
Mahindra Bolero Camper Specifications
The Mahindra Bolero Camper has 1 Diesel Engine on offer. The Diesel engine is 2523 cc . It is available with Manual transmission.Depending upon the variant and fuel type the Bolero Camper has a mileage of 16 kmpl & Ground clearance of Bolero Camper is 185 mm. The Bolero Camper is a 5 seater 4 cylinder car and has length of 4859 mm, width of 1700 mm and a wheelbase of 3014 mm.
Key specifications of Mahindra Bolero Camper
| ARAI Mileage | 16 kmpl |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Displacement | 2523 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 80.05bhp@3200rpm |
| Max Torque | 220Nm@1400-2200rpm |
| Seating Capacity | 5 |
| Transmission Type | Manual |
| Fuel Tank Capacity | 57 Litres |
| Body Type | Pickup Truck |
| Ground Clearance Unladen | 185 mm |
Key features of Mahindra Bolero Camper
| Power Steering | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Wheel Covers | Yes |
| Alloy Wheels | No |
Mahindra Bolero Camper specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | m2DiCR 4 Cyl 2.5L TB |
| Displacement | 2523 cc |
| Max Power | 80.05bhp@3200rpm |
| Max Torque | 220Nm@1400-2200rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5-Speed |
| Drive Type | 4WD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Mileage ARAI | 16 kmpl |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 57 Litres |
| Diesel Highway Mileage | 13.86 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Leaf spring suspension |
| Steering Type | Power |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4859 mm |
| Width | 1700 mm |
| Height | 1855 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| Ground Clearance Unladen | 185 mm |
| Wheel Base | 3014 mm |
| Front Tread | 1443 mm |
| Rear Tread | 1335 mm |
| Gross Weight | 2715 kg |
| No. of Doors | 4 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Accessory Power Outlet | |
| Adjustable Headrest | |
| KeyLess Entry | |
| Additional Features | ELR seat belts | Mobile charger |
| Power Windows | |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Glove Box | |
| Upholstery | Leather |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Side Stepper | |
| Boot Opening | Manual |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | Manual |
| Tyre Size | 235/75 R15 |
| Tyre Type | Radial with tube |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Central Locking | |
| Engine Immobilizer | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Usb Ports | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Mahindra Bolero Camper
Compare specs of Bolero Camper alternatives
Comfort user reviews of Mahindra Bolero Camper
- All (179)
- Comfort (68)
- Mileage (31)
- Engine (22)
- Space (24)
- Power (43)
- Performance (48)
- Seat (24)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- Best Build QualityBest best quality high power safety is good looks like very good my best experience for Mahindra comfort very good maintenance low mileage 18 km/h build quality very high my experience so good looks very nice my driving experience very good driving is very smooth and power steering thank you so muchRead More
- Best Vehicle For Agriculture Use And Parsaonl UseOn road or off-road vehicle best 0 mention good average comfort sabse badi dikat speed limit kiagar company speed limit na kare to eei gadi ki koi bhi gaadi barabri nahi kar sakhati h or mafiya logo ki pahali pasand mahindra brand ki bolero campar h es se aachi koi gadi nahi average comfort performance k mamle meRead More
- Mahindra Bolero Camper Ek ZabardastMahindra Bolero Camper ek zabardast combination hai power, comfort or reliability ka. Iska strong build and powerful engine har terrain par confident drive deta hai. Spacious cabin or sturdy design iske work aur personal use dono ke liye perfect banata. True patner for everyone journey, durable, stylish and build for Indian roads.Read More
- Mahindra CarGood car 🚗 in low budget Nice milage Good top speed Nice off roading Very comfort feel in the car Good performance in low budget Top class features and stylings Nice safety in 70 to 80 speed in the car Low maintenance cost this car Good milage 15 to 16 km in highway and 11 to 13 kilometres this off-road.Read More
- Camper Is Good And Comfortable VehicleIt is very comfortable and looking good and many features are available in the campur it is very impressive and comfortable vehicle and good vibes in the camper because I really appreciate in this vehicle and it is very powerful and all over necessary needs and farmer like this vehicle because it is very strong and powerful vehicleRead More
- In The Rajasthan Best Vehicle Is Mahindra Bolero CIn India state Rajasthan Mahindra Bolero is the Best vehicle in all type we can see in comfort in mileage and another sector accessories are the best so please if you by this type of the good option for all the farmers and their people who are buying this car so please once you visit for buy this car it will be good for you my best wishes with you?Read More
- Bolero CamperMahindra bolero camper is a good vehicle and it's personally my favorite I love this the mileage is go and ok and comfort is ok it comes with good power a good thing is that it comes in both types private or comercial this vehicle comercial with good back capacity with 5 seat space that's what a person need or this vehicle is best for you if you are a farmer and that's AllRead More1 2
- Performance And RealityA super all-rounder vehicle is called to bolero camper. It's milege is great and comfort level is super .this vehicle use by a normal person, or a farmer, or a politician or a gangster , means really all-rounder vehicle which can use by everyone, and in marriage party it's uses can understand a legend person . Really a good performance for vehicle who can work in every field and in every conditionRead More
- View All Bolero Camper Comfort Reviews
More car options to consider
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) Mahindra Bolero Camper is only available in one colour i.e. brown.
A ) The exchange of a vehicle would depend on certain factors such as kilometers dri...Read More
A ) The exact information regarding the CSD prices of the car can be only available ...Read More
A ) In general, the down payment remains in between 20-30% of the on-road price of t...Read More
A ) 63900 जो इंश्योरेंस है वह कितने साल के लिए है

Trending Mahindra cars
- Popular
- Upcoming
Mahindra Bolero Pik-UpRs.9.05 - 9.86 Lakh*
Mahindra TharRs.9.99 - 17.62 Lakh*
Mahindra ScorpioRs.13 - 17 Lakh*
Mahindra Scorpio NRs.13.49 - 24.95 Lakh*
Mahindra BoleroRs.8 - 9.90 Lakh*
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*