+ 144Images
+ 7Colours
Kia Carens Clavis EV HTX
Carens Clavis EV HTX overview
| Range | 404 km |
| Power | 133 bhp |
| Battery Capacity | 42 kWh |
| Charging Time DC | 10-80 % | 39 mins | 100 kW charger |
| Charging Time AC | 10-100 % | 4 hrs | 11 kW charger |
| Seating Capacity | 6, 7 |
- Digital Instrument Cluster
- Wireless Charging
- Auto Dimming IRVM
- Rear Camera
- KeyLess Entry
- Automatic Climate Control
- Rear AC Vents
- Air Purifier
- Voice Commands
- Cruise Control
- Parking Sensors
- Power Windows
- Sunroof
- Advanced Internet Features
- ADAS
- Key Specifications
- Top Features
Kia Carens Clavis EV HTX latest updates
Kia Carens Clavis EV HTX Prices: The price of the Kia Carens Clavis EV HTX in New Delhi is ₹20.49 Lakh (Ex-showroom).
Kia Carens Clavis EV HTX Colours: This variant is available in 7 colours: Glacier White Pearl, Pewter Olive, Dark Gun Metal, Aurora Black Pearl, Imperial Blue, Gravity Grey and Ivory Silver Matte.
Kia Carens Clavis EV HTX vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Mahindra XEV 9e Pack One, which is priced at Rs.21.90 Lakh. MG Windsor EV Essence Pro, which is priced at Rs.18.50 Lakh and Tata Harrier EV Adventure 65, which is priced at Rs.21.49 Lakh.
Carens Clavis EV HTX Specs & Features:Kia Carens Clavis EV HTX is a 7 seater Electric(Battery) car.Carens Clavis EV HTX has Multi-function Steering Wheel, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering.
Kia Carens Clavis EV HTX price
| Ex-Showroom Price | Rs.20,49,000 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.84,166 |
| Others TCS Charges:Rs.20,490 | Rs.20,490 |
| Optional Accessories Charges:Rs.26,200 | Rs.26,200 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.21,79,856 |
Carens Clavis EV HTX specifications & features
Engine & Transmission
| Battery Capacity | 42 kWh |
| Motor Power | 99 kW |
| Motor Type | Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Max Power | 133bhp |
| Max Torque | 255Nm |
| Range | 404 km |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Time (A.C) | 10-100 % | 4 hrs | 11 kW charger |
| Charging Time (D.C) | 10-80 % | 39 mins | 100 kW charger |
| Regenerative Braking | Yes |
| Regenerative Braking Levels | 4 |
| Charging Port | CCS-II |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | Single Speed |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging Time | 10-80 % | 39 mins | 100 kW DC charger |
| Fast Charging | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4550 mm |
| Width | 1800 mm |
| Height | 1708 mm |
| Seating Capacity | 7 |
| Wheel Base | 2780 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Reported Ground Clearance (Unladen) | 200 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height & Reach |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Foldable Rear Seat | 2nd Row 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Luggage Hook & Net | |
| Drive Modes | 3 |
| Additional Features | Sunglass Holder |
| Drive Mode Types | ECO | CITY | SPORT |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Lighting | Ambient light |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 12.25 |
| Upholstery | Leatherette |
| Ambient Light Colour (numbers) | 64 |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Projector Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | Panoramic |
| Boot Opening | Electronic |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 215 / 60 R16 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Additional Features | 25 L Frunk |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Pinch Power Windows | All Windows |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 12.25 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Tweeters | 2 |
| Additional Features | HD Touchscreen Navigation with Kia Connect | Wireless Phone Projection |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Forward Collision Warning | |
| Blind Spot Collision Avoidance Assist | |
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Lane Departure Prevention Assist | |
| Driver Attention Warning | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Rear Cross Traffic Collision-Avoidance Assist | |
| Blind Spot Monitor | |
| Report Incorrect Specs | |
Advance Internet Feature
| Live Location | |
| Remote Vehicle Status Check | |
| Hinglish Voice Commands | |
| Navigation with Live Traffic | |
| E-Call & I-Call | |
| Over the Air (OTA) Updates | |
| Save Route/Place | |
| SOS Button | |
| Over Speeding Alert | |
| In Car Remote Control App | |
| Smartwatch App | |
| Valet Mode | |
| Remote AC On/Off | |
| Remote Door Lock/Unlock | |
| Geo-fence Alert | |
| Inbuilt APPs | Kia Connect |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Kia Carens Clavis EV
- Recently LaunchedCarens Clavis EV HTX E ER 6StrCurrently ViewingRs.21,99,000*EMI: Rs.43,979Automatic
- Recently LaunchedCarens Clavis EV HTX Plus ER 6StrCurrently ViewingRs.24,49,000*EMI: Rs.48,959Automatic
- Recently LaunchedCarens Clavis EV GTX Plus ER 6StrCurrently ViewingRs.24,99,000*EMI: Rs.49,959Automatic
- Recently LaunchedCarens Clavis EV X-Line ER 6StrCurrently ViewingRs.24,99,000*EMI: Rs.49,959Automatic
Kia Carens Clavis EV comparison with similar cars
Rs.21.90 - 31.25 Lakh*
Rs.14 - 18.50 Lakh*
Rs.21.49 - 30.23 Lakh*
Rs.26.90 - 29.90 Lakh*
Rs.16.99 - 19.49 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Kia Carens Clavis EV in New Delhi
Carens Clavis EV HTX alternatives to consider
Rs.21.90 Lakh*
Rs.18.50 Lakh*
Rs.21.49 Lakh*
Rs.26.90 Lakh*
Rs.20.40 Lakh*
Rs.20.50 Lakh*
Rs.20.84 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Kia Carens Clavis EV
Carens Clavis EV HTX images
Kia Carens Clavis EV videos
24:03Kia Carens Clavis EV Review: Best EV Under Rs 25 Lakhs!9 months ago25.9K ViewsBy Harsh
12:14Kia Carens Clavis | Most Accessible 7-seater EV | First Drive | PowerDrift9 months ago38.9K ViewsBy Harsh
20:40Kia Carens Clavis EV Review - The Best Carens Yet; Yet..9 months ago633 ViewsBy Harsh
Carens Clavis EV HTX user reviews
- All (10)
- Space (4)
- Interior (1)
- Performance (1)
- Looks (4)
- Comfort (6)
- Mileage (3)
- Price (2)
- More...
- Latest
- Helpful
- Cabin Utilization Quite ImpressiveHave two clavis commercial licensed ev. Wonderful cabin utilization (low floor seats) and excellent silent drive compared to nexon ev, xuv 3xo ev, harrier ev. Among all those suv under this price range clavis ev is more stable in weight to space ratio and cost to satisfaction ratio 😅. Perfect for daily use.Read More1
- Awesome CarKia carens clavis ev car looks too good best ev car this is the comfortable car 🚗 Best quality mate finish design Performance and Range Kia offers two battery configurations, both utilizing a front-mounted motor setup: Standard Range (42 kWh): * Range: 404 km (ARAI) Power/Torque: 133 bhp / 255 Nm Extended Range (51.4 kWh): Range: 490 km (ARAI) Power/Torque: 171 hp / 255 Nm Acceleration: 0-100 km/h in approximately 8.4 seconds. 🚗 Exterior and Interior While it retains the familiar silhouette of the internal combustion (ICE) Carens, the EV version features the "Digital Tiger Face" with a closed-off grille and a nose-mounted chargingRead More
- Most Practical 7 Seater Electric VehicleComfort - 5/5 Design - 5/5 Fuel efficiency - 4/5 Driving experience - 4/5. A very practical and fun to drive car with 4 level regenerative braking levels, premium bose sound system, wireless charging and charging ports in both 2nd and 3rd row, very silent motor but the insulation can be improved as you can hear outside noise.Read More
- My Best EV CarGood drive Good mileage comfort and good looking driving easy smoothly and very important car for environment this car is a very important in city driving this car long drive easily comfort and smoothly this car mileage 350 to 400 km range speed 100 to 110 kilometer per hours charging time is perfect.Read More1
- Kia Clavis Perfect Performance Car In Seven SeaterAmazing driving comfort best ev in seven seater,I love to drive clavis,it's a mileage and comfort machine,fast charging support overall, kia makes perfect machine for the next gen. it's sale service was very good when we go to purchase this car, there is no service issue after buying this machineRead More
- View All Carens Clavis EV Reviews
Kia Carens Clavis EV news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) The Kia Carens Clavis EV comes with a ground clearance of 200 mm, which makes it...Read More
A ) The Kia Carens Clavis EV supports fast charging and can be charged from 10% to 8...Read More
A ) The Kia Carens Clavis EV offers Level 2 ADAS with 20 features, including Front C...Read More
A ) The AAF system in the Kia Carens Clavis EV optimizes airflow for better cooling ...Read More
A ) Yes, the Kia Carens Clavis EV supports fast charging. It can be charged from 10%...Read More

Trending Kia cars
- Popular
- Upcoming
Kia CarensRs.11 - 12.86 Lakh*
Kia Carens ClavisRs.11.21 - 21.57 Lakh*
Kia SeltosRs.10.79 - 19.99 Lakh*
Kia SonetRs.7.30 - 14 Lakh*
Kia SyrosRs.8.40 - 15.80 Lakh*

