+ 14Images
+ 19Colours
Lamborghini Huracan EVO STO
Huracan EVO STO overview
| Engine | 5204 cc |
| Power | 630.28 bhp |
| Transmission | Automatic |
| Mileage | 5.9 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| Seating Capacity | 2 |
Lamborghini Huracan EVO STO latest updates
Lamborghini Huracan EVO STO Prices: The price of the Lamborghini Huracan EVO STO in New Delhi is ₹4.99 Cr (Ex-showroom).
Lamborghini Huracan EVO STO Colours: This variant is available in 19 colours: Blu Cepheus, Blu Astraeus, Arancio Argos, Verde Mantis, Bianco Monocerus, Blu Grifo, Bianco Icarus, Arancio Borealis, Rosso Cadens Matt, Marrone Alcestis, Marrone Apus, Rosso Mars, Verde Citrea, Blu Seiler, Grigio Artis Lucido, Blu Eleos, Bronzo Zenas, Blu Aegeus and Verde-Scandal.
Lamborghini Huracan EVO STO Engine and Transmission: It is powered by a 5204 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 5204 cc engine puts out 630.28bhp@8000rpm of power and 565Nm@6500rpm of torque.
Lamborghini Huracan EVO STO vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Ferrari F8 Tributo V8 Turbo, which is priced at Rs.4.02 Cr. Lamborghini Urus SE Plugin Hybrid, which is priced at Rs.4.57 Cr and Mercedes-Benz Maybach GLS 600 Celebration Edition, which is priced at Rs.4.10 Cr.
Huracan EVO STO Specs & Features:Lamborghini Huracan EVO STO is a 2 seater Petrol car.Huracan EVO STO has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels.
Lamborghini Huracan EVO STO price
| Ex-Showroom Price | Rs.4,99,00,000 |
| RTO | Rs.49,90,000 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.19,53,487 |
| Others TCS Charges:Rs.4,99,000 | Rs.4,99,000 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.5,73,42,487 |
Huracan EVO STO specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | V10 cylinder 90°,dual injection |
| Displacement | 5204 cc |
| Max Power | 630.28bhp@8000rpm |
| Max Torque | 565Nm@6500rpm |
| No. of Cylinders | 10 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Fuel Supply System | Direct Injection |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 7-Speed LDF DCT |
| Drive Type | RWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 80 Litres |
| Petrol Highway Mileage | 7.1 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 310 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Multi-link suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Steering Type | Electro |
| Steering Column | Tiltable & Telescopic |
| Turning Radius | 5.75 m |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Ventilated Disc |
| Acceleration | 3.0 s |
| 0-100kmph | 3.0 s |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4549 mm |
| Width | 2236 mm |
| Height | 1220 mm |
| Boot Space | 150 Litres |
| Seating Capacity | 2 |
| Wheel Base | 2445 mm |
| Rear Tread | 1620 mm |
| Kerb Weight | 1339 kg |
| No. of Doors | 2 |
| Reported Ground Clearance (Unladen) | 135 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | |
| Smart Access Card Entry | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Gear Shift Indicator | |
| Rear Curtain | |
| Luggage Hook & Net | |
| Battery Saver | |
| Lane Change Indicator | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Additional Features | Brake cooling for the highest performance, Puts Connectivity at The Driver’s Fingertips, With Multi-Finger Gesture Control
Vanity Mirrors on Sun Visors Driver and Co-Driver Driver Armrest Front Adjustable Headrests Sunglass Holder Steering Mounted Controls |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Folding Table in The Rear | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Additional Features | front trunk for helmet storage,Human Machine Interface (HMI), Including sport seats in full carbon fiber , Alcantara interior with Lamborghini’s Carbonskin , carpets removed and replaced by floor mats in carbon fiber , fully carbon fiber lightweight door panels with a door latch as opener , Leather-wrapped Gear Knob
Ventilated Seat Type Heated and Cooled Interior Door Handles Painted Door Pockets Front Average Fuel Consumption Average Speed Distance to Empty Instantaneous Consumption |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Fog Lights - Front | |
| Fog Lights - Rear | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Roof Carrier | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Dual Tone Body Colour | Optional |
| Smoke Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Trunk Opener | Remote |
| Heated Wing Mirror | |
| Sun Roof | |
| Tyre Size | 245/30R20 (F),305/30R20 (R) |
| Tyre Type | Tubeless,Radial |
| Additional Features | Adjustable rear wing, Shark fin antenna, Rear engine bonnet with air scoop ,Rear fender with NACA air intake, Exterior Door Handles Body Coloured
Body-Coloured Bumpers Chrome Finish Exhaust Pipe Outside Rear View Mirrors (ORVMs) Body Coloured Glove Box Lamp Lights on Vanity Mirrors Driver and Co-Driver |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Audio System Remote Control | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Internal Storage | |
| No. of Speakers | 6 |
| Rear Entertainment System | |
| Usb Ports | |
| Additional Features | 8.4” HMI capacitive touchscreen |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Blind Spot Monitor | |
| Autonomous Parking | Semi |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Lamborghini Huracan EVO
Lamborghini Huracan EVO comparison with similar cars
Rs.4.02 Cr*
Rs.4.18 - 4.57 Cr*
Rs.3.17 - 4.10 Cr*
Rs.3.10 Cr*
Rs.3.77 Cr*- Start a new Car Comparison
Huracan EVO STO alternatives to consider
Rs.4.02 Cr*
Rs.4.57 Cr*
Rs.3.10 Cr*
Rs.3.77 Cr*
Rs.4.50 Cr*
Rs.3.22 Cr*
Rs.4.12 Cr*- Start a new Car Comparison
Huracan EVO STO images
Lamborghini Huracan EVO videos
9:24Lamborghini Huracan Evo Walkaround | Launched at Rs 3.73 Crore | ZigWheels.com7 years ago16.3K ViewsBy CarDekho Team
Huracan EVO STO user reviews
- All (65)
- Space (2)
- Interior (7)
- Performance (17)
- Looks (17)
- Comfort (12)
- Mileage (4)
- Engine (12)
- More...
- Latest
- Helpful
- My LamboBest car ever I have seen very very good car. Good looking nice performance. Attractive from this car I have take a race with my bro but from this car I have won the race Soo best the exhaust sound so energetic. The one and only lamborghini huracan Evo best 👌 the beast one💀Read More
- The Car Is Power With BeautyThis is must buy car if you have 10cr then you can go with it. The look, the performance just amazing. If you have this car everyone gonna look at you, This car is that much awesome. The power and the look insane. And you can't forget about how luxurious this car is. The interior and the design is just awesome.Read More1
- My Dream CarLamborghini Huracan is one of my dream car and my words are small in front of that car. It's interiors is as fascinating as the exterior. Lamborghini is one os the fastest car's in the world, and huracan is one of them. This car has no competition in the market place. I will highly recommend you to go through this car once.Read More
- Best Huracan Till DateThe huracan technical blends razor sharp handling, with a thrilling naturally aspirated v10, it's more usable than the sto yet still wild, with precise steering, strong brakes, and a gorgeous body, a perfect bridge between daily drivability and track day adrenaline. All while delivering an exhausting exhaust noteRead More
- Huracan Evo Spider, Feelings Of Feeling A LamboIt's a great car both look wise and as driving as well it's quite fast and it's looks are just awesome. When you drive it on road it feels like you are driving some kind of monster bull car as it is already a bull in the logo and the brand itself is efficient to show the dominance on road. My favourite colour huracan is yellow.Read More
- View All Huracan EVO Reviews
Lamborghini Huracan EVO news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) You can contact the brand directly as they may assist you better regarding this.
A ) As of now, there's no update for the launch of the Lamborghini Huracan EVO S...Read More
A ) Lamborghini Huracan EVO comes with the soft top only.
A ) Lamborghini Huracan EVO has a ground clearance of 125mm and can be increased up ...Read More
A ) Lamborghini Huracan EVO is a convertible car.

Trending Lamborghini cars
Lamborghini UrusRs.4.18 - 4.57 Cr*
Lamborghini TemerarioRs.6 Cr*
Lamborghini RevueltoRs.8.89 Cr*
Top Coupe Cars
Popular electric cars
Mercedes-Benz G-Class ElectricRs.3.10 Cr*
Mercedes-Benz EQS SUVRs.1.33 - 1.48 Cr*
Kia EV9Rs.1.30 Cr*
Porsche TaycanRs.1.70 - 2.70 Cr*
Citroen eC3Rs.12.90 - 13.41 Lakh*

