+ 139Images
+ 7Colours
Toyota Fortuner GR S 4X4 Diesel AT
Fortuner GR S 4X4 Diesel AT overview
| Engine | 2755 cc |
| Power | 201.15 bhp |
| Seating Capacity | 7 |
| Drive Type | 4WD |
| Fuel | Diesel |
| No. of Airbags | 7 |
- Powered Front Seats
- Ventilated Seats
- Height Adjustable Driver Seat
- Automatic Climate Control
- Drive Modes
- Cruise Control
- Key Specifications
- Top Features
Toyota Fortuner GR S 4X4 Diesel AT latest updates
Toyota Fortuner GR S 4X4 Diesel AT Prices: The price of the Toyota Fortuner GR S 4X4 Diesel AT in New Delhi is ₹50.46 Lakh (Ex-showroom).
Toyota Fortuner GR S 4X4 Diesel AT Colours: This variant is available in 7 colours: Phantom Brown, Platinum White Pearl, Sparkling Black Crystal Shine, Avant Garde Bronze, Attitude Black, Silver Metallic and Super White.
Toyota Fortuner GR S 4X4 Diesel AT Engine and Transmission: It is powered by a 2755 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 2755 cc engine puts out 201.15bhp@3000-3420rpm of power and 500Nm@1620-2820rpm of torque.
Toyota Fortuner GR S 4X4 Diesel AT vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider MG Gloster Black Storm 4x4 6Str, which is priced at Rs.43.16 Lakh. Toyota Hilux High AT, which is priced at Rs.36 Lakh and Jeep Meridian Track Edition 4x4 AT, which is priced at Rs.37.82 Lakh.
Fortuner GR S 4X4 Diesel AT Specs & Features:Toyota Fortuner GR S 4X4 Diesel AT is a 7 seater Diesel car.Fortuner GR S 4X4 Diesel AT has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Power Windows Rear, Power Windows Front.
Toyota Fortuner GR S 4X4 Diesel AT price
| Ex-Showroom Price | Rs.50,46,000 |
| RTO | Rs.6,30,750 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.2,23,809 |
| Others TCS Charges:Rs.50,460 | Rs.50,460 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.57,000Accessories Charges:Rs.67,100 | Rs.1,24,100 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.60,75,119 |
Fortuner GR S 4X4 Diesel AT specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 2.8 L Diesel engine |
| Displacement | 2755 cc |
| Max Power | 201.15bhp@3000-3420rpm |
| Max Torque | 500Nm@1620-2820rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Fuel Supply System | Direct Injection |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 6-Speed with Sequential Shift |
| Drive Type | 4WD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 80 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Top Speed | 190 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Double wishbone suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Steering Type | Hydraulic |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Turning Radius | 5.8 m |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Ventilated Disc |
| Alloy Wheel Size Front | 18 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 18 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4795 mm |
| Width | 1855 mm |
| Height | 1835 mm |
| Seating Capacity | 7 |
| Wheel Base | 2745 mm |
| Gross Weight | 2735 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Reported Boot Space | 296 Litres |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Real-Time Vehicle Tracking | |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front |
| Central Console Armrest | |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Luggage Hook & Net | |
| Drive Modes | 3 |
| Idle Start-Stop System | |
| Drive Mode Types | ECO / NORMAL / SPORT |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Digital Odometer | |
| Digital Cluster | |
| Upholstery | Leatherette |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Roof Rails | |
| Fog Lights | Front & Rear |
| Boot Opening | Electronic |
| Puddle Lamps | |
| Tyre Size | 265/60 R18 |
| Tyre Type | Tubeless,Radial |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 7 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Anti-Pinch Power Windows | All Windows |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | Driver |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 8 Inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 11 |
| Usb Ports | |
| Additional Features | Premium JBL Speakers (11 Speakers Including Subwoofer & Amplifier) |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Toyota Fortuner
- Diesel
- Petrol
- Fortuner 4X2 DieselCurrently ViewingRs.35,40,000*EMI: Rs.81,984ManualPay ₹15,06,000 less to get
- 11 speaker JBL sound system
- 8 inch touchscreen
- Connected car tech
- Fortuner 4X2 Diesel ATCurrently ViewingRs.37,61,000*EMI: Rs.86,923AutomaticPay ₹12,85,000 less to get
- 11 speaker JBL sound system
- 8 inch touchscreen
- Connected car tech
- Fortuner 4X4 DieselCurrently ViewingRs.39,35,000*EMI: Rs.90,817ManualPay ₹11,11,000 less to get
- 11 speaker JBL sound system
- 8 inch touchscreen
- 4x4 with low range gearbox
- Fortuner 4X2 ATCurrently ViewingRs.34,76,000*EMI: Rs.78,894AutomaticPay ₹15,70,000 less to get
- 7 airbags
- 8 inch touchscreen
- Connected car tech
Toyota Fortuner comparison with similar cars
Rs.38.33 - 43.16 Lakh*
Rs.28.52 - 36 Lakh*
Rs.23.33 - 37.82 Lakh*
Rs.42.92 - 48.29 Lakh*
Rs.36.99 - 46.99 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Toyota Fortuner cars in New Delhi
Fortuner GR S 4X4 Diesel AT alternatives to consider
Rs.43.16 Lakh*
Rs.36 Lakh*
Rs.37.82 Lakh*
Rs.48.29 Lakh*
Rs.46.99 Lakh*
Rs.52.20 Lakh*
Rs.24.95 Lakh*
Rs.37.71 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Toyota Fortuner
Fortuner GR S 4X4 Diesel AT images
Toyota Fortuner videos
24:16Defend Your Car: Full Drama, Zero Logic?4 months ago23K ViewsBy Harsh
15:15Mahindra Alturas vs Ford Endeavour vs Toyota Fortuner vs Isuzu MU-X: ?|CarDekho.com5 years ago128.2K ViewsBy CarDekho Team
5:35Toyota Legender | First Drive Review | Powerdrift4 years ago230.7K ViewsBy Rohit
6:18Toyota Fortuner : First Impressions : PowerDrift9 years ago375.6K ViewsBy CarDekho Team
11:432016 Toyota Fortuner | First Drive Review | Zigwheels2 years ago94.6K ViewsBy Harsh
Fortuner GR S 4X4 Diesel AT user reviews
- All (732)
- Space (44)
- Interior (132)
- Performance (216)
- Looks (208)
- Comfort (303)
- Mileage (116)
- Engine (187)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- About The Standard Of CarThe car is superb, contains good comfort and safety. I have recently bought this car for my family they are happy too and it also maintain good mileage. It has following features: 1.Superb looking and design 2.Superb Comfort 3.Superb Safety 4.Bigger in size so it looks like a beast in the road, and a lot of features.Read More
- Fortuner Is AmazingNice car beautiful interior and exterior, beautiful colour and amazing, dashing headlights, DRL in nights, good comfort, powerful torque to feel raw power and features, a real car enthusiast don't need sunroof he wants car presence (ruthba) whenever he goes to place and best thing I like about fortuner is looks and power.Read More1
- Amazing CarThis variant is totally awesome. I like this car too much. When I first travel with this car, it makes totally comfortable than any other car. The main speciation of this car is even if in bad road, you don't feel any jurk and seat is also so comfortable that you have not to feel worried.Read More
- Very Good CarIt is a very good car, this is my favourite car and I love this car, this car is my favourite and in very good condition, it increases my respect a lot, there is a lot of speciality in sanskaar, I like this car very much. My favourite car I really need this car leader edition, I love it.Read More1
- Off -roading Ke Liye Yeh Asli King HaiMera Toyota fortuner ke saath experience bahut acha raha. Is fortuner suv ki sabse badi khasiyat iska road par bhokaal hai. Jab yeh chalti hai toh log apne aap rasta de dete hai, iska 2.8 L engine itna powerful hai ki highway ho ya pahad; gaadi kabhi thakti nahi hai. Haalanki, sheher main iska service milega thoda kam milta hai aur features ke maamle mein yeh thodi piche hai, jaisa ki sunroof nahi hai. Par off -roading ke liye yeh asli king haiRead More1
- View All Fortuner Reviews
Toyota Fortuner news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) We would suggest visiting your nearest authorized service centre for the availab...Read More
A ) The Toyota Fortuner is priced from ₹ 33.43 - 51.44 Lakh (Ex-showroom Price in Pu...Read More
A ) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest au...Read More
A ) For the availability and waiting period, we would suggest you to please connect ...Read More
A ) The Toyota Fortuner has a seating capacity of 7 peoples.

Trending Toyota cars
- Popular
- Upcoming
Toyota Fortuner LegenderRs.42.92 - 48.29 Lakh*
Toyota Innova CrystaRs.18.99 - 25.98 Lakh*
Toyota CamryRs.47.48 Lakh*
Toyota HiluxRs.28.52 - 36 Lakh*
Toyota Innova HycrossRs.18.70 - 31.84 Lakh*
Top SUV Cars
Popular electric cars
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Tata Nexon EVRs.12.49 - 17.49 Lakh*
MG Comet EVRs.7.50 - 9.56 Lakh*

