
Mahindra Alturas G4 Specifications
The Mahindra Alturas G4 has 1 Diesel Engine on offer. The Diesel engine is 2157 cc . It is available with Automatic transmission.Depending upon the variant and fuel type the Alturas G4 has a mileage of 12.03 to 12.35 kmpl. The Alturas G4 is a 7 seater 4 cylinder car and has length of 4850, width of 1960 and a wheelbase of 2865.
Shortlist
Rs.27.70 - 31.88 Lakh*
This model has been discontinued*Last recorded price
Standout features of Mahindra Alturas G4

Nappa leather upholstery is among the best we’ve seen in this segment.

Ventilated front seats. An absolute boon in summers!

Small details like auto-tilt mirrors, and easy access driver’s seat uplift the experience.
Key specifications of Mahindra Alturas G4
| ARAI Mileage | 12.05 kmpl |
| City Mileage | 8 kmpl |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Displacement | 2157 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 178.49bhp@3800rpm |
| Max Torque | 420Nm@1600-2600rpm |
| Seating Capacity | 7 |
| Transmission Type | Automatic |
| Fuel Tank Capacity | 70 Litres |
| Body Type | SUV |
Key features of Mahindra Alturas G4
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Fog Lights - Front | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
Mahindra Alturas G4 specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | 2.2L Diesel Engine |
| Displacement | 2157 cc |
| Max Power | 178.49bhp@3800rpm |
| Max Torque | 420Nm@1600-2600rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Fuel Supply System | CRDi |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | Mercedes Benz 7 Speed Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Mileage ARAI | 12.05 kmpl |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 70 Litres |
| Diesel Highway Mileage | 13 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Double Wishbone with Coil Spring |
| Rear Suspension | 5 Link Rear Suspension with Coil Spring |
| Steering Column | Tiltable & Telescopic |
| Turning Radius | 5.5 |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Ventilated Disc |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4850 mm |
| Width | 1960 mm |
| Height | 1845 mm |
| Seating Capacity | 7 |
| Ground Clearance (Laden) | 180 |
| Wheel Base | 2865 mm |
| Kerb Weight | 2080 kg |
| Gross Weight | 2680 kg |
| No. of Doors | 5 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Boot | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Rear Seat Headrest | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| Smart Access Card Entry | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | |
| Hands-Free Tailgate | |
| Automatic Headlamps | |
| Additional Features | 8 Way Adjustable Powered Driver Seat with Memory Profile(3 Positions),Sunroof with Anti-Pinch,3rd Row AC Vents with Blower Controls,Heated ORVMs with LED Side Indicators with Auto-Tiltable when in Reverse),illuminated Glove Box,60:40 Split Fold & Tumble with Recline 2nd Row Seats,Foldable Flat Luggage Bay(Third row),2nd Row USB Charger,2nd Row Entry Grab Handles,Map Pocket,Large Cup Holders,Speed Sensing Front Wiper,Footwell Lighting,Coat Hooks |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Digital Odometer | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Additional Features | Tan & Black Dual Tone Quilted Nappa Leather Interiors,Brown Premium Centre Console with Leather Finish Door Trims,Ambient Mood Lighting,Plush Armrest with Retractable Cup Holders,Soft Touch Dashboard and Door Pads,illuminated Front Door Scuff Plate,Dashboard Centre & Inside Door Handle(Front) Lamps,LED Room Lamps(for All 3 Rows),17.78cm Colour Futuristic Digital Cluster with TFT LCD Trip with 3 Modes Computer,Memory Profile for Driver Seat & ORVM,Dual Trip Digital Speedometer Display |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Fog Lights - Front | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Alloy Wheels | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Projector Headlamps | |
| Cornering Foglamps | |
| Roof Rails | |
| Heated Wing Mirror | |
| Sun Roof | |
| Alloy Wheel Size | 18 Inch |
| Tyre Size | 255/60 R18 |
| Tyre Type | Radial, Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Taillights | |
| LED Fog Lamps | |
| Additional Features | HID Headlamps,Chrome Front Grille,Body Coloured Door Handles with Chrome Inserts,45.72cm Diamond Cut Alloy Wheels,Chrome Window Surrounds,Rear Spoiler with LED Lamp,LED illuminated Rear Licence Plate,Door Handle LED Lamps for Driver & Co-Driver,Dual Tone Roof Rails(Black & Silver) |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| No. of Airbags | 9 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Engine Check Warning | |
| EBD | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | |
| Anti-Pinch Power Windows | All |
| Speed Alert | |
| Knee Airbags | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 8 Inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 6 |
| Additional Features | 20.32cm Touchscreen Infotainment |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Mahindra Alturas G4
- Alturas G4 4X2 AT BSIVCurrently ViewingRs.27,70,000*EMI: Rs.62,43112.35 kmplAutomatic
- Alturas G4 4X2 ATCurrently ViewingRs.28,87,910*EMI: Rs.65,06112.35 kmplAutomatic
- Alturas G4 4X2 AT HighCurrently ViewingRs.30,67,555*EMI: Rs.69,07612.03 kmplAutomatic
- Alturas G4 4X4 AT BSIVCurrently ViewingRs.30,70,000*EMI: Rs.69,13712.05 kmplAutomatic
- Alturas G4 4X4 ATCurrently ViewingRs.31,87,912*EMI: Rs.71,76712.05 kmplAutomatic
Must read articles before buying Mahindra Alturas G4
Mahindra Alturas G4 videos
15:15Mahindra Alturas vs Ford Endeavour vs Toyota Fortuner vs Isuzu MU-X: ?|CarDekho.com5 years ago128.2K ViewsBy CarDekho Team
6:22Mahindra Alturas G4: Variants Explained In Hindi | 4x4 , ? CarDekho.com7 years ago14.3K ViewsBy CarDekho Team
7:31Mahindra Alturas G4: Pros, Cons and Should You Buy One? | CarDekho.com7 years ago12.4K ViewsBy CarDekho Team
4:412018 Mahindra Alturas G4 Off-road experience | CarDekho.com7 years ago6.4K ViewsBy CarDekho Team
3:51Mahindra Alturas G4: 2WD vs 4WD Variant: What's The Difference? | CarDekho.com7 years ago7.8K ViewsBy CarDekho Team
Comfort user reviews of Mahindra Alturas G4
Based on133 User Reviews
Popular Mentions
- All (133)
- Comfort (38)
- Mileage (13)
- Engine (16)
- Space (6)
- Power (12)
- Performance (19)
- Seat (22)
- More...
- Latest
- Helpful
- Verified
- DurabilityCOMFORT, DURABILILY, STABLE, SECURE ON LONG ROADS AS I HAVE TRAVELLED A LOT ATLEAST 3,4 TRIPS LONG RUNS SUCH AS LADAKH SPITY, NO ISSUES FACED TILL NOW. EXTRA BOOT SPACE PROVIDED BY THE COMPANY, PURE BACK REST, SUNROOF TO SEE THE VIEW OF MOUNTAINS HILLS WHEREVER YOU WANT TO GO. IT SEEMS BETTER THAN FORNTUNER.Read More
- Alturas G4 Is Overall GudThis car is really amazing in driving and have all like ground clearance and everything this is so comfortable to sit. The performance of driving is exceptionally amazing it goes zero to hundred within fraction of time its balance is amazing It have amazing safety it's steering is smooth and it's fun to drive thisRead More1
- Alturas Overall Beast!!!Overall the car is good i had it for about 6 months . The offroading experience is amazing and tbh it is better then scorpion in terms of space and comfort if you are getting it in the second hand market for good price and nice condition go for it over any other suv the mileage may be a issue for some people but otherwise very nice carRead More1
- Nice Performance CarIt is a very nice performance car with good looks and comfort. The Alturas G4 is the best Suv car for families.Read More
- Mahindra Alturas G4 Is The Most Comfortable CarMahindra Alturas G4 is the most comfortable and safest car. Its features, interior, and mileage are very good. Overall very good car.Read More1
- Value For MoneyThis is the most comfortable car and looks attractive. The exterior is great and the price is also very reasonable according to the features. It has good mileage, this is a value for money.Read More
- Fall In Love With Alturas G4Fabulous car. Better than MG Gloster and Ford endeavours. And on par with Fortuner in terms of safety and comfort. Simply, I am falling in love with Alturas G4.Read More5 2
- Overall Great Build Quality.Overall great build quality. Looking forward to buying this car. Capable off-roader. Everything has its pros and cons but in my aspect it is still the best in the segment in terms of comfort, driving pleasure, safety, etc.Read More3
- View All Alturas G4 Comfort Reviews
Did you find this information helpful?
Trending Mahindra cars
- Popular
- Upcoming
Mahindra Scorpio NRs.13.49 - 24.95 Lakh*
Mahindra Thar ROXXRs.12.39 - 22.82 Lakh*
Mahindra XUV 7XORs.13.66 - 24.92 Lakh*
Mahindra TharRs.9.99 - 17.62 Lakh*
Mahindra ScorpioRs.13 - 17 Lakh*
*Ex-showroom price in New Delhi
Ă—
We need your city to customize your experience