
Audi e-tron GT Specifications
The Audi e-tron GT has 1 Electric Engine on offer. It is available with the Automatic transmission. The e-tron GT is a 5 seater and has length of 4989 mm, width of 1964 mm and a wheelbase of 2923 mm.
Shortlist
Rs.1.72 Cr*
EMI starts @ ₹4.09Lakh
Key specifications of Audi e-tron GT
| Charging Time | 8 H 30 Min AC 11 kW |
| Battery Capacity | 93 kWh |
| Max Power | 522.99bhp |
| Max Torque | 630Nm |
| Seating Capacity | 5 |
| Range | 388-500 km |
| Boot Space | 405 Litres |
| Body Type | Coupe |
Key features of Audi e-tron GT
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
Audi e-tron GT specifications
Engine & Transmission
| Battery Capacity | 93 kWh |
| Motor Power | 390 kW |
| Max Power | 522.99bhp |
| Max Torque | 630Nm |
| Range | 388-500 km |
| Battery Warranty | 8 Years or 160000 km |
| Battery Type | Lithium ion |
| Charging Time (A.C) | 8 H 30 Min AC 11 kW |
| Regenerative Braking Levels | Yes |
| Charging Port | CCS-II |
| Charger Type | Home Changing Cable |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 1-Speed |
| Drive Type | AWD |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Fuel & Performance
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
| Top Speed | 250 kmph |
| Drag Coefficient | 0.24 |
| Acceleration 0-100kmph | 4.1 s |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Charging
| Charging Time | 9 Hours 30 Min -AC - 11 kW (5-80%) |
| Fast Charging | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Air suspension |
| Rear Suspension | Air suspension |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Ventilated Disc |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Dimensions & Capacity
| Length | 4989 mm |
| Width | 1964 mm |
| Height | 1418 mm |
| Boot Space | 405 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2923 mm |
| Front Tread | 1570 mm |
| Kerb Weight | 2350 kg |
| No. of Doors | 4 |
| Reported Boot Space | 433 Litres |
| Reported Ground Clearance (Unladen) | 165 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Boot | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Navigation System | |
| Find My Car location | |
| KeyLess Entry | |
| Voice Commands | |
| USB Charger | Front |
| Hands-Free Tailgate | |
| Luggage Hook & Net | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Leather wrap gear-shift selector | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Digital Odometer | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Lighting | Ambient light,Footwell Lamp,Reading Lamp,Boot Lamp,Glove Box Lamp |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rear Window Defogger | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Heated Wing Mirror | |
| Tyre Size | 245/45|285/40 R20 |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 7 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Anti-Theft Device | |
| Anti-Pinch Power Windows | Driver |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | Driver |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Blind Spot Camera | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Wireless Phone Charging | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Compass | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.09 |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| Usb Ports | |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
ADAS Feature
| Blind Spot Monitor | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Electric cars
- Popular
- Upcoming
Audi e-tron GT videos
14:04Audi e-tron GT vs Audi RS5 | Back To The Future!4 years ago3.7K ViewsBy Rohit
Compare specs of e-tron GT alternatives
Comfort user reviews of Audi e-tron GT
Based on47 User Reviews
Write a Review & Win ₹1000
Popular Mentions
- All (47)
- Comfort (16)
- Mileage (2)
- Engine (4)
- Space (4)
- Power (10)
- Performance (25)
- Seat (8)
- More...
- Latest
- Helpful
- Luxury Goes Electric -Audi E Tron JaourneyDriving the Audi e tron has been an outstanding experience.the instant acceleration, silent cabin,and premium luxury interior make every journey feel special.the adaptive aur suspension ensure a super comfortable ride while the advanced tech and safety features give complete peace of mind, and range is impressive for daily use.Read More
- Top Notch PerformanceAudi cars is just love at first sight and Audi e-tron GT draws high attention for its top notch performance and for fabulous look and is a eco friendly car with high practicality but rear seat is not great for three occupants and the windows are small. The ride is comfortable and the highlight is the refinement which is just outstanding but the ground clearance is not great. It drives extremly beautifully and the steering is responsive but not sharp.Read More
- Very Powerful CarThe most powerful Audi car Audi e-tron GT look very gorgeous but the boot space is less. The interiors are just outstanding and the quality is phenomenal and the front seats are very comfortable but not very comfortable in the rear. In most of the condition it gives a comfortable ride and i have driven it a lot in mumbai but the range is less around 350 to 380 km.Read More
- The Audi E Tron GT Electrifying More Than Just The RoadsThe Audi e tron GT is an electric car that has a strong performance when it comes to acceleration and impressive autonomy on long distances. It?s exceptionally safe, incorporating many airbags and other controls to ensure that you remain safe when driving this car. At its interior part, it has a spacious cabin, comfortable seats, sophisticated climate control and a sophisticated contemporary touch infotainment system with navigations, wireless charging systems. Stylish from the outside with the modern outlook, smoothly curved body, lights that automatically turn on and wipers that can sense rainfall. Comfortable interior, the company used high quality materials, and the space inside is impressive. What sets this Audi apart is that it is both electrifying and safe with loads of power and exquisite design.Read More
- Brillant AccelerationThe acceleration of this luxury electric car is mind blowing and very fast and i love with that how strong the performance is. It is the highly responsive car and gives great comfort and relaxed drive but the ground clearance is not good. The ride is very amazing and the claimed range is around 480 km but the real world range i got is around 350 km which is very low.Read More
- Experiencing The Thrilling Drives With Audi E-tron GTI was very excited for the e-tron GT, when my father bought it. It give an impressive driving range of around 410 to 480 km on a single charge. The E-tron GT is a fast yet extremely quite car which gives smooth rides. It has instant acceleration of 0 to 100 kmph in just 4 second. The e-tron GT is a four door sedan, with sportier look than the regular e-tron SUV. The seats are super comfortable, and there is a lots of legroom and headroom for everyone. Overall its a great choice if someone wants to buy a sporty electric sedan with impressive performance.Read More
- Audi E-tron GT Is An Incredible Electrric Sports Car. The Performance Is UnmatchedI recently experienced the Audi e-tron GT and completely fell in love with this car. The futuristic design is appealing and classy, the front looks bit inspired by the R8, the rear connected llights and the sleek design is impressive. The e-tron GT has a dfriving range of about 440 km on a single charge. It has an incredible acceleration of 0 to 100 kmph in just 4 seconds which is very very impressive. Theinteriors are sporty, sophisticated and comfortable. The sports seats keep you stable in the seats. The center console looks premium with wooden finish. The layout is convenient for the drive. Overall, the Audi e-tron GT deliverrs incredible performance for an electric car.Read More
- Best CarSounds like you've found your perfect match. The best car ever for you, managing comfort, performance, looks, features, and more with perfection. That's a winner.Read More
- View All e-tron GT Comfort Reviews
More car options to consider
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
Q ) What is the power & torque of the Audi e-tron GT?
A ) The max power & torque of Audi e-tron GT is 522.99bhp & 630Nm Respectively.
Q ) What is the drivetrain type of Audi e-tron GT?
A ) The Audi e-tron GT is available with AWD drivetrain. Check out the list of cars with AWD on Cardekho.
Q ) Does Audi e-tron GT have cruise control?
A ) Yes, Audi e-tron GT comes with cruise control.
Q ) How many airbags are there in Audi e-tron GT?
A ) Audi e-tron GT comes with many safety features & have 7 airbags. Choose cars with 7 airbags on CarDekho.
Q ) How many colors are there in Audi e-tron GT?
By CarDekho Experts on 4 Aug 2024
A ) Audi e-tron GT is available in 9 different colours - Suzuka Grey Metallic, Tango...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) How does the Audi e-tron GT perform in terms of acceleration?
By CarDekho Experts on 16 Jul 2024
A ) The Audi e-tron GT boasts impressive acceleration, going from 0 to 100 kmph in j...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) What are the available colour options in Audi e-tron GT?
By CarDekho Experts on 24 Jun 2024
A ) Audi e-tron GT is available in 9 different colours - Suzuka Grey Metallic, Tango...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) What is the drive type of Audi e-tron GT?
By CarDekho Experts on 10 Jun 2024
A ) The Audi e-tron GT comes with All Wheel Drive (AWD) drive type.
Reply on this answerView all Answer
Q ) What is the serive cost of Audi e-tron GT?
By CarDekho Experts on 5 Jun 2024
A ) For this, we would suggest you visit the nearest authorized [service centre@...Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Audi e-tron GT brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Trending Audi cars
- Popular
- Upcoming
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience