
Mercedes-Benz G-Class Electric Specifications
The Mercedes-Benz G-Class Electric has 1 Electric Engine on offer. It is available with the Automatic transmission. The G-Class Electric is a 5 seater and has length of 4863 mm, width of 2187 mm and a wheelbase of 2890 mm.
Shortlist
Rs.3.10 Cr*
EMI starts @ ₹7.39Lakh
Key specifications of Mercedes-Benz G-Class Electric
| Charging Time | 11.7Hrs-11kW (0-100%) |
| Battery Capacity | 116 kWh |
| Max Power | 579bhp |
| Max Torque | 1164Nm |
| Seating Capacity | 5 |
| Range | 473 km |
| Boot Space | 620 Litres |
| Body Type | SUV |
Key features of Mercedes-Benz G-Class Electric
| Power Steering | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
| Engine Start Stop Button | Yes |
Mercedes-Benz G-Class Electric specifications
Engine & Transmission
| Battery Capacity | 116 kWh |
| Motor Power | 432 kW |
| Motor Type | Permanent Magnet Synchronous |
| Max Power | 579bhp |
| Max Torque | 1164Nm |
| Range | 473 km |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Time (A.C) | 11.7Hrs-11kW (0-100%) |
| Charging Time (D.C) | 32 Min-200kW (10-80%) |
| Regenerative Braking | Yes |
| Charging Port | CCS-II |
| Charging Options | 11 kW AC Wall Box, DC Fast Charger |
| Charger Type | 11 kW AC Wall Box |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | 4WD |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Fuel & Performance
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
| Top Speed | 180 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging Time | 32 Min-200kW (10-80%) |
| Fast Charging | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Double wishbone suspension |
| Rear Suspension | Multi-link, Solid Axle |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Dimensions & Capacity
| Length | 4863 mm |
| Width | 2187 mm |
| Height | 1983 mm |
| Boot Space | 620 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2890 mm |
| Front Tread | 1637 mm |
| Rear Tread | 1659 mm |
| Kerb Weight | 3085 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Reported Ground Clearance (Unladen) | 250 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Powered Adjustment |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Adjustable Headrest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | |
| Upholstery | Leather |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Automatic Headlamps | |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 9 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Anti-Pinch Power Windows | Driver's Window |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | Driver |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Wi-Fi Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| Usb Ports | |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Electric cars
- Popular
- Upcoming
Compare specs of G-Class Electric alternatives
Comfort user reviews of Mercedes-Benz G-Class Electric
Based on38 User Reviews
Write a Review & Win ₹1000
Popular Mentions
- All (38)
- Comfort (14)
- Mileage (3)
- Engine (1)
- Power (5)
- Performance (6)
- Seat (1)
- Interior (8)
- More...
- Latest
- Helpful
- DREAM CAR ONE DAY FOR SUREThe bestest car of Mercedes like it is just wow it's mostly everyones dream car every single person dream of this car the comfort performance everything is just wow the suspension and the road appearance is next level like it gives mafia vibes and when it rolls every single person stares it's next level.Read More
- Electric VehicleIt is a great car for me cuse it is electric vehicle and gives a good mileage and also the comfort , luxury , safety , etc. I love the features of this car and wanna rate 9.5/10 because it is a electric vehicle it will a good choice for a person who don't want to spend more money but if you are taking g wagon you must have for it's maintainance.Read More
- The Is Comfortable And Comes With Long-range LifI have seen the car in the showroom the car looks same as the regular Gwagon but it is in EV version and comes with a good battery and upgraded features and long range it is a heavy machine but the car looks very comfortable evevn while riding for me there was no difference it looks same as the petrol Gwagon but in the terms of comfortable and performance is better than other EVRead More
- This Car Is My Favourite Car And I Love This CarThis is most powerful and greatest car in the world i love this car and this car is very very comfortable car and one of the greatest interior of the world and this car has full of features and this cars exterior i love it and mercedes car logo is very beautiful and this car is very amazing i love it.Read More
- The EG-WAGONI've done a 2000km trip in EV G-wagon. Quite nice experience it was the comfort was 10/10. Everything is just on point when you're in the Gwagon. Best part is the road presence. Although the EVs have their own limitations. But Despite being an EV it offers a good range actually decent one. If you're planning to buy one don't think much and just go for it it'll be one of a kind experience for you to own A Mercedes G-classRead More
- Very Good CarVery nice Mercedes G Wagon very good car very nice car very comfortable car Mercedes G Wagon electric best off roading carMercedes G Wagon electric best headlight design carMercedes G Wagon electric heater best featureMercedes G Wagon electric all design is bestMercedes G Wagon electric drive is best carRead More
- The Mercedes G ClassOverall its a very good car for the price . The g turn is absolutely crazy . The performance is very good . Its is good for offroad and very comfortableRead More2
- Superb CarVery best and comfortable and silent start car and impressing look and design. black color is totally mind blowing and i really appericiate to mercedes for lauch of benz g class electricRead More1
- View All G-Class Electric Comfort Reviews
More car options to consider
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
Q ) What is the power & torque of the Mercedes-Benz G-Class Electric?
A ) The max power & torque of Mercedes-Benz G-Class Electric is 579bhp & 1164Nm Respectively.
Q ) What is the drivetrain type of Mercedes-Benz G-Class Electric?
A ) The Mercedes-Benz G-Class Electric is available with 4WD drivetrain. Check out the list of cars with 4WD on Cardekho.
Q ) Does Mercedes-Benz G-Class Electric have cruise control?
A ) Yes, Mercedes-Benz G-Class Electric comes with cruise control.
Q ) How many airbags are there in Mercedes-Benz G-Class Electric?
A ) Mercedes-Benz G-Class Electric comes with many safety features & have 9 airbags. Choose cars with 9 airbags on CarDekho.
Q ) Does the G-Class Electric offer adaptive cruise control?
By CarDekho Experts on 31 Jan 2025
A ) Yes, Mercedes-Benz G-Class Electric comes with cruise control
Reply on this answerView all Answer
Q ) How many seats does the Mercedes-Benz EQG offer?
By CarDekho Experts on 29 Jan 2025
A ) The Mercedes-Benz EQG is a five-seater electric SUV.
Reply on this answerView all Answer
Q ) Does the Mercedes-Benz G-Class Electric have an advanced infotainment system?
By CarDekho Experts on 28 Jan 2025
A ) Yes, the 2025 Mercedes-Benz G-Class Electric has an advanced infotainment system...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) Does the G-Class Electric support wireless charging?
By CarDekho Experts on 11 Jan 2025
A ) Yes, the Mercedes-Benz G-Class Electric supports wireless charging.
Reply on this answerView all Answer
Q ) How much torque does the Mercedes-Benz G-Class Electric produce?
By CarDekho Experts on 10 Jan 2025
A ) The Mercedes-Benz G-Class Electric produces 1,164 Nm of torque
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Mercedes-Benz G-Class Electric brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Trending Mercedes-Benz cars
Mercedes-Benz GLSRs.1.32 - 1.34 Cr*
Mercedes-Benz Maybach GLSRs.3.17 - 4.10 Cr*
Mercedes-Benz G-ClassRs.2.55 - 4.30 Cr*
Mercedes-Benz S-ClassRs.1.78 - 1.80 Cr*
Mercedes-Benz AMG S 63Rs.3.27 - 3.80 Cr*
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience