
Volvo XC60 Specifications
The Volvo XC60 has 1 Petrol Engine on offer. The Petrol engine is 1969 cc . It is available with Automatic transmission.The XC60 has Ground clearance of 230 mm. The XC60 is a 5 seater 4 cylinder car and has length of 4708 mm, width of 1902 mm and a wheelbase of 2620 mm.
Shortlist
Rs.68.90 Lakh*
EMI starts @ âš1.81Lakh
Key specifications of Volvo XC60
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Displacement | 1969 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 250bhp |
| Max Torque | 360Nm |
| Seating Capacity | 5 |
| Transmission Type | Automatic |
| Body Type | SUV |
| Ground Clearance Unladen | 230 mm |
Key features of Volvo XC60
| Power Steering | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
| Engine Start Stop Button | Yes |
Volvo XC60 specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | Mild-Hybrid |
| Displacement | 1969 cc |
| Max Power | 250bhp |
| Max Torque | 360Nm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | AWD |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Steering Type | Electric |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4708 mm |
| Width | 1902 mm |
| Height | 1653 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 230 mm |
| Wheel Base | 2620 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height & Reach |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Paddle Shifters | |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Luggage Hook & Net | |
| Battery Saver | |
| Idle Start-Stop System | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Additional Features | Air Purifier with PM 2.5-sensor, Key remote control High level, Comfort seat padding, , Power adjustable driver seat with memory,Power adjustable side support, 4 way power adjustable lumbar support,Backrest massage, front seats,Heated front seats,Mechanical release fold 2nd row rear seat, Manually foldable rear headrests,Pedal standard, Pilot Assist, Blind spot Information System with Cross traffic alert,Collision Mitigation support, rear |
| Voice assisted sunroof | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Lighting | Ambient light |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Fog Lights | Front |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | Panoramic |
| Boot Opening | Hands-Free |
| Puddle Lamps | |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 15 |
| Usb Ports | |
| Additional Features | Intelligent Driver Information System,Premium Sound by Bowers and Wilkins,2 USB Typ-C connections, Subwoofer,Digital Service package, Volvo cars app,Android powered infotainment system including google services,Speech function, Inductive Charging for smartphone, Apple Carplay (iPhone with wire) |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers for this Month
Volvo XC60 videos
5:24Volvo XC60 : Scandinavias Flick In The Midsize Luxury SUV Segment: PowerDrift8 years ago26K ViewsBy CarDekho Team
3:07Volvo XC60 (2017) : Geneva Motor Show : PowerDrift9 years ago119.7K ViewsBy CarDekho Team
Compare specs of XC60 alternatives
Comfort user reviews of Volvo XC60
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win âš1000
Popular Mentions
- All (2)
- Comfort (2)
- Seat (1)
- Interior (1)
- Safety (2)
- Exterior (1)
- Good suspension (1)
- Suspension (1)
- Latest
- Helpful
- SAFER THAN ALL ONELuxurious interior ( advanced sound system, adjustable seat belt ) , Advanced safety , comfortable seat , good suspension jerk does not feel. My own thoughts go for it for safety. I can sure you family trip will comfortable with Volvo XC60 . All time first for safety . Break system is too much good . While we will travel in Volvo you will totally feel comfortable and safety đRead More2
- Great To DriveFun ride vehicle to drive with all comfort required in a car the xc 60 is a well rounded suv offering great comfort with safety and tech its ideal For those who want luxury with eco conscious option and great to buy over all Excellent car with great design with subtle exterior and strong safety designRead More1 1
- View All XC60 Comfort Reviews
More car options to consider
FAQs on Volvo XC60
Q ) How much CC is Volvo XC60?
A ) The Volvo XC60 is available with Petrol engine of 1969 cc.
Q ) What is the power & torque of the Volvo XC60?
A ) The max power & torque of Volvo XC60 is 250bhp & 360Nm Respectively.
Q ) What is the drivetrain type of Volvo XC60?
A ) The Volvo XC60 is available with AWD drivetrain. Check out the list of cars with AWD on Cardekho.
Q ) What is the ground clearance of Volvo XC60 ?
A ) The Volvo XC60 Is a SUV car & the ground clearance of Volvo XC60 is 230 mm.
Q ) Does Volvo XC60 have cruise control?
A ) Yes, Volvo XC60 comes with cruise control.
Q ) How many airbags are there in Volvo XC60?
A ) Volvo XC60 comes with many safety features & have 6 airbags. Choose cars with 6 airbags on CarDekho.
Did you find this information helpful?
Volvo XC60 brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Trending Volvo cars
- Popular
- Upcoming
Volvo XC90Rs.97.80 Lakh*
Popular SUV cars
- Trending
- Latest
- Upcoming
Toyota FortunerRs.34.76 - 50.46 Lakh*
Jeep WranglerRs.64.58 - 70.31 Lakh*
Range Rover VelarRs.85.90 Lakh*
Toyota Fortuner LegenderRs.42.92 - 48.29 Lakh*
BMW X1Rs.50.90 - 52.20 Lakh*
- New Variant
Mini Cooper SRs.44.45 - 57.50 Lakh* - New Variant
BYD Sealion 7Rs.49.40 - 54.90 Lakh* - New Variant
BMW X3Rs.72.50 - 74.50 Lakh* - New Variant
Audi Q3Rs.43.67 - 53 Lakh* - New Variant
Audi Q3 SportbackRs.52.98 - 53.71 Lakh*
Latest SUV Cars
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
*Ex-showroom price in New Delhi
Ă
We need your city to customize your experience