+ 144Images
+ 4Colours
Skoda Kodiaq Selection L&K
Kodiaq Selection L&K overview
| Engine | 1984 cc |
| Power | 201 bhp |
| Seating Capacity | 5, 7 |
| Drive Type | 4x4 |
| Mileage | 14.86 kmpl |
| Fuel | Petrol |
- Powered Front Seats
- Ventilated Seats
- Automatic Climate Control
- Drive Modes
- Cruise Control
- 360 Degree Camera
- Sunroof
- Key Specifications
- Top Features
Skoda Kodiaq Selection L&K latest updates
Skoda Kodiaq Selection L&K Prices: The price of the Skoda Kodiaq Selection L&K in New Delhi is ₹46.49 Lakh (Ex-showroom).
Skoda Kodiaq Selection L&K mileage : It returns a certified mileage of 14.86 kmpl.
Skoda Kodiaq Selection L&K Colours: This variant is available in 6 colours: Moon White, Bronx Gold, Graphite Grey, Magic Black, Race Blue and Velvet Red.
Skoda Kodiaq Selection L&K Engine and Transmission: It is powered by a 1984 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 1984 cc engine puts out 201bhp@4500 - 6000rpm of power and 320Nm@1500-4400rpm of torque.
Skoda Kodiaq Selection L&K vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Mercedes-Benz GLA 200, which is priced at Rs.50.80 Lakh. Toyota Fortuner 4X2 AT, which is priced at Rs.34.76 Lakh and Jeep Meridian Track Edition 4x4 AT, which is priced at Rs.37.82 Lakh.
Kodiaq Selection L&K Specs & Features:Skoda Kodiaq Selection L&K is a 7 seater Petrol car.Kodiaq Selection L&K has Multi-function Steering Wheel, Touchscreen, Automatic Climate Control, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering, Air Conditioner.
Skoda Kodiaq Selection L&K price
| Ex-Showroom Price | Rs.46,49,000 |
| RTO | Rs.4,64,900 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.2,08,499 |
| Others TCS Charges:Rs.46,490 | Rs.46,490 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.53,68,889 |
Kodiaq Selection L&K specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | Turbocharged Petrol |
| Displacement | 1984 cc |
| Max Power | 201bhp@4500 - 6000rpm |
| Max Torque | 320Nm@1500-4400rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 7-speed DSG |
| Drive Type | 4x4 |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 14.86 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 62 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Steering Type | Electric |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Alloy Wheel Size Front | 18 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 18 Inch |
| Boot Space Rear Seat Folding | 786 Litres |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4758 mm |
| Width | 1864 mm |
| Height | 1679 mm |
| Boot Space | 281 Litres |
| Seating Capacity | 7 |
| Ground Clearance (Laden) | 155 mm |
| Wheel Base | 2791 mm |
| Kerb Weight | 1825 kg |
| Gross Weight | 2420 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Reported Boot Space | 281 Litres |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Foldable Rear Seat | 40:20:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Drive Modes | 6 |
| Rear Window Sunblind | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Heated Seats | Front Only |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Lighting | Ambient light |
| Additional Features | IRVM with auto-dimming |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 10.24 |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Alloy Wheels | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Roof Rails | |
| Sunroof | Panoramic |
| Heated Outside Rear View Mirror | |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 235/55 R18 |
| Tyre Type | Tubeless,Radial |
| LED Headlamps | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 9 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Traction Control | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Anti-Pinch Power Windows | All Windows |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | Driver |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 12 inch |
| Connectivity | Android Auto |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 13 |
| Usb Ports | Type-C: 5 |
| Inbuilt Apps | MyŠkoda Plus |
| Subwoofer | 1 |
| Additional Features | Wireless Android Auto & Apple CarPlay Compatibility |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Driver Attention Warning | |
| Autonomous Parking | Full |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Skoda Kodiaq
Skoda Kodiaq comparison with similar cars
Rs.50.80 - 53.80 Lakh*
Rs.34.76 - 50.46 Lakh*
Rs.23.33 - 37.82 Lakh*
Rs.45.73 Lakh*
Rs.48.20 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Skoda Kodiaq cars in New Delhi
Kodiaq Selection L&K alternatives to consider
Rs.50.80 Lakh*
Rs.34.76 Lakh*
Rs.37.82 Lakh*
Rs.45.73 Lakh*
Rs.48.20 Lakh*
Rs.48.29 Lakh*
Rs.50.90 Lakh*
Rs.43.16 Lakh*- Start a new Car Comparison
Kodiaq Selection L&K images
Skoda Kodiaq videos
19:222025 Skoda Kodiaq Review In Hindi: Zyaada Luxury!11 months ago4.6K ViewsBy Harsh
9:56New Skoda Kodiaq is ALMOST perfect | Review | PowerDrift11 months ago17.5K ViewsBy Harsh
50:202025 Skoda Kodiaq - More Luxury But Not As Fun Anymore | ZigAnalysis11 months ago43K ViewsBy Harsh
7:56Skoda Kodiaq : First Drive : PowerDrift4 years ago207.5K ViewsBy CarDekho Team
5:02Skoda Kodiaq vs Ford Endeavour vs Toyota Fortuner : PowerDrift4 years ago163.1K ViewsBy CarDekho Team
Kodiaq Selection L&K user reviews
- All (11)
- Space (1)
- Interior (3)
- Performance (4)
- Looks (3)
- Comfort (4)
- Mileage (2)
- Engine (1)
- More...
- Latest
- Helpful
- Deteriorating Quality Of Skoda CarsI own a kodiaq, it has completed 30000 km and started asking for suspension, problems in infotainment also since 1st year, very unexpected quality from a german imported car. Even the ac aur flow adjusters are breaking due to poor quality which the company has rectified in its new model. The brake pads also only go almost 17-18000 in local run. Quality has degraded in comparison to previous models. Even rapid was heavily built and was much durable in comparison of present models. I have 3 skoda cars, a rapid, kodiaq and a kushaq.Read More1
- Kodiaq LoverVery good performance but some low height SUV, expensive maintenance and parts are costly, overall its my favouritesome overpriced but not much, build quality is so good, good pickup, good balance on highway. Design attractive, beautiful interiors, silent and powerful engine. Very comfortable with smoothness drive.Read More
- Beast In SkodaGood car and experience is overall good and road presence of the car seems attractive and also good interior design and out comes to the same and the other things in the car in Skoda is the most common and the most engaging with the class and the most common and their own and their is the best roadpresence car.Read More
- Kodiaq DominanceGreat suv in my opinion. Features , safety , looks , performance , a mixture of old and modern design which gives a luxury feel. An all rounder under 55 lakhs. I want to go with fortuner first but everyone is buying it and I want something unique and i prefer and it was far better than fortuner . Skoda Kodiaq is perfect alternate of Toyota Fortuner .Read More1
- Overall Experience Of Mine With SkodaPerfectly designed and brilliant experience. It's a simply clever thing. Cabin space is good but after the rear seat folding. And at this price, we also need to add the ADAS level. The power is too much, feels like a car running at 60 Km/h, but is having a speed of 130 Km/h. It will be Worth it with level 2 ADAS.Read More1
- View All Kodiaq Reviews
Skoda Kodiaq news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) Yes, the Skoda Kodiaq offers Hill Hold Control in Selection L
A ) The boot space of the Skoda Kodiaq is 281 litres, providing ample room for every...Read More
A ) The Intelligent Park Assist in the Skoda Kodiaq automatically finds and parks th...Read More
A ) The Skoda Kodiaq features a 32.77 cm touchscreen infotainment system that offers...Read More
A ) The Skoda Kodiaq 2025 is estimated to be priced at ₹4.50 lakh (ex-showroom) in I...Read More

Trending Skoda cars
- Popular
- Upcoming
Skoda Octavia RSRs.49.99 Lakh*
Skoda KushaqRs.10.69 - 18.99 Lakh*
Skoda KylaqRs.7.59 - 12.99 Lakh*
Skoda SlaviaRs.10 - 17.99 Lakh*
Top SUV Cars
Popular electric cars
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG CybersterRs.75 Lakh*

