
Maserati MC 20 Specifications
The Maserati MC 20 has 1 Petrol Engine on offer. The Petrol engine is 3000 cc . It is available with the Automatic transmission.
3 ViewsShare your Views
Shortlist
Rs.3.50 Cr*
Key specifications of Maserati MC 20
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Displacement | 3000 cc |
| No. of Cylinders | 6 |
| Max Torque | 730Nm@3000-5500rpm |
| Seating Capacity | 2 |
| Transmission Type | Automatic |
| Fuel Tank Capacity | 60 Litres |
| Body Type | Coupe |
Maserati MC 20 specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | V6 90° MTC twin turbo |
| Displacement | 3000 cc |
| Max Torque | 730Nm@3000-5500rpm |
| No. of Cylinders | 6 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | twin |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 8-Speed DCT |
| Drive Type | RWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 60 Litres |
| Top Speed | 325 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Double-wishbone |
| Rear Suspension | Double-wishbone |
| Steering Type | Power |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Ventilated Disc |
| Acceleration | 2.9 |
| Braking (100-0kmph) | 33m |
| 0-100kmph | 2.9 |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4669 mm |
| Width | 1965 mm |
| Height | 1221 mm |
| Seating Capacity | 2 |
| Wheel Base | 2700 mm |
| No. of Doors | 2 |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Tyre Size | F 245/35ZR20/R 305 30ZR20 |
| Report Incorrect Specs | |
Top Coupe cars
Comfort user views of Maserati MC 20
Share your Views
Popular Mentions
- All (3)
- Comfort (2)
- Mileage (2)
- Space (1)
- Power (2)
- Performance (1)
- Seat (1)
- Looks (2)
- More...
- Latest
- Helpful
- Best CarThis car is amazing. It could be more good than Lamborghini. It is awesome. It's my opinion. It is mileage, safety, comfort everything is next level.Read More
- My Experience With Wagon RMy experience with Wagon R has been fantastic from buying to till date. I can say that it's been a complete family car for me as of now. I had Maruti Alto before this, but when I bought Wagon R, almost all the issues, which I used to face with Maruti Alto have been solved. The biggest problem I used to face as a 6 feet tall guy with my Alto was that the head and legroom were not that good. However, when I have driven Wagon R while taking a test drive, I felt an ample amount of space and I didn't feel cozy while driving it. It was so comfortable and smooth. Wagon R also offers a good boot space, I can easily carry three big size trolly bags in it without any issue. New Wagon R does not only offers comfort, but it also comes with a lot of features like power steering, power window, ABS, Driver and passenger airbags, multi-functional steering wheel, It also offers a heater along with an air conditioner. There are things I think could have been better the mileage, the plastic quality could have been better, the adjustable driver's seat, rear parking camera could have been a great addition. Considering the price Wagon R is a complete family car, the new stylish look might attract the young generation as well.Read More2 4
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
Q ) What is the estimated launch date of Maserati MC 20?
A ) The estimated launch date of Maserati MC 20 is Not Yet Announced.
Q ) What are the expected key specifications of Maserati MC 20?
A ) Maserati MC 20 will be a coupe available in Automatic transmission & Petrol options.
Q ) What are the alternatives/competitors of Maserati MC 20?
A ) Maserati MC 20 will be competed with Rolls-Royce Cullinan, Rolls-Royce Ghost Series II, Rolls-Royce Phantom, Ferrari 849 Testarossa and Lamborghini Revuelto.
Q ) Does the Maserati MC 20 have a sunroof?
A ) Maserati MC 20 does not have a sunroof.
Q ) What is the mileage?
By CarDekho Experts on 13 Dec 2021
A ) It would be unfair to give a verdict here as Maserati MC 20 hasn't launched ...Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Trending Maserati cars
Maserati GranTurismoRs.2.25 - 2.51 Cr*
Maserati GranCabrioRs.2.46 - 2.69 Cr*
Maserati QuattroporteRs.1.71 - 1.86 Cr*
Maserati LevanteRs.1.49 - 1.64 Cr*
Maserati GrecaleRs.1.31 - 2.05 Cr*
Other upcoming cars
×
We need your city to customize your experience