
Audi A8 2010-2013 Specifications
The Audi A8 2010-2013 has 2 Diesel Engine and 3 Petrol Engine on offer. The Diesel engine is 2967 cc and 4134 cc while the Petrol engine is 4163 cc and 5998 cc and 6300 cc . It is available with Automatic transmission.Depending upon the variant and fuel type the A8 2010-2013 has a mileage of 7.4 to 11.8 kmpl. The A8 2010-2013 is a 5 seater 12 cylinder car and has length of 5137mm and width of 1949mm.
Shortlist
Rs.1.08 - 1.77 Cr*
This model has been discontinued*Last recorded price
Key specifications of Audi A8 2010-2013
| ARAI Mileage | 7.4 kmpl |
| City Mileage | 4.8 kmpl |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Displacement | 6300 cc |
| No. of Cylinders | 12 |
| Max Power | 493bhp@6200rpm |
| Max Torque | 625Nm@4750rpm |
| Seating Capacity | 5 |
| Transmission Type | Automatic |
| Fuel Tank Capacity | 90 Litres |
| Body Type | Sedan |
Key features of Audi A8 2010-2013
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Fog Lights - Front | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
Audi A8 2010-2013 specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | 6.3FSI Petro Engine |
| Displacement | 6300 cc |
| Max Power | 493bhp@6200rpm |
| Max Torque | 625Nm@4750rpm |
| No. of Cylinders | 12 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Fuel Supply System | FSI |
| Turbo Charger | No |
| Super Charge | No |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 8 Speed |
| Drive Type | 4WD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 7.4 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 90 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS IV |
| Top Speed | 250km/hr kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Steering Type | Power |
| Steering Column | Tilt |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Acceleration | 4.7 Seconds |
| 0-100kmph | 4.7 Seconds |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 5137 mm |
| Width | 1949 mm |
| Height | 1460 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| Kerb Weight | 2350 kg |
| No. of Doors | 4 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Electric Adjustable Seats | Front & Rear |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | |
| Smart Access Card Entry | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| Automatic Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Folding Table in The Rear | |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Fog Lights - Front | |
| Fog Lights - Rear | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Roof Carrier | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Sun Roof | |
| Alloy Wheel Size | 19 Inch |
| Tyre Size | 255/45 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Clutch Lock | |
| EBD | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Audio System Remote Control | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Audi A8 2010-2013
- Petrol
- Diesel
- A8 2010-2013 4.2 FSI quattroCurrently ViewingRs.1,09,62,000*EMI: Rs.2,40,2038.5 kmplAutomatic
- A8 2010-2013 L 6.0 W12 quattroCurrently ViewingRs.1,26,00,000*EMI: Rs.2,76,0157.4 kmplAutomatic
- A8 2010-2013 L 4.2 FSI quattroCurrently ViewingRs.1,28,90,750*EMI: Rs.2,82,3588.5 kmplAutomatic
- A8 2010-2013 L 6.3 W12 QuattroCurrently ViewingRs.1,77,38,750*EMI: Rs.3,88,3617.4 kmplAutomatic
- A8 2010 2013 L 3.0 TDI quattroCurrently ViewingRs.1,07,55,750*EMI: Rs.2,40,81611.8 kmplAutomatic
- A8 2010-2013 4.2 TDICurrently ViewingRs.1,23,84,750*EMI: Rs.2,77,2078.5 kmplAutomatic
Did you find this information helpful?
Trending Audi cars
- Popular
- Upcoming
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience
