+ 160Images
+ 7Colours
Kia Carens Clavis HTK Plus Turbo
Carens Clavis HTK Plus Turbo overview
| Engine | 1482 cc |
| Power | 157.57 bhp |
| Seating Capacity | 6, 7 |
| Transmission | Manual |
| Fuel | Petrol |
| No. of Airbags | 6 |
- Engine Start/Stop Button
- Cruise Control
- Automatic Climate Control
- Rear AC Vents
- Rear Charging Sockets
- Tumble Fold Seats
- Sunroof
- Key Specifications
- Top Features
Kia Carens Clavis HTK Plus Turbo latest updates
Kia Carens Clavis HTK Plus Turbo Prices: The price of the Kia Carens Clavis HTK Plus Turbo in New Delhi is ₹15.18 Lakh (Ex-showroom).
Kia Carens Clavis HTK Plus Turbo mileage : It returns a certified mileage of 15.95 kmpl.
Kia Carens Clavis HTK Plus Turbo Colours: This variant is available in 7 colours: Glacier White Pearl, Sparkling Silver, Ivory Silver Gloss, Pewter Olive, Aurora Black Pearl, Imperial Blue and Gravity Gray.
Kia Carens Clavis HTK Plus Turbo Engine and Transmission: It is powered by a 1482 cc engine which is available with a Manual transmission. The 1482 cc engine puts out 157.57bhp@5500rpm of power and 253Nm@3500rpm of torque.
Kia Carens Clavis HTK Plus Turbo vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Kia Carens Premium Opt, which is priced at Rs.10.99 Lakh. Maruti Suzuki Ertiga ZXI Plus, which is priced at Rs.11.59 Lakh and Hyundai Alcazar Executive, which is priced at Rs.14.50 Lakh.
Carens Clavis HTK Plus Turbo Specs & Features:Kia Carens Clavis HTK Plus Turbo is a 7 seater Petrol car.Carens Clavis HTK Plus Turbo has Multi-function Steering Wheel, Touchscreen, Automatic Climate Control, Engine Start Stop Button, Anti-lock Braking System (ABS), Alloy Wheels, Passenger Airbag, Driver Airbag, Power Steering.
Kia Carens Clavis HTK Plus Turbo price
| Ex-Showroom Price | Rs.15,17,990 |
| RTO | Rs.1,51,799 |
| Insurance The Insurance amount is calculated based the engine size/battery size of the car and also different for metro cities and other cities. It can also differ from dealer to dealer depending on the insurance provider & commissions. | Rs.68,620 |
| Others TCS Charges:Rs.15,179 | Rs.15,179 |
| Optional Extended Warranty Charges:Rs.17,600Accessories Charges:Rs.24,300 | Rs.41,900 |
| On-Road Price in New Delhi | Rs.17,95,488 |
Carens Clavis HTK Plus Turbo specifications & features
Engine & Transmission
| Engine Type | Smartstream G1.5 T-GDi |
| Displacement | 1482 cc |
| Max Power | 157.57bhp@5500rpm |
| Max Torque | 253Nm@3500rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Fuel Supply System | GDi |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 6-Speed MT |
| Drive Type | FWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 15.95 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 45 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4550 mm |
| Width | 1800 mm |
| Height | 1708 mm |
| Seating Capacity | 7 |
| Wheel Base | 2780 mm |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height only |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Foldable Rear Seat | 2nd Row 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Drive Modes | |
| Rear Window Sunblind | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Additional Features | Sunglass Holder |
| Drive Mode Types | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Digital Cluster | |
| Digital Cluster Size | 4.2 |
| Upholstery | Leatherette |
| Ambient Light Colour (numbers) | |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Antenna | Shark Fin |
| Sunroof | Single Pane |
| Boot Opening | Manual |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Powered & Folding |
| Tyre Size | 205/ 65 R16 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| Wheel Size | 16 Inch |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Blind Spot Camera | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 8 inch |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 4 |
| Usb Ports | |
| Tweeters | 2 |
| Additional Features | Wireless Android Auto & Apple CarPlay |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Forward Collision Warning | |
| Blind Spot Collision Avoidance Assist | |
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Lane Departure Prevention Assist | |
| Driver Attention Warning | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Leading Vehicle Departure Alert | |
| Adaptive High Beam Assist | |
| Rear Cross Traffic Alert | |
| Rear Cross Traffic Collision-Avoidance Assist | |
| Blind Spot Monitor | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Kia Carens Clavis
- Petrol
- Diesel
- Carens Clavis HTK Plus Turbo 6Str DCTCurrently ViewingRs.16,62,899*EMI: Rs.37,55316.66 kmplAutomatic
- Recently LaunchedCarens Clavis X-Line Turbo 6Str DCTCurrently ViewingRs.17,28,275*EMI: Rs.37,97816.66 kmplAutomatic
- Carens Clavis HTK Plus (O) Turbo 6Str DCTCurrently ViewingRs.17,63,900*EMI: Rs.39,76016.66 kmplAutomatic
- Carens Clavis HTX Plus Turbo DCT 6StrCurrently ViewingRs.18,91,448*EMI: Rs.42,25316.66 kmplAutomatic
- Recently LaunchedCarens Clavis GTX Turbo 6Str DCTCurrently ViewingRs.19,80,900*EMI: Rs.43,49216.66 kmplAutomatic
- Recently LaunchedCarens Clavis HTX (O) A Turbo 6Str DCTCurrently ViewingRs.19,85,900*EMI: Rs.43,59216.66 kmplAutomatic
- Recently LaunchedCarens Clavis HTX (O) A Turbo DCTCurrently ViewingRs.19,85,900*EMI: Rs.43,59216.66 kmplAutomatic
- Recently LaunchedCarens Clavis GTX Plus Turbo 6Str DCTCurrently ViewingRs.21,56,900*EMI: Rs.47,31616.66 kmplAutomatic
- Recently LaunchedCarens Clavis GTX Plus Turbo DCTCurrently ViewingRs.21,56,900*EMI: Rs.47,31616.66 kmplAutomatic
- Recently LaunchedCarens Clavis X-Line Turbo DCTCurrently ViewingRs.21,56,900*EMI: Rs.47,31616.66 kmplAutomatic
Kia Carens Clavis comparison with similar cars
Rs.10.99 - 12.77 Lakh*
Rs.8.80 - 12.94 Lakh*
Rs.14.50 - 21.20 Lakh*
Rs.11.52 - 14.47 Lakh*
Rs.13.66 - 24.92 Lakh*- Start a new Car Comparison
Recommended used car alternatives for Kia Carens Clavis in New Delhi
Carens Clavis HTK Plus Turbo alternatives to consider
Rs.10.99 Lakh*
Rs.11.59 Lakh*
Rs.14.50 Lakh*
Rs.13.12 Lakh*
Rs.16.02 Lakh*
Rs.14.99 Lakh*
Rs.16.49 Lakh*
Rs.15.44 Lakh*- Start a new Car Comparison
Must read articles before buying Kia Carens Clavis
Carens Clavis HTK Plus Turbo images
Kia Carens Clavis videos
Kia Carens Clavis 6000+ KM Review: The Perfect Big Family Car1 month ago18K ViewsBy Harsh
18:46Kia Carens Clavis vs Hyundai Alcazar: Galat Gadi Padegi Bhaari5 months ago49.1K ViewsBy Harsh
22:02Kia Carens Clavis Review In Hindi: Desh Ki Best Family MPV?10 months ago53.1K ViewsBy Harsh
12:07Kia Carens Clavis | First Drive Review | PowerDrift10 months ago22K ViewsBy Harsh
25:50Kia Carens Clavis Review: Sensible Family Car Now More Premium10 months ago15.7K ViewsBy Harsh
Carens Clavis HTK Plus Turbo user reviews
- All (43)
- Space (12)
- Interior (9)
- Performance (6)
- Looks (16)
- Comfort (24)
- Mileage (15)
- Engine (7)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- A TRULY PRECIOUS CAR HIGHA TRULY PRECIOUS CAR HIGH END ENGINEERING AND TIMELESS AESTHETIC APEEAL. ITS EXTERIOR DEEP COMITMENT TO QUALITY AND VERY PRECIOUS CRAFTMENSHIP BENEATH THE HOOD LIES A HEART OF PURE POWER DELIVERING A SMOOTH AND EXHILRATING PEFORMANCE OF EVERY ROAD THE INTERIOR SERVES A PRIVATE SANCTUARY WHERE ERGONOMICRead More
- Featured, Price, Milage And ComfertKia is budget friendly car and comfortable car, also have many features in base variant and give best mileage on the base of driving. I'm giving honest review for this car and I also recommend this car for family purpose, this car is also good for long tour with family with full comfort and full safety of six (6) air bages.Read More1
- This Car Is For FamilyThis car is for family as it is comfortable too and while seating into it you will not face any problem and it's maintainance cost is not much. It's mileage is also well for Indian road and this car is loaded with features, which you will not get in other at this range you will be happy after buying this carRead More1
- Kia Clavis Is Looking Tremendous.Kia clavis is looking tremendous. This better than Ertiga in this price range and very comfortable seats and sufficient space between the seats. Kia Clavis is fully loaded in features and sufficient boot space. One thing is very good which is AC vent is available on the last back sitting row. Overall Kia clavis is value for money.Read More1
- My Kia Carens: My PrideFantastic vehicle in its range & a car that makes heads turn twice for a second look. The Kia Carens Clavis stands out among the crowd and gives a proud feeling to the owner. It always attracts compliments from family and friends. Driving it is sure pleasure and it makes one want to go out and drive more.Read More1
- View All Carens Clavis Reviews
Kia Carens Clavis news
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) Yes, the Kia Carens Clavis comes equipped with roof-mounted air conditioning ven...Read More
A ) Yes, the Kia Carens Clavis is equipped with Smart Cruise Control (SCC) with Stop...Read More
A ) Yes, the Kia Carens Clavis comes equipped with a Smart Pure Air Purifier featuri...Read More
A ) Yes, the Kia Carens Clavis is equipped with ventilated front seats in select hig...Read More
A ) Yes, the 2025 Kia Carens is available in both 6-seater and 7-seater options.

Trending Kia cars
Kia CarensRs.10.99 - 12.77 Lakh*
Kia SeltosRs.10.99 - 19.99 Lakh*
Kia SonetRs.7.30 - 14 Lakh*
Kia SyrosRs.8.67 - 15.94 Lakh*
Kia CarnivalRs.59.42 Lakh*
Top MUV Cars
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Comet EVRs.7.50 - 9.56 Lakh*

