+ 89Images
+ 6Colours
Mahindra Thar LXT 4WD AT
Thar LXT 4WD AT overview
| Engine | 1997 cc |
| Ground Clearance | 226 mm |
| Power | 150.19 bhp |
| Seating Capacity | 4 |
| Drive Type | 4WD |
| Mileage | 8 kmpl |
- Height Adjustable Driver Seat
- Cruise Control
- Key Specifications
- Top Features
Mahindra Thar LXT 4WD AT latest updates
Mahindra Thar LXT 4WD AT Prices: The price of the Mahindra Thar LXT 4WD AT in New Delhi is ₹16.86 Lakh (Ex-showroom).
Mahindra Thar LXT 4WD AT Colours: This variant is available in 6 colours: Everest White, Galaxy Grey, Stealth Black, Battleship Gray, Deep Forest and Tango Red.
Mahindra Thar LXT 4WD AT Engine and Transmission: It is powered by a 1997 cc engine which is available with a Automatic transmission. The 1997 cc engine puts out 150.19bhp@5000rpm of power and 320Nm@1500-3000rpm of torque.
Mahindra Thar LXT 4WD AT vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Mahindra Thar ROXX MX5 RWD AT, which is priced at Rs.17.70 Lakh. Maruti Suzuki Jimny Alpha Dual Tone AT, which is priced at Rs.14.45 Lakh and Mahindra Scorpio S 11, which is priced at Rs.17 Lakh.
Thar LXT 4WD AT Specs & Features:Mahindra Thar LXT 4WD AT is a 4 seater Petrol car.Thar LXT 4WD AT has Multi-function Steering Wheel, Power Adjustable Exterior Rear View Mirror, Touchscreen, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Power Windows Front, Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering, Air Conditioner.
Mahindra Thar LXT 4WD AT price
| Ex-Showroom Price | Rs.16,86,500 |
| RTO | Rs.1,68,650 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.94,258 |
| Others TCS Charges:Rs.16,865 | Rs.16,865 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.22,800Accessories Charges:Rs.51,900 | Rs.74,700 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.20,40,973 |
Thar LXT 4WD AT specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | mStallion 150 TGDi |
| Displacement | 1997 cc |
| Max Power | 150.19bhp@5000rpm |
| Max Torque | 320Nm@1500-3000rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 6-Speed |
| Drive Type | 4WD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 57 Litres |
| Petrol Highway Mileage | 9 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Double wishbone suspension |
| Rear Suspension | Multi-link, Solid Axle |
| Steering Type | Hydraulic |
| Steering Column | Tilt |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 18 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 18 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 3985 mm |
| Width | 1820 mm |
| Height | 1855 mm |
| Seating Capacity | 4 |
| Ground Clearance Unladen | 226 mm |
| Wheel Base | 2450 mm |
| Rear Tread | 1520 mm |
| Approach Angle | 41.2° |
| Break-over Angle | 26.2° |
| Departure Angle | 36° |
| No. of Doors | 3 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Accessory Power Outlet | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | 50:50 Split |
| KeyLess Entry | |
| Voice Commands | |
| Lane Change Indicator | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Additional Features | Adventure Statistics Gen II, Advanced Electronic Brake Locking Differential,Mechanical Locking Differential |
| Power Windows | Front Only |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | Sami (Coloured) |
| Digital Cluster Size | 4.2 inch |
| Upholstery | Fabric |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Alloy Wheels | |
| Side Stepper | |
| Integrated Antenna | |
| Fog Lights | Front |
| Antenna | Fender-mounted |
| Boot Opening | Manual |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered |
| Tyre Size | 255/65 R18 |
| Tyre Type | Tubeless All-Terrain |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| No. of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 10.24 inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Tweeters | 2 |
| Additional Features | wireless android auto play |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Mahindra Thar
- Petrol
- Diesel
Mahindra Thar comparison with similar cars
Rs.12.39 - 22.82 Lakh*
Rs.12.31 - 14.45 Lakh*
Rs.13 - 17 Lakh*
Rs.15.95 Lakh*
Rs.13.49 - 24.95 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used Mahindra Thar cars in New Delhi
Thar LXT 4WD AT alternatives to consider
Rs.17.70 Lakh*
Rs.14.45 Lakh*
Rs.17 Lakh*
Rs.15.95 Lakh*
Rs.17.02 Lakh*
Rs.9.90 Lakh*
Rs.16.79 Lakh*
Rs.11 Lakh*- Start a new Car Comparison
Thar LXT 4WD AT images
Mahindra Thar videos
4:102025 Mahindra Thar Walkaround: Rang Roop Badal Diya7 months ago20.4K ViewsBy Harsh
8:53Land Rover Defender Takes Us To The Skies | Giveaway Alert! | PowerDrift4 years ago691.3K ViewsBy Rohit
5:00Mahindra Thar CRDe 4x4 : First Drive : PowerDrift10 years ago484.5K ViewsBy CarDekho Team
Thar LXT 4WD AT user reviews
- All (67)
- Space (4)
- Interior (7)
- Performance (15)
- Looks (27)
- Comfort (31)
- Mileage (19)
- Engine (15)
- More...
- Latest
- Helpful
- I Recently Got A ChanceI recently got a chance to spend time with the Mahindra Thar lxd mt 2WD and honestly, it feels more than just a car. It has a strong personality, the first thing that stands out is bold look. Whenever I goes, people sees that design feels premium specially the hard top and definitely gives the adventure ready vibe. The diesel engine feel strong and smooth especially on highway and open road, the manual gearbox is enjoyable to use and the car feels more powerful while driving in city traffic, takes a little time to get used to its size but once you do driving become fun and confidence inside the cabin feels modern and comfortable. Touch screen system, sound quality and over all dashboard design makes it feel much better than older off road SUVs. The seats are also comfortable for long drive and the main part is it's decent look.Read More
- Overall Experience Are Very GoodI already have a petrol varient and my overall experience is very good mileage maintenance cost comfort all are very gud in this segment and option of 4WD give a thrilling experience in off roading sound and speaker qualities are also very good entertainment system screen are working without any lag.Read More
- Flabbergasting!Man! One of the best buys I have done in my life. Truly a great experience and totally worth all the money I spent. The experience and the comfort is top notch. As I do long drives a lot, I have experienced not so good experiences with my previous cars, so this one, I can see with experience and guarantee that you won't regret buying this car.Read More
- Best Car For Off-roadingMy best decision is to buy this car overall performance is much better previous year i brought this car mileage is also good in city it provide mileage of 10-12 and in highway it goes to 16 - 18 overall mileage is good in desel. And the performance on mountains is also very good, Power is also.Read More1
- The Best ChoiceThar ek best decision and bhut achi choice hai, Thar driving is smooth and best power car and handling is woww. Indian people's right choice. Is gadi ka mileage and engine performance bahut acchi hai, Iske andar aa interior bhi achha and clean hai, Or eska look bahut jyada attractive hai.Read More1
- View All Thar Reviews
Mahindra Thar news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Mahindra Thar is available in six attractive colour options: Tango Red, Stea...Read More
A ) The petrol automatic variant of the Mahindra Thar is not equipped with a reverse...Read More
A ) The Mahindra Thar 3-door has a seating capacity of four people
A ) For the availability and waiting period, we would suggest you to please connect ...Read More
A ) Features on board the Thar include a seven-inch touchscreen infotainment system ...Read More

Trending Mahindra cars
- Popular
- Upcoming
Mahindra Scorpio NRs.13.49 - 24.95 Lakh*
Mahindra ScorpioRs.13 - 17 Lakh*
Mahindra Thar ROXXRs.12.39 - 22.82 Lakh*
Mahindra BoleroRs.8 - 9.90 Lakh*
Mahindra XUV 3XORs.7.54 - 14.88 Lakh*
Top SUV Cars
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*

