
BMW X1 Specifications
The BMW X1 has 1 Diesel Engine and 1 Petrol Engine on offer. The Diesel engine is 1995 cc while the Petrol engine is 1499 cc . It is available with Automatic transmission.Depending upon the variant and fuel type the X1 has a mileage of 20.37 kmpl. The X1 is a 5 seater 4 cylinder car and has length of 4429 mm, width of 1845 mm and a wheelbase of 2679 mm.
Key specifications of BMW X1
| ARAI Mileage | 20.37 kmpl |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Displacement | 1995 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 147.51bhp@3750-4000rpm |
| Max Torque | 360Nm@1500–2500rpm |
| Seating Capacity | 5 |
| Transmission Type | Automatic |
| Boot Space | 476 Litres |
| Fuel Tank Capacity | 51 Litres |
| Body Type | SUV |
Key features of BMW X1
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
BMW X1 specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | B47 twin-turbo I4 |
| Displacement | 1995 cc |
| Max Power | 147.51bhp@3750-4000rpm |
| Max Torque | 360Nm@1500–2500rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Twin |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 7-Speed Steptronic |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Mileage ARAI | 20.37 kmpl |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 51 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 219 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Acceleration | 8.9Sec |
| 0-100kmph | 8.9Sec |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4429 mm |
| Width | 1845 mm |
| Height | 1598 mm |
| Boot Space | 476 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2679 mm |
| Kerb Weight | 1515 kg |
| No. of Doors | 4 |
| Reported Ground Clearance (Unladen) | 183 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Boot | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Seat Headrest | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Active noise cancellation | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | 40:20:40 Split |
| Smart Access Card Entry | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Gear Shift Indicator | |
| Rear Curtain | |
| Luggage Hook & Net | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Digital Odometer | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Additional Features | Sensatec Perforated Mocha(Optional),Sensatec Perforated Oyster (Optional), Interior trim finishers Aluminium ‘Mesheffect’ with highlight trim finisher in Pearl Chrome, Rear seat backrest with reclining and 40:20:40 folding, M Leather Steering Wheel with Multifunction Buttons, Interior mirror with Automatic Anti-dazzle Function, Floor Mats in velour, Sport seats, Armrest front, sliding with storage compartment, Ambient Lighting: Mood lighting in front and rear, Air-vents for rear seat occupants, Luxury instrument panel, Pearl Chrome touches on the door handles, Panorama Glass Roof with automatic sliding/tilting function |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Cornering Headlamps | |
| Cornering Foglamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Sun Roof | |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Type | Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Additional Features | 18" M light alloy wheels Double-spoke ,Individual roof rails in High-Gloss shadow line, Rain Sensor and automatic driving lights, Exterior mirror electric folding with automatic anti-dazzle, Adaptive LED Headlights(Daytime driving lights and position lights, Cornering light and turn indicators, Automatic headlight range control, High Beam Assistant, Light staging (welcome and goodbye) |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 10 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Wireless Phone Charging | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Compass | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.7 |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 12 |
| Usb Ports | |
| Additional Features | BMW Live Cockpit Plus (Widescreen Curved Display, Fully Digital 10.25” Instrument Display, High-resolution 10.7” Control Display, BMW Operating System 8.0 with variable configurable widgets, Navigation function with real-time traffic information, Touch Functionality), Wireless Smartphone Integration, Comfort Access System with HiFi loudspeaker system by Harman Kardon with:(12 speakers and digital amplifier with Tweeter bezels in stainless steel with illuminated ‘Harman Kardon’ inscription), Bluetooth with audio streaming, handsfree and USB connectivity, BMW Connected Package Professional(Teleservices, Intelligent E-call, Remote Software Upgrade, MyBMW App with Remote Services, Intelligent Personal Assistant, MyModes) |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Adaptive Cruise Control | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of BMW X1
- Petrol
- Diesel
BMW X1 videos
3:19BMW X1 : First Look : PowerDrift10 years ago97.3K ViewsBy CarDekho Team
8:46BMW X1 : Review : PowerDrift12 years ago85.8K ViewsBy CarDekho Team
1:23BMW X1 Interior : PowerDrift12 years ago41.7K ViewsBy CarDekho Team
Compare specs of X1 alternatives
Comfort user reviews of BMW X1
- All (139)
- Comfort (69)
- Mileage (31)
- Engine (40)
- Space (25)
- Power (32)
- Performance (42)
- Seat (22)
- More...
- Latest
- Helpful
- Stylish Tech Heavy, Secure And Fuel Efficient CarThe BMW X1 is a Top -tier luxury compact SUV that balances prestige and daily Utility. It's stylish, tech - heavy and fuel efficient choice for City life and superior comfort and security. It's well suited for urban professionals particularly families who need versatile vehicle that is to navigate through city traffic. It offers agile handling and premium cabin with curved display.Read More
- Bmw The King Of The Sedan CarsThat's a good car and this car was more comfortable and stylish and it was a sedan car and it was no loosing to other super cars and the haters hate more for bmw lossing many other brand I loved this car more because this car have some another auras so I must preferred to buy it and enjoy the riding.Read More
- Beast Of SegmentOverall amazing experience very much as a comforting car, good in power and experience, very comfortable to drive. Engine and other identification are clearly shown on the screen if such problem come it will alert you from that and make you alert about the situation and get out you safe. Very nice and beautiful car.Read More
- Happy Customer Review In The BMW X1.I had a very warm & relaxing experience being a co passenger & driving sometime on the long drives with my family & friends. It is comfortable on short & long both drives also in the traffic all its mode of drives & performance cary 5 star from my personal experience, excited to watch & experience what more new technologies we can expect from BMW in the near future. Happy with X1 by personal loyalty I would rate it 10/10.Read More
- Dream Car That Every One LovesThis is one of my favorate car.Each and every features of this car make it a master piece.The main thing about bmw cars are it performance and comfort.I love the bmw cars very much.I want to purchase this car as one of my first car because i love BMW.At this price range it is a awsome car who want to buy BMW.Read More
- Bmw X1 Small And Premium Suv.The bmw x1 is a small luxury suv that looks good nice to drive. It has a strong design from outside and feels modern from inside . The screen inside is big and clear but sometimes not easy to use while driving.back seats has good space and boot is good enough for daily use. Button of ac and others things is not good. Allover it's a good small suv that's gives you comfort and not too big .Read More1
- It Was Amazing Experience IfIt was amazing experience if u have High budgets go through this the bmw brand is awsome my dream was to buy a BMW car after buying this my priority get change from bmw x1 to x3 that is the topp model so if u have High budgets go through this u will feel Royal and it will give you a better comfort and safetyRead More1
- Comfort And MileageBMW X1 is a well rounded luxury SUV and Elephanta offering blend of comfort. The diesel version provides a more engaging It's spacious interior and modern features make it a strong contender in its segment. Touchscreen controls to be somewhat confusing and less intuitive. The BMW X1 Variant is available in both petrol and diesel variants.Read More
- View All X1 Comfort Reviews
More car options to consider
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The BMW X1 has Global NCAP Safety rating of 5 stars.
A ) The BMW X1 has 1 Diesel Engine and 1 Petrol Engine on offer. The Diesel engine o...Read More
A ) For this, we would suggest you visit the nearest authorized service centre of BM...Read More
A ) The BMW X1 has mileage of 20.37 kmpl. The Automatic Petrol variant has a mileage...Read More
A ) BMW’s entry-level SUV boasts a curved screen setup (a 10.25-inch digital driver’...Read More

Trending BMW cars
BMW 2 Series Gran CoupeRs.45.80 - 47.70 Lakh*
BMW 3 Series Long WheelbaseRs.60.60 - 62.90 Lakh*
BMW M5Rs.2.05 Cr*
BMW X7Rs.1.26 - 1.32 Cr*
BMW X5Rs.93.70 Lakh - 1.05 Cr*
Popular SUV cars
- Trending
- Latest
- Upcoming
Toyota FortunerRs.34.76 - 50.46 Lakh*
Jeep WranglerRs.64.58 - 70.31 Lakh*
Toyota Fortuner LegenderRs.42.92 - 48.29 Lakh*
Kia EV6Rs.65.97 Lakh*
Skoda KodiaqRs.39.99 - 46.49 Lakh*
- New Variant
Mini Cooper SRs.44.45 - 57.50 Lakh* - New Variant
BYD Sealion 7Rs.49.40 - 54.90 Lakh*
Volkswagen Tayron R-LineRs.46.99 Lakh*- New Variant
Jeep MeridianRs.23.33 - 37.82 Lakh* - New Variant
Audi Q3Rs.43.67 - 53 Lakh*
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*