
Mini Cooper Convertible Specifications
The Mini Cooper Convertible has 1 Petrol Engine on offer. The Petrol engine is 1998 cc . It is available with Automatic transmission. The Cooper Convertible is a 4 seater 4 cylinder car and has length of 3821 mm.
Shortlist
Rs.58.50 Lakh*
EMI starts @ ₹1.53Lakh
Key specifications of Mini Cooper Convertible
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Displacement | 1998 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 201bhp |
| Max Torque | 300Nm@1450-4500rpm |
| Seating Capacity | 4 |
| Transmission Type | Automatic |
| Body Type | Convertible |
Key features of Mini Cooper Convertible
| Power Steering | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
| Wheel Covers | No |
Mini Cooper Convertible specifications
Engine & Transmission
| Displacement | 1998 cc |
| Max Power | 201bhp |
| Max Torque | 300Nm@1450-4500rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Steering Type | Electric |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Acceleration | 6.9 s |
| 0-100kmph | 6.9 s |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Dimensions & Capacity
| Length | 3821 mm |
| Seating Capacity | 4 |
| No. of Doors | 2 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| KeyLess Entry | |
| USB Charger | Front |
| Central Console Armrest | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Lighting | Ambient light |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Exterior
| Wheel Covers | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Convertible Top | Softtop |
| Boot Opening | Manual |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Additional Features | One touch operation of roof, open/close in 18 seconds, upto speeds of 30 Km/h |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Speed Alert | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 9.44 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| Usb Ports | |
| Rear Touchscreen | |
| Additional Features | Harman Kardon Surround Sound System, Intelligent Personal Assistant - MINI |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
ADAS Feature
| Forward Collision Warning | |
| Speed Assist System | |
| Lane Departure Warning | |
| Driver Attention Warning | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| Remote Vehicle Status Check | |
| Hinglish Voice Commands | |
| Over the Air (OTA) Updates | |
| Crash Notification | |
| Over Speeding Alert | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Mini Cooper Convertible videos
4:09MINI Cooper S Convertible : First Drive : PowerDrift10 years ago50.5K ViewsBy CarDekho Team
1:07Mini Cooper Interior : PowerDrift12 years ago8.9K ViewsBy CarDekho Team
8:10Mini Cooper Convertible : Review : PowerDrift12 years ago151.1K ViewsBy CarDekho Team
1:17PowerDrift: The Mini Cooper [Convertible]: Coming soon12 years ago3.5K ViewsBy CarDekho Team
Compare specs of Cooper Convertible alternatives
Mini Cooper Convertible user reviews
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹1000
Popular Mentions
- All (2)
- Seat (1)
- Interior (1)
- Looks (1)
- Price (1)
- Colour (1)
- Rear (1)
- Rear seat (1)
- Latest
- Helpful
- Best Car In The MarketBest design and amazing technology. I would recommend this car to all. I think it has unbeatable technology and classic interior design which attract more. Plus features like convertible is unique add in. With thought full colors adds on more nice look and off course feel of the car that's why it's my favourite car.Read More
- A Picture Perfect CarIt is a fun driven car.. and specially this car is perfect for whom who have a dream of convertible car bcz at this price this car is just a picture perfect car... Also the car is a compact car so it is too drive in the city without any trouble. Also the rear seat of the car is quit uncomfortable but yes the person who is going to drive will feel like yess this is what I dream about.Read More
- View All Cooper Convertible Reviews
More car options to consider
FAQs on Mini Cooper Convertible
Q ) How much CC is Mini Cooper Convertible?
A ) The Mini Cooper Convertible is available with Petrol engine of 1998 cc.
Q ) What is the power & torque of the Mini Cooper Convertible?
A ) The max power & torque of Mini Cooper Convertible is 201bhp & 300Nm@1450-4500rpm Respectively.
Q ) What is the drivetrain type of Mini Cooper Convertible?
A ) The Mini Cooper Convertible is available with FWD drivetrain. Check out the list of cars with FWD on Cardekho.
Q ) Does Mini Cooper Convertible have cruise control?
A ) Yes, Mini Cooper Convertible comes with cruise control.
Q ) How many airbags are there in Mini Cooper Convertible?
A ) Mini Cooper Convertible comes with many safety features & have 2 airbags. Choose cars with 2 airbags on CarDekho.
Did you find this information helpful?
Trending Mini cars
Mini Cooper SRs.44.45 - 57.50 Lakh*
Mini CountrymanRs.65.65 Lakh*
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience