
Mahindra Bolero Pik-Up Specifications
The Mahindra Bolero Pik-Up has 1 Diesel Engine on offer. The Diesel engine is 2523 cc . It is available with Manual transmission.Depending upon the variant and fuel type the Bolero Pik-Up has a mileage of 14.3 kmpl. The Bolero Pik-Up is a 2 seater 4 cylinder car and has length of 5215 mm, width of 1700 mm and a wheelbase of 3000 mm.
Key specifications of Mahindra Bolero Pik-Up
| ARAI Mileage | 14.3 kmpl |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Displacement | 2523 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 75.09bhp@3200rpm |
| Max Torque | 200Nm@1400-2200rpm |
| Seating Capacity | 2 |
| Transmission Type | Manual |
| Body Type | Pickup Truck |
Key features of Mahindra Bolero Pik-Up
| Power Steering | Yes |
| Passenger Airbag | No |
Mahindra Bolero Pik-Up specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | m2DiCR 4 cly 2.5L TB |
| Displacement | 2523 cc |
| Max Power | 75.09bhp@3200rpm |
| Max Torque | 200Nm@1400-2200rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5-Speed |
| Drive Type | RWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Mileage ARAI | 14.3 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Multi-link suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Turning Radius | 6.5 m |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 5215 mm |
| Width | 1700 mm |
| Height | 1865 mm |
| Seating Capacity | 2 |
| Ground Clearance (Laden) | 175 mm |
| Wheel Base | 3000 mm |
| Front Tread | 1295 mm |
| Kerb Weight | 1790 kg |
| Gross Weight | 3490 kg |
| No. of Doors | 2 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Gear Shift Indicator | |
| Rear Curtain | |
| Luggage Hook & Net | |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Tyre Size | 195/65R15 |
| Wheel Size | 15 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| No. of Airbags | 1 |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Mahindra Bolero Pik-Up
Compare specs of Bolero Pik-Up alternatives
Comfort user reviews of Mahindra Bolero Pik-Up
- All (158)
- Comfort (37)
- Mileage (37)
- Engine (26)
- Space (12)
- Power (34)
- Performance (44)
- Seat (6)
- More...
- Latest
- Helpful
- My Review On Bulero PickupIt is very comfortable and can be loaded with good amount of goods. Amazing for heavy goods. Solid built quality, easy to load and very safe. Overall the performance and everything about it is fabulous according to it's price. Look is very nice as well. I would give it 4/5 and will surely recommend if someone wants to buy a Pik-Up.Read More1
- Price Is MorePrice is little bit high,, compared to other same performance. old design With old type of cabin. Best for local run with High load. Not suitable for long distance travel. Seat is also average. not very much comfortable, driver cabin is conjested Even co driver side. not recommended. Mahindra to change to latest designRead More
- Power DrivenHEAVY THE LOAD, THE GREATER THE COMFORT. good for long Haul and short line, wider cabin, driver cum 2 passangers.comparatively good truck in the segment. suggestion for own business owners who runs ,sea foods company, frozen beef, cold storage, ice plants,milk products. and also for construction materials shifters. for meRead More
- Very Good Pickup Under 3ton India Top SellingYe gadi 1 no h mentinens bhi normal h suraksh thodi kam h ak to pichle chakke me singal Bering h agar tut jaye to tayar bahar aa jata h or ak bhi air bag nahi h or to sab thik h look, comfortable, performance milage bild quality me jarur thoda sudhar karna chahiye or iska engen to ak no driver har jata h par engine nahiRead More
- Most Beautiful And Comfortable In Drive On HighwayDriving mein or siting mein dono kafi comfortable hai or load uthane mein bhi damdar hai everadge bn bhi thik nikal kar deti hai road par chalne mein bhi pakad majboot hai or gripping bhi bhadiya hai chalane mein annand hi aata hai or bhi loader chalai hai par iske jaisa maja nhi aata hai mere hisaab se best haiRead More
- Best GoodsBest pick up car best goods car sometimes tough because he is arrival very very strong and beautiful looking well so very fine comfortable mileage cost operating sab kuchh chalta hai bro utna mileage bhi deta hai utna uthata hai sab kuch aata Hai best best pickup hai Mahindra pickup is a best pick upRead More
- Good Vehicle, But Needs Comfort Upgrades.I had a pickup earlier when i used to run my own business, i used it in daily basis for deliveries. Well the vehicle is a very robust and great piece of machinery, but somewhere it lacks in comfort for the driver. Where ac is also only provided in top model. I belive that this vehicle can easily handle load and very much capable in what it does but if mahindra can focus a bit more in comfort then i think it could be great package overall.Read More
- Mahindra BoleroSuper vehicle for commercial use , excellent mileage and high quality and strong built quality , when it comes to the performance of the bolero it is absolutely fantastic and appreciated , if it comes to comfort, seating, safety,it's pretty good and admiring for these commercial vehicles Total the vehicle is highly worthyRead More1
- View All Bolero Pik-Up Comfort Reviews
More car options to consider
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) For this, Follow the link and select your desired city for dealership details.
A ) The Mahindra Bolero pickup ExtraLong has a Tyre Size of 195/65R15.
A ) The Mahindra Bolero pickup ExtraLong is priced from ₹ 8.85 - 9.12 Lakh (Ex-showr...Read More
A ) The Fuel Tank Capacity of Mahindra Bolero Pik Up Extra Long CBC 1.7T is 60 liter...Read More
A ) All the Mahindra Bolero Pik-Ups are powered by m2DiCR 4 cylinder, 2.5L TB, DI, T...Read More

Trending Mahindra cars
- Popular
- Upcoming
Mahindra Bolero CamperRs.9.85 - 10.49 Lakh*
Mahindra TharRs.9.99 - 17.62 Lakh*
Mahindra BoleroRs.8 - 9.90 Lakh*
Mahindra Thar ROXXRs.12.39 - 22.82 Lakh*
Mahindra XUV 3XORs.7.54 - 14.88 Lakh*
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*