
Jaguar F-Pace Specifications
The Jaguar F-Pace has 1 Diesel Engine and 1 Petrol Engine on offer. The Diesel engine is 1997 cc while the Petrol engine is 1997 cc . It is available with Automatic transmission.Depending upon the variant and fuel type the F-Pace has a mileage of 8.1 to 10.2 kmpl. The F-Pace is a 5 seater 4 cylinder car and has length of 4747 mm, width of 2175 mm and a wheelbase of 2445 mm.
Key specifications of Jaguar F-Pace
| City Mileage | 10.2 kmpl |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Displacement | 1997 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 201.15bhp@3750rpm |
| Max Torque | 430Nm@1750-2500rpm |
| Seating Capacity | 5 |
| Transmission Type | Automatic |
| Boot Space | 613 Litres |
| Fuel Tank Capacity | 60 Litres |
| Body Type | SUV |
Key features of Jaguar F-Pace
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Fog Lights - Front | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
Jaguar F-Pace specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | 2.0L Ingenium Turbocharged I4 |
| Displacement | 1997 cc |
| Max Power | 201.15bhp@3750rpm |
| Max Torque | 430Nm@1750-2500rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 8-Speed AT |
| Drive Type | AWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 60 Litres |
| Diesel Highway Mileage | 19.3 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 210 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Turning Radius | 6.1 m |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Ventilated Disc |
| Acceleration | 8.0 s |
| 0-100kmph | 8.0 s |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4747 mm |
| Width | 2175 mm |
| Height | 1664 mm |
| Boot Space | 613 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance (Laden) | 213 mm |
| Wheel Base | 2445 mm |
| Rear Tread | 1655.7 mm |
| Kerb Weight | 1876 kg |
| Gross Weight | 2540 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Boot | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Active noise cancellation | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Navigation System | |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| Foldable Rear Seat | 40:20:40 Split |
| Smart Access Card Entry | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Gear Shift Indicator | |
| Rear Curtain | |
| Luggage Hook & Net | |
| Lane Change Indicator | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Leather wrap gear-shift selector | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | Optional |
| Digital Odometer | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Additional Features | Approach Illumination, Premium LED Headlights with Signature DRL, Auto High Beam Assist (AHBA), Animated Directional Indicators, 12-Way Electric Driver Memory Front Seats with 2-Way Manual Headrests Premium Carpet Mats Engine Spin Aluminium Trim Finisher R-Dynamic Branded Leather Steering Wheel Metal Treadplates with R-Dynamic Branding Metal Loadspace Scuff Plate Mars Red Perforated Grained Leather Sport Seats with Ebony/Mars Red Interior (O) Siena Tan Perforated Grained Leather Sport Seats with Ebony/Siena Tan Interior (O) Light Oyster Morzine Headlining , 3 Rear Headrests, Glovebox Finisher with Jaguar Script, Rear Metal Treadplates, Sunvisors with Illuminated Vanity Mirrors, Start-Up Sequence with Movement, Dials and Lighting, Outside Temperature Gauge, Twin Front Cupholders, Overhead Stowage for Sunglasses, Front Door Storage Space, Rear Door Storage Space, Centre Console with Side Storage, Shopping Bag Hook, Centre Console with Armrest, Luggage Tie-Downs in Loadspace, Hook(s) in Loadspace |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Fog Lights - Front | |
| Fog Lights - Rear | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Roof Carrier | Optional |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Dual Tone Body Colour | Optional |
| Cornering Foglamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Trunk Opener | Smart |
| Heated Wing Mirror | |
| Sun Roof | |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Additional Features | Approach Illumination, Premium LED Headlights with Signature DRL, Auto High Beam Assist (AHBA), Animated Directional Indicators, F-PACE’s new slimmer double ‘J’ graphic, Premium LED headlights with signature DRL have been designed to enhance the car’s dynamic, purposeful look Fixed Panoramic Roof, Heated, Electric, Power Fold, Memory Door Mirrors with Approach Lights and Auto-Dimming Driver Side, JAGUAR Script and Leaper, F-PACE Badge , Variable Intermittent Wipers. Electric Windows with One-Touch Open/Close and Anti-Trap, |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Blind Spot Camera | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Audio System Remote Control | |
| MirrorLink | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Wireless Phone Charging | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Wi-Fi Connectivity | |
| Compass | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 11.4 |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 12 |
| Usb Ports | |
| Additional Features | 12 SPEAKERS 1 SUBWOOFER 400 W AMPLIFIER POWER |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Blind Spot Monitor | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Jaguar F-Pace
- Petrol
- Diesel
Jaguar F-Pace videos
3:03Jaguar F-Pace : Launch Alert : PowerDrift9 years ago27.5K ViewsBy CarDekho Team
4:27Jaguar F Pace : First Look : PowerDrift10 years ago48.5K ViewsBy CarDekho Team
Compare specs of F-Pace alternatives
Comfort user reviews of Jaguar F-Pace
- All (95)
- Comfort (44)
- Mileage (14)
- Engine (35)
- Space (14)
- Power (30)
- Performance (34)
- Seat (19)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- A Car Can Beat A MonsterBest overall what a car is very good. The Jaguar F-Pace is a luxury SUV that blends British style with sporty performance. It's sleek, comfortable, and powerful, perfect for someone who wants an SUV that feels premium but still fun to drive. It price affordable and maintenance cost.Read More
- Classy And Amazing DriveThis car is good in all aspects Like its performance, Mileage, Design, Comfort and overall look of the car is amazing. This brand give its own uniqueness which make it amazing and ofcourse Classy. From my pint of view, there is only one drawback for this is its maintainence cost which can move upto 1000 a year, Otherwise it is a Good driveRead More1
- The No. 1 Beauty Of IndiaThe jaguar f pace is look like very beauty this my friend have the performance next level and good build for jaguar f pace one day i buy this car and make my journey. So beautiful the automatically transmission is nice shifting built quality car made like by rich kind of people. Last word steering is fully comfort. Seating capacity also comfort no problem. Look is next levelRead More
- My FavouriteBest and the best , and my favourite car ,this car is very good features and comfort is so good design awesome safety good the design is the best , so goodRead More
- Rateing F-PACE After 36 MonthsComfortable with the family Pretty Spacious and much sufficient boot space Mileage is fine and not much of an issue coz you can afford this car so And has plenty of featuresRead More1
- This Is The First TimeThis is the first time in my life that I?ve seen such comfortable and luxurious looking car I love this car so much in very short period I?ve gonna buy this carRead More
- Sporty SUVJaguar F-Pace has fun driving experience with good comfort within the cabin. It is a pure drives car. It is very stable at high speed with negligible body roll. The F-Pace is equipped with best in class safety features giving you a boast of confidence.Read More
- Great Driving Experience And ComfortThe Jaguar F-Pace is a powerful Suv with a 2 litre turbo charged engine at heart. The pick up is unmatched. The driving experience is superb. The interiors are modern and comfortable. The sporty design is truly a head turner. The car is very stable on the highway with minimal body role and maimum comfort. Jaguar cars are actually a class apart.Read More
- View All F-Pace Comfort Reviews
More car options to consider
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Jaguar F Pace is a great luxury SUV.
A ) The Jaguar F-Pace offers a luxurious interior with high-quality materials, a res...Read More
A ) The Jaguar F-Pace offers a luxurious interior with high-quality materials, a res...Read More
A ) The Jaguar F-Pace has boot space of 613 Litres.
A ) The Jaguar F-Pace has 1 Diesel Engine and 1 Petrol Engine on offer. The Diesel e...Read More
Popular Luxury Cars
- Trending
- Latest
- Upcoming
Bentley BentaygaRs.5 - 6.75 Cr*
Porsche 911Rs.2 - 3.80 Cr*
DefenderRs.1.03 - 2.62 Cr*
Toyota VellfireRs.1.20 - 1.30 Cr*
Range Rover VelarRs.85.90 Lakh*
Mercedes-Benz AMG A 45 SRs.87 - 94.80 Lakh*
Mercedes-Benz AMG GLE 53Rs.1.52 - 1.88 Cr*
Lexus ESRs.89.99 Lakh*
BMW M2Rs.1.02 - 1.66 Cr*
Ferrari AmalfiRs.5.59 Cr*
- New Variant





Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*