+ 21Images
+ 5Colours
Toyota Glanza S AMT
Glanza S AMT overview
| Engine | 1197 cc |
| Power | 88.50 bhp |
| Transmission | Automatic |
| Mileage | 22.94 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| No. of Airbags | 6 |
- Automatic Climate Control
- Android Auto/Apple CarPlay
- Advanced Internet Features
- Key Specifications
- Top Features
Toyota Glanza S AMT latest updates
Toyota Glanza S AMT Prices: The price of the Toyota Glanza S AMT in New Delhi is ₹7.91 Lakh (Ex-showroom).
Toyota Glanza S AMT mileage : It returns a certified mileage of 22.94 kmpl.
Toyota Glanza S AMT Colours: This variant is available in 5 colours: Enticing Silver, Insta Blue, Gaming Grey, Sportin Red and Cafe White.
Toyota Glanza S AMT Engine and Transmission: It is powered by a 1197 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 1197 cc engine puts out 88.50bhp@6000rpm of power and 113Nm@4400rpm of torque.
Toyota Glanza S AMT vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Maruti Suzuki Baleno Zeta AMT, which is priced at Rs.8.20 Lakh. Toyota Taisor S AMT, which is priced at Rs.8.72 Lakh and Maruti Suzuki FRONX Delta AMT, which is priced at Rs.8.15 Lakh.
Glanza S AMT Specs & Features:Toyota Glanza S AMT is a 5 seater Petrol car.Glanza S AMT has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Automatic Climate Control, Anti-lock Braking System (ABS), Power Windows Rear, Power Windows Front, Passenger Airbag.
Toyota Glanza S AMT price
| Ex-Showroom Price | Rs.7,91,000 |
| RTO | Rs.55,370 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.41,865 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.14,200Accessories Charges:Rs.30,700 | Rs.44,900 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.9,33,135 |
Glanza S AMT specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 1.2 L Petrol Engine |
| Displacement | 1197 cc |
| Max Power | 88.50bhp@6000rpm |
| Max Torque | 113Nm@4400rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 5-Speed AMT |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 22.94 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 37 Litres |
| Petrol Highway Mileage | 20.31 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Power |
| Steering Column | Tilt |
| Turning Radius | 4.85 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3990 mm |
| Width | 1745 mm |
| Height | 1500 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2520 mm |
| Kerb Weight | 935-960 kg |
| Gross Weight | 1410 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Reported Boot Space | 318 Litres |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| USB Charger | |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Gear Shift Indicator | |
| Glove Box light | |
| Idle Start-Stop System | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Odometer | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 4.2 |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Fog Lights | |
| Boot Opening | Manual |
| Tyre Size | 185/65 R15 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| Wheel Size | 15 Inch |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | |
| Anti-Pinch Power Windows | Driver |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Additional Features | Smart Playcast Audio |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| Unauthorised Vehicle entry | |
| Remote Vehicle Status Check | |
| E-Call & I-Call | |
| Over the Air (OTA) Updates | |
| Google / Alexa Connectivity | |
| Tow Away Alert | |
| Smartwatch App | |
| Valet Mode | |
| Remote Door Lock/Unlock | |
| Geo-fence Alert | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Toyota Glanza
- Petrol
- CNG
Toyota Glanza comparison with similar cars
Rs.5.99 - 9.10 Lakh*
Rs.7.25 - 12.63 Lakh*
Rs.6.85 - 11.98 Lakh*
Rs.5.79 - 8.80 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Toyota Glanza cars in New Delhi
Glanza S AMT alternatives to consider
Rs.8.20 Lakh*
Rs.8.72 Lakh*
Rs.8.15 Lakh*
Rs.7.98 Lakh*
Rs.8.13 Lakh*
Rs.7.95 Lakh*
Rs.7.62 Lakh*
Rs.7.97 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Toyota Glanza
Glanza S AMT images
Toyota Glanza videos
12:09Toyota Glanza 2022: Variants Explained | E vs S vs G vs V — More Value For Money Than Baleno?2 years ago125.7K ViewsBy Sonny
12:11Toyota Glanza 2023 Top Model: Detailed Review | Better Than Maruti Baleno?2 years ago43.7K ViewsBy Harsh
12:11Toyota Glanza 2023 Top Model: Detailed Review | Better Than Maruti Baleno?2 years ago64K ViewsBy Harsh
9:23Maruti Fronx vs Baleno/Glanza | ऊपर के 2 लाख बचाये?2 years ago139.8K ViewsBy Harsh
11:40Toyota Glanza vs Tata Altroz vs Hyundai i20 N-Line: Space, Features, Comfort & Practicality Compared2 years ago146.4K ViewsBy Ujjawall
Glanza S AMT user reviews
- All (284)
- Space (45)
- Interior (68)
- Performance (67)
- Looks (86)
- Comfort (139)
- Mileage (102)
- Engine (63)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- Very Comfortable CarNice car comfort is so good, average is great, I will give 5 star for a car mileage, car design and car colour is also good, its control is very nice, this car is stereo is good, its music system is awsome, i went for a long drive and i am not tired i'ts very cool and its boot space is very good, tyre grip is soo cool no slipery.Read More1
- The GlanzaA really good experience and a good duel tone interior with black and beige combo looks are stunning by the way and the features are so nice especially the heads up display and the biggest drawback is glanza doesn't have a sunroof by the way in this price range if glanza had a sunroof it's the best car in the segment.Read More1
- Best In PriceThis is best toyota model cheap and comfortable. I many time took test drive and my manager by same car. We many time travel on long drives in rough and tough places and overall found this car is best in the segment there is very low Maintainance cost of this car and very comfortable for long drives with family and friends.Read More1
- Practical CarToyota glanza as a entry level hatchback from toyota as look view is simple and neat also side view neat and clean, might not be eye catching but we trust toyota engine and performance in a long run that what everyone look for in toyota, power deliver has linear surge, ground clearance 170 mm, a pratical car from toyota.Read More
- Good Car For Middle Class FamilyGood looking best of travel features are good and comfortable, fuel efficient and economy for family, maintenance cost is also low interior is also nice and seats siting is also comfortable to seat front and back side. Overall car is good for middle class family, I recommend purchase this car.Read More2
- View All Glanza Reviews
Toyota Glanza news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Toyota Glanza has max power of 88.50bhp@6000rpm.
A ) The Toyota Glanza is available in 2 transmission option, Manual and Automatic (A...Read More
A ) The Toyota Glanza is available in 2 Manual and Automatic (AMT) transmission opti...Read More
A ) The Glanza mileage is 22.35 kmpl to 30.61 km/kg. The Automatic Petrol variant ha...Read More
A ) The Glanza is offered in 9 variants namely E, G, G AMT, G CNG, S, S AMT, S CNG, ...Read More

Trending Toyota cars
- Popular
- Upcoming
Toyota Urban Cruiser HyryderRs.10.99 - 19.99 Lakh*
Toyota RumionRs.9.55 - 13.86 Lakh*
Toyota TaisorRs.7.25 - 12.63 Lakh*
Toyota FortunerRs.34.76 - 50.46 Lakh*
Toyota Innova CrystaRs.18.99 - 25.98 Lakh*
Top Hatchback Cars
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*

