+ 105Images
+ 8Colours
Honda Elevate ZX CVT
Elevate ZX CVT overview
| Engine | 1498 cc |
| Power | 119 bhp |
| Seating Capacity | 5 |
| Drive Type | FWD |
| Mileage | 16.92 kmpl |
| Fuel | Petrol |
- Height Adjustable Driver Seat
- Air Purifier
- Automatic Climate Control
- Sunroof
- ADAS
- Key Specifications
- Top Features
Honda Elevate ZX CVT latest updates
Honda Elevate ZX CVT Prices: The price of the Honda Elevate ZX CVT in New Delhi is ₹16.16 Lakh (Ex-showroom).
Honda Elevate ZX CVT mileage : It returns a certified mileage of 16.92 kmpl.
Honda Elevate ZX CVT Colours: This variant is available in 9 colours: Platinum White Pearl, Lunar Silver Metallic, Platinum White Pearl With Crystal Black Pearl, Meteor Grey Metallic, Radiant Red Metallic With Crystal Black Pearl, Golden Brown Metallic, Obsidian Blue Pearl, Crystal Black Pearl and Radiant Red Metallic.
Honda Elevate ZX CVT Engine and Transmission: It is powered by a 1498 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 1498 cc engine puts out 119bhp@6600rpm of power and 145Nm@4300rpm of torque.
Honda Elevate ZX CVT vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Hyundai Creta S (O) iVT Summer Editon, which is priced at Rs.15.65 Lakh. Kia Seltos HTK Opt TGDi DCT, which is priced at Rs.16.29 Lakh and Maruti Suzuki Grand Vitara Zeta Opt AT DT, which is priced at Rs.15.78 Lakh.
Elevate ZX CVT Specs & Features:Honda Elevate ZX CVT is a 5 seater Petrol car.Elevate ZX CVT has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Power Windows Rear, Power Windows Front, Passenger Airbag, Driver Airbag.
Honda Elevate ZX CVT price
| Ex-Showroom Price | Rs.16,15,590 |
| RTO | Rs.1,61,559 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.72,212 |
| Others TCS Charges:Rs.16,155 | Rs.16,155 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.37,000Accessories Charges:Rs.15,500 | Rs.52,500 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.19,18,016 |
Elevate ZX CVT specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | i-VTEC |
| Displacement | 1498 cc |
| Max Power | 119bhp@6600rpm |
| Max Torque | 145Nm@4300rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | CVT |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 16.92 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Shock Absorbers Type | Telescopic Hydraulic Nitrogen Gas-filled |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Turning Radius | 5.2 m |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 17 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 17 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4312 mm |
| Width | 1790 mm |
| Height | 1650 mm |
| Boot Space | 458 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2650 mm |
| Front Tread | 1540 mm |
| Rear Tread | 1540 mm |
| Kerb Weight | 1213 kg |
| Gross Weight | 1700 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height & Reach |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Rear AC Vents | |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Luggage Hook & Net | |
| Lane Change Indicator | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Leather wrap gear-shift selector | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 7 |
| Upholstery | Leatherette |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Projector Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Fog Lights | Front |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | Single Pane |
| Boot Opening | Electronic |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 215/55 R17 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Anti-Pinch Power Windows | Driver's Window |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.25 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Tweeters | 4 |
| Additional Features | Premium Surround Sound System, Wireless Smartphone Connectivity (Android Auto, Apple CarPlay) |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Lane Keep Assist | |
| Road Departure Mitigation System | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Leading Vehicle Departure Alert | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Google / Alexa Connectivity | |
| Smartwatch App | |
| Remote Vehicle Ignition Start/Stop | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Honda Elevate
- Dual-tone option
- Automatic option
- 10.25-inch touchscreen
- ADAS
- Elevate SVCurrently ViewingRs.11,59,890*EMI: Rs.26,50415.31 kmplManualPay ₹4,55,700 less to get
- LED projector headlights
- Push-button start/stop
- Auto AC
- Dual front airbags
- Elevate VCurrently ViewingRs.12,06,190*EMI: Rs.27,49415.31 kmplManualPay ₹4,09,400 less to get
- 8-inch touchscreen
- Wireless smartphone connectivity
- Reversing camera
- Dual front airbags
- Elevate V CVTCurrently ViewingRs.13,22,090*EMI: Rs.30,03016.92 kmplAutomaticPay ₹2,93,500 less to get
- Remote engine start
- Paddle shifters
- 8-inch touchscreen
- Dual front airbags
- Elevate VXCurrently ViewingRs.13,74,890*EMI: Rs.31,20515.31 kmplManualPay ₹2,40,700 less to get
- Single-pane sunroof
- Wireless phone charger
- 7-inch digital driver
- LaneWatch camera
- Elevate VX CVTCurrently ViewingRs.14,90,790*EMI: Rs.33,74116.92 kmplAutomaticPay ₹1,24,800 less to get
- Automatic option
- Wireless phone charger
- 7-inch digital driver
- LaneWatch camera
- Elevate ZXCurrently ViewingRs.14,97,790*EMI: Rs.33,84515.31 kmplManualPay ₹1,17,800 less to get
- 8-speaker music system
- 10.25-inch touchscreen
- ADAS
- 6 airbags
Honda Elevate comparison with similar cars
Rs.10.79 - 20.05 Lakh*
Rs.10.99 - 19.99 Lakh*
Rs.10.77 - 19.72 Lakh*
Rs.10.99 - 19.99 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Honda Elevate cars in New Delhi
Elevate ZX CVT alternatives to consider
Rs.15.65 Lakh*
Rs.16.29 Lakh*
Rs.15.78 Lakh*
Rs.16.77 Lakh*
Rs.20.01 Lakh*
Rs.15.74 Lakh*
Rs.15.75 Lakh*
Rs.13.01 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Honda Elevate
Elevate ZX CVT images
Honda Elevate videos
9:52Honda Elevate SUV Review In Hindi | Perfect Family SUV!1 year ago55.4K ViewsBy Harsh
27:02Creta vs Seltos vs Elevate vs Hyryder vs Taigun | Mega Comparison Review1 year ago371.8K ViewsBy Harsh
15:06Honda City Vs Honda Elevate: Which Is Better? | Detailed Comparison2 years ago53.5K ViewsBy Harsh
16:15Honda Elevate vs Seltos vs Hyryder vs Taigun: Review2 years ago178.9K ViewsBy Harsh
10:53Honda Elevate SUV Variants Explained: SV vs V vs VX vs ZX | इस VARIANT को SKIP मत करना!2 years ago35.7K ViewsBy Harsh
Elevate ZX CVT user reviews
- All (494)
- Space (57)
- Interior (121)
- Performance (111)
- Looks (144)
- Comfort (186)
- Mileage (94)
- Engine (121)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- Best SUV CarStylish look with preserved simplicity, excellent ground clearance, ample boot space, ADAS, collision mitigation system, automatic climate and cruise control, 6 airbag, 4 speaker, android auto car play, sunroof, smooth driving feeling made this car best SUV (Honda Elevate ZX MT) among the segments.Thank you Honda.Read More1
- AMAZING ELEVATEPerfect SUV that brings all in one, features, reliability, trust, mileage, road presence and most importantly the drive experience. The best on segment naturally aspirated engine is definitely it's USP. The ground clearance, clean interiors and timeless exteriors gives the owner an experience worthy of the money they put into the purchase of this amazing Elevate.Read More
- A Really Positive Review.Ummmm... it looks good, TBH. Nice power feel, good looks, and an excellent interior. ~1500cc feels good in the hand and the vehicle is very quiet and I am not even joking. The one in black is something different, u gotta be tripping to not like it... black with gloss... it's perfect. Road presence is good too.Read More
- Best Car In This BudgetBest car in this budget segment. Better comfort and most good thing better power in this budget engine and no other car in this segment provide this many features starting from base varient the torgue in this vechile is too powerful it have toed my car once from an muddy road i prefer to buy this car.Read More
- Buy If...,Skip If...Buy if...,Skip if...You want a reliable, comfortable family SUV to keep for 10+ years.You want the latest tech gadgets and a panoramic view. You frequently drive on bad roads becz suspension is literally good. You do very high monthly mileage and need a diesel/hybrid. You prefer a straightforward, no-nonsense interior. You want a sporty driving experience.Read More2
- View All Elevate Reviews
Honda Elevate news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Honda Elevate has Power assisted (Electric) steering type.
A ) The Honda Elevate comes with Front Wheel Drive (FWD) drive type.
A ) The Honda Elevate comes under the category of Sport Utility Vehicle (SUV) body t...Read More
A ) The Honda Elevate has 4 cylinder engine.
A ) The Honda Elevate has ground clearance of 220 mm.

Trending Honda cars
- Popular
- Upcoming
Honda CityRs.12 - 16.07 Lakh*
Honda AmazeRs.7.51 - 10 Lakh*
Honda City HybridRs.20 Lakh*
Honda Amaze 2nd GenRs.6.98 - 7.80 Lakh*
Top SUV Cars
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*

