+ 21Images
+ 10Colours
Skoda Slavia 1.0L Sportline
Slavia 1.0L Sportline overview
| Engine | 999 cc |
| Power | 114 bhp |
| Transmission | Manual |
| Mileage | 20.32 kmpl |
| Fuel | Petrol |
| Boot Space | 521 Litres |
| Global NCAP Safety Rating | 5 Star |
- Height Adjustable Driver Seat
- Wireless Android Auto/Apple CarPlay
- Tyre Pressure Monitor
- Sunroof
- Automatic Climate Control
- Air Purifier
- Advanced Internet Features
- Key Specifications
- Top Features
Skoda Slavia 1.0L Sportline latest updates
Skoda Slavia 1.0L Sportline Prices: The price of the Skoda Slavia 1.0L Sportline in New Delhi is ₹13.49 Lakh (Ex-showroom).
Skoda Slavia 1.0L Sportline mileage : It returns a certified mileage of 20.32 kmpl.
Skoda Slavia 1.0L Sportline Colours: This variant is available in 10 colours: Brilliant Silver, Lava Blue, Lava Blue Dual Tone, Carbon Steel, Candy White Dual Tone, Deep Black, Brilliant Silver Dual Tone, Carbon Steel Matte, Candy White and Cherry Red.
Skoda Slavia 1.0L Sportline Engine and Transmission: It is powered by a 999 cc engine which is available with a Manual transmission. The 999 cc engine puts out 114bhp@5000-5500rpm of power and 178Nm@1750-4500rpm of torque.
Skoda Slavia 1.0L Sportline vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Volkswagen Virtus Highline, which is priced at Rs.13.46 Lakh. Hyundai Verna HX6 DT, which is priced at Rs.13.34 Lakh and Honda City VX, which is priced at Rs.13.73 Lakh.
Slavia 1.0L Sportline Specs & Features:Skoda Slavia 1.0L Sportline is a 5 seater Petrol car.Slavia 1.0L Sportline has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Power Windows Rear, Power Windows Front.
Skoda Slavia 1.0L Sportline price
| Ex-Showroom Price | Rs.13,49,000 |
| RTO | Rs.1,34,900 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.55,182 |
| Others TCS Charges:Rs.13,490 | Rs.13,490 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.15,52,572 |
Slavia 1.0L Sportline specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | 1.0 TSI Petrol |
| Displacement | 999 cc |
| Max Power | 114bhp@5000-5500rpm |
| Max Torque | 178Nm@1750-4500rpm |
| No. of Cylinders | 3 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 6-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 20.32 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 45 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 16 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 16 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4541 mm |
| Width | 1752 mm |
| Height | 1507 mm |
| Boot Space | 521 Litres |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance (Laden) | 145 mm |
| Ground Clearance Unladen | 179 mm |
| Wheel Base | 2651 mm |
| Kerb Weight | 1160-1216 kg |
| Gross Weight | 1630 kg |
| No. of Doors | 4 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height & Reach |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Hands-Free Tailgate | |
| Luggage Hook & Net | |
| Battery Saver | |
| Idle Start-Stop System | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Cigarette Lighter | |
| Folding Table in The Rear | |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 3.5 |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Headlamp Washers | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Halogen Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Fog Lights | Front |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | Single Pane |
| Boot Opening | Electronic |
| Tyre Size | 205/55R16 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Global NCAP Safety Rating | 5 Star |
| Global NCAP Child Safety Rating | 5 Star |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Inbuilt Apps | MySKODA ConnectED |
| Tweeters | 4 |
| Additional Features | Wireless Smartlink-Apple Carplay & Android Auto |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Blind Spot Monitor | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| RSA | |
| Over Speeding Alert | |
| Tow Away Alert | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Skoda Slavia
Skoda Slavia comparison with similar cars
Rs.10.50 - 19 Lakh*
Rs.10.98 - 18.40 Lakh*
Rs.12 - 16.07 Lakh*
Rs.10.69 - 18.99 Lakh*
Rs.7.59 - 12.99 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Skoda Slavia cars in New Delhi
Slavia 1.0L Sportline alternatives to consider
Rs.13.46 Lakh*
Rs.13.34 Lakh*
Rs.13.73 Lakh*
Rs.14.59 Lakh*
Rs.11.99 Lakh*
Rs.10.82 Lakh*
Rs.12.99 Lakh*
Rs.10.70 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Skoda Slavia
Slavia 1.0L Sportline images
Skoda Slavia videos
14:29Skoda Slavia Review | SUV choro, isse lelo! |1 year ago58.2K ViewsBy Harsh
16:03Skoda Slavia Review & First Drive Impressions - SUVs के जंगल में Sedan का राज! | CarDekho.com1 year ago34.3K ViewsBy Harsh
3:04Skoda Slavia की दमदार ⭐⭐⭐⭐⭐ Star वाली Safety! | Explained #in2Mins | CarDekho2 years ago30.7K ViewsBy Harsh

