+ 23Images
+ 6Colours
Kia Carens Premium Opt
Carens Premium Opt overview
| Engine | 1497 cc |
| Power | 113.42 bhp |
| Mileage | 12.6 kmpl |
| Seating Capacity | 7 |
| Transmission | Manual |
| Fuel | Petrol |
| Global NCAP Safety Rating | 3 Star |
- Touchscreen
- Parking Sensors
- Rear AC Vents
- Rear Charging Sockets
- Rear Seat Armrest
- Tumble Fold Seats
- Rear Camera
- Key Specifications
- Top Features
Kia Carens Premium Opt latest updates
Kia Carens Premium Opt Prices: The price of the Kia Carens Premium Opt in New Delhi is ₹10.99 Lakh (Ex-showroom).
Kia Carens Premium Opt Colours: This variant is available in 6 colours: Sparkling Silver, Clear White, Pewter Olive, Aurora Black Pearl, Imperial Blue and Gravity Gray.
Kia Carens Premium Opt Engine and Transmission: It is powered by a 1497 cc engine which is available with a Manual transmission. The 1497 cc engine puts out 113.42bhp@6300rpm of power and 144Nm@4500rpm of torque.
Kia Carens Premium Opt vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Maruti Suzuki Ertiga Zxi, which is priced at Rs.10.91 Lakh. Maruti Suzuki XL6 Zeta, which is priced at Rs.11.52 Lakh and Toyota Rumion S, which is priced at Rs.10.51 Lakh.
Carens Premium Opt Specs & Features:Kia Carens Premium Opt is a 7 seater Petrol car.Carens Premium Opt has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Anti-lock Braking System (ABS), Power Windows Rear, Power Windows Front, Wheel Covers.
Kia Carens Premium Opt price
| Ex-Showroom Price | Rs.10,99,159 |
| RTO | Rs.1,09,915 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.53,206 |
| Others TCS Charges:Rs.10,991 | Rs.10,991 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.23,200Accessories Charges:Rs.23,500 | Rs.46,700 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.13,19,971 |
Carens Premium Opt specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | Smartstream |
| Displacement | 1497 cc |
| Max Power | 113.42bhp@6300rpm |
| Max Torque | 144Nm@4500rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Fuel Supply System | Di |
| Turbo Charger | No |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 6-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 45 Litres |
| Petrol Highway Mileage | 15.58 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 174 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4540 mm |
| Width | 1800 mm |
| Height | 1708 mm |
| Boot Space | 216 Litres |
| Seating Capacity | 7 |
| Wheel Base | 2780 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Reported Ground Clearance (Unladen) | 195 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Luggage Hook & Net | |
| Drive Modes | |
| Idle Start-Stop System | |
| Rear Window Sunblind | |
| Rear Windscreen Sunblind | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Voice assisted sunroof | |
| Drive Mode Types | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Leather wrap gear-shift selector | |
| Glove Box | |
| Folding Table in The Rear | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 4.2 |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Halogen Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Fog Lights | |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | |
| Boot Opening | Electronic |
| Heated Outside Rear View Mirror | |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered |
| Tyre Size | 195/65 R15 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| Wheel Size | 15 Inch |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Global NCAP Safety Rating | 3 Star |
| Global NCAP Child Safety Rating | 5 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 8 inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Rear Entertainment System | |
| Usb Ports | |
| Tweeters | 2 |
| Rear Touchscreen | |
| Additional Features | Smart Phone Wireless Charger with (Android Auto, Apple CarPlay), BOSE Premium Sound System with 8 Speakers |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Forward Collision Warning | |
| Automatic Emergency Braking | |
| Oncoming Lane Mitigation | |
| Speed Assist System | |
| Traffic Sign Recognition | |
| Blind Spot Collision Avoidance Assist | |
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Lane Departure Prevention Assist | |
| Road Departure Mitigation System | |
| Driver Attention Warning | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Leading Vehicle Departure Alert | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Rear Cross Traffic Alert | |
| Rear Cross Traffic Collision-Avoidance Assist | |
| Autonomous Parking | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| Remote Immobiliser | |
| Unauthorised Vehicle entry | |
| Remote Vehicle Status Check | |
| Navigation with Live Traffic | |
| Send POI to Vehicle From App | |
| Live Weather | |
| E-Call & I-Call | |
| Over the Air (OTA) Updates | |
| Google / Alexa Connectivity | |
| Save Route/Place | |
| SOS Button | |
| RSA | |
| Over Speeding Alert | |
| Remote AC On/Off | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Kia Carens
- Diesel
- CNG
Kia Carens comparison with similar cars
Rs.8.80 - 12.94 Lakh*
Rs.11.52 - 14.47 Lakh*
Rs.9.55 - 13.86 Lakh*
Rs.9.99 - 17.62 Lakh*
Rs.10.79 - 20.20 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Kia Carens cars in New Delhi
Carens Premium Opt alternatives to consider
Rs.10.91 Lakh*
Rs.11.52 Lakh*
Rs.10.51 Lakh*
Rs.15.27 Lakh*
Rs.10.79 Lakh*
Rs.10.50 Lakh*
Rs.11.25 Lakh*
Rs.10.55 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Kia Carens
Carens Premium Opt images
Kia Carens videos
8:15Toyota Innova HyCross GX vs Kia Carens Luxury Plus | Kisme Kitna Hai Dam? | CarDekho.com2 years ago228.9K ViewsBy Tarun
15:43Kia Carens 2023 Diesel iMT Detailed Review | Diesel MPV With A Clutchless Manual Transmission2 years ago170.9K ViewsBy Harsh
18:12Kia Carens Variants Explained In Hindi | Premium, Prestige, Prestige Plus, Luxury, Luxury Line2 years ago74.5K ViewsBy Harsh
12:57Living With The Kia Carens: 12000km Review | CarDekho2 years ago125.1K ViewsBy Harsh
13:37Kia Carens 6/7-Seater Review | Ertiga, XL6 और Alcazar को खतरा?2 years ago56K ViewsBy Harsh
Carens Premium Opt user reviews
- All (512)
- Space (84)
- Interior (88)
- Performance (90)
- Looks (135)
- Comfort (240)
- Mileage (119)
- Engine (67)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- Its Good Car For Comfart It's KiaIts good car and design is beatifull but fuel efficiency is high its good looking and glamour, it's comfort for driving and not feel tied for long trip. I love this car very much, it's lovely if you bought it, you'll feel good and it's showing so pretty in the rush and all other vehicles all your neighbour feel jealous.Read More
- Carens ReviewA good family car contain lot of comfort and full of excellent performance. Easy to drive and cost of accessories are reasonable unexpected design and colours are available, happy after driving this machine name carens. It's a performance blaster, car have enough features and good boot space for trolley bag.Read More
- I Love Kia CarensI love kia carens premium, nice comfort for family used for long drive performance super good suspense. Low maintenance and higher mileage. User friendly experience, Back seat 🪑 very comfortable with passanger. This segment vehicle in kia carens is best low maintenance good 💯😊 service centre. 👍🏻 Seating all are good.Read More
- Overall Good Buy At This Segment.In this segment and pricing this is one of the best family car you can own. Spacious, good features and everything a middle class family should get at budget. Mileage is also good according to Indian conditions. Interior is also pretty satisfactory and looks are attractive enough. It runs so smooth normally.Read More
- Carens CarI am cheguri raghunath reddy and i have kia carens this is a best car in segment but two weeks back we take the car for rent to go for a trip there we faced many problems in the car in the time of climbing a small road the car gets stop pickup is very bad but in words of safety this is a best car mileage also great overall good car.Read More1
- View All Carens Reviews
Kia Carens news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) We understand your concern. Please note that the service cost displayed on our p...Read More
A ) The Kia Carens is available with a sunroof feature in select higher variants. Th...Read More
A ) The estimated maintenance cost of Kia Carens for 5 years is Rs 19,271. The first...Read More
A ) The claimed ARAI mileage of Carens Petrol Manual is 15.7 Kmpl. In Automatic the ...Read More
A ) Kia Carens is available in 8 different colors - Intense Red, Glacier White Pearl...Read More

Trending Kia cars
Kia Carens ClavisRs.11.21 - 21.57 Lakh*
Kia SeltosRs.10.99 - 19.99 Lakh*
Kia SonetRs.7.30 - 14 Lakh*
Kia SyrosRs.8.67 - 15.94 Lakh*
Kia CarnivalRs.59.42 Lakh*
Top MUV Cars
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*

