P10 Engine and Transmission: It is powered by a 2184 cc engine which is available with a Manual transmission. The 2184 cc engine puts out 118.35bhp@4000rpm of power and 280Nm@1800-2800rpm of torque.
Mahindra Bolero Neo Plus P10 vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Mahindra Bolero Neo N10 Opt, which is priced at Rs.10.49 Lakh and Maruti Suzuki Ertiga ZXI CNG, which is priced at Rs.11.82 Lakh.
Bolero Neo Plus P10 Specs & Features:Mahindra Bolero Neo Plus P10 is a 9 seater Diesel car.Bolero Neo Plus P10 has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Power Windows Rear, Power Windows Front, Passenger Airbag.
Mahindra Bolero Neo Plus P10 price
| Ex-Showroom Price | Rs.11,99,500 |
| RTO | Rs.1,49,937 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.75,478 |
| Others TCS Charges:Rs.11,995 | Rs.11,995 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.15,200Accessories Charges:Rs.25,300 | Rs.40,500 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.14,77,410 |
Bolero Neo Plus P10 specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 2.2L mHawk |
| Displacement | 2184 cc |
| Max Power | 118.35bhp@4000rpm |
| Max Torque | 280Nm@1800-2800rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 6-Speed |
| Drive Type | RWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 60 Litres |
| Diesel Highway Mileage | 14 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Double wishbone suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Steering Type | Hydraulic |
| Steering Column | Tilt |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 16 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 16 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4400 mm |
| Width | 1795 mm |
| Height | 1812 mm |
| Seating Capacity | 9 |
| Wheel Base | 2680 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Reported Ground Clearance (Unladen) | 180 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| Foldable Rear Seat | Bench Folding |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| Central Console Armrest | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Rear Curtain | |
| Idle Start-Stop System | |
| Rear Window Sunblind | |
| Rear Windscreen Sunblind | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Cigarette Lighter | |
| Folding Table in The Rear | |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Headlamp Washers | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Alloy Wheels | |
| Tinted Glass | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Roof Rails | |
| Fog Lights | Front |
| Sunroof | |
| Boot Opening | Manual |
| Heated Outside Rear View Mirror | |
| Puddle Lamps | |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered |
| Tyre Size | 215/70 R16 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Engine Immobilizer | |
| Rear Camera | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| MirrorLink | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Wi-Fi Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 8.9 Inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Tweeters | 2 |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Forward Collision Warning | |
| Automatic Emergency Braking | |
| Oncoming Lane Mitigation | |
| Speed Assist System | |
| Traffic Sign Recognition | |
| Blind Spot Collision Avoidance Assist | |
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Lane Departure Prevention Assist | |
| Road Departure Mitigation System | |
| Driver Attention Warning | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Leading Vehicle Departure Alert | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Rear Cross Traffic Alert | |
| Rear Cross Traffic Collision-Avoidance Assist | |
| Autonomous Parking | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| Remote Immobiliser | |
| Unauthorised Vehicle entry | |
| Engine Start Alarm | |
| Remote Vehicle Status Check | |
| PUC Expiry | |
| Insurance Expiry | |
| E-Manual | |
| Digital Car Key | |
| Inbuilt Assistant | |
| Hinglish Voice Commands | |
| Navigation with Live Traffic | |
| Send POI to Vehicle From App | |
| Live Weather | |
| E-Call & I-Call | |
| Over the Air (OTA) Updates | |
| Google / Alexa Connectivity | |
| Save Route/Place | |
| Crash Notification | |
| SOS Button | |
| RSA | |
| Over Speeding Alert | |
| Tow Away Alert | |
| In Car Remote Control App | |
| Smartwatch App | |
| Valet Mode | |
| Remote AC On/Off | |
| Remote Door Lock/Unlock | |
| Remote Vehicle Ignition Start/Stop | |
| Remote Boot Open | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Mahindra Bolero Neo Plus
Mahindra Bolero Neo Plus comparison with similar cars
Rs.8.85 - 10.49 Lakh*
Rs.8 - 9.90 Lakh*
Rs.8.80 - 12.94 Lakh*
Rs.11 - 12.86 Lakh*
Rs.11.49 - 21.29 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Mahindra Bolero Neo Plus in New Delhi
Bolero Neo Plus P10 alternatives to consider
Rs.10.49 Lakh*
Rs.11.82 Lakh*
Rs.12.86 Lakh*
Rs.12.99 Lakh*
Rs.12.70 Lakh*
Rs.12.40 Lakh*
Rs.11.66 Lakh*- Start a new Car Comparison
Bolero Neo Plus P10 images
Bolero Neo Plus P10 user reviews
- All (50)
- Space (9)
- Interior (9)
- Performance (14)
- Looks (13)
- Comfort (23)
- Mileage (7)
- Engine (12)
- More...
- Latest
- Helpful
- The Best Suv I SawThis is the 1st suv I buy from mahindra and I find that this is the best car for family and very budget friendly car millage is oaky oaky but the comfort in the car is awesome I love this new model in this budget this is very comfortable car. In this year the price is also dropped so I feel it is worth to buying.Read More1
- Best Experienced, I Have EverBest experienced, I have ever seen in a car it has 2 L power engine best comfort, best controllers interior is also classic it has 8.9 inches of display in it. and also it is very spacious and it has very powerful breaking and 17 inches alloy and boot. Space is also very big. and the sitting capacity is nine seater.Read More
- It Is A Great Car For Family And For Going OnIt is a good car, has a great design but some changes were needed inside like the music system and dashboard should be made a little stylish, the rest is a blast in itself. There is one special thing in this, the black color is excellent, the tyre system is there, if you can make some space inside then it will look a little better.Read More
- Excellent Family CarMahindra bolero neo plus car is super excellent car for families and for comercial use also. It is a 9 seater car which are very comfortable.The performance of the engine also apreciable. Look wise also car is very muscular and atteintion getter car. Overall its a very good car for every purpose. Most recommended.Read More1
- Family SUVPerfect car for family. The milage and performance is good and the road presence is also awesome. I just not satisfied with safety, because mahindra provide only 2 airbags in 9 seater car. Overall the car is good and perfect for hills and village roads. Getting 9 seater suv in this price segment is awesome.Read More1
- View All Bolero Neo Plus Reviews
Mahindra Bolero Neo Plus news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Mahindra Bolero Neo Plus does not come with AC vents for the 2nd and 3rd row...Read More
A ) It would be unfair to give a verdict here as the model is not launched yet. We w...Read More
A ) As of now, there is no official update from the brand's end. However, Mahind...Read More
A ) As of now, there is no update from the brand's end. Stay tuned for future up...Read More
A ) As of now, there is no official update from the brand's end regarding this, ...Read More

Trending Mahindra cars
- Popular
- Upcoming
Mahindra TharRs.9.99 - 17.62 Lakh*
Mahindra Scorpio NRs.13.49 - 24.95 Lakh*
Mahindra ScorpioRs.13 - 17 Lakh*
Mahindra Thar ROXXRs.12.39 - 22.82 Lakh*
Mahindra BoleroRs.8 - 9.90 Lakh*
Top SUV Cars
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*

-38.jpg?imwidth=420&impolicy=resize)