
Isuzu V-Cross Specifications
The Isuzu V-Cross has 1 Diesel Engine on offer. The Diesel engine is 1898 cc . It is available with Manual & Automatic transmission.Depending upon the variant and fuel type the V-Cross has a mileage of 12.4 kmpl. The V-Cross is a 5 seater 4 cylinder car and has length of 5332 mm, width of 1880 mm and a wheelbase of 3095 mm.
Key specifications of Isuzu V-Cross
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Displacement | 1898 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 160.92bhp@3600rpm |
| Max Torque | 360Nm@2000-2500rpm |
| Seating Capacity | 5 |
| Transmission Type | Automatic |
| Fuel Tank Capacity | 55 Litres |
| Body Type | Pickup Truck |
Key features of Isuzu V-Cross
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Alloy Wheels | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
Isuzu V-Cross specifications
Engine & Transmission
| Engine Type | 4 Cylinder VGS Turbo Intercooled Diesel |
| Displacement | 1898 cc |
| Max Power | 160.92bhp@3600rpm |
| Max Torque | 360Nm@2000-2500rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 6-Speed AT |
| Drive Type | 4WD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Diesel Fuel Tank Capacity | 55 Litres |
| Diesel Highway Mileage | 12.4 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Front Suspension | Double wishbone suspension |
| Rear Suspension | Leaf spring suspension |
| Steering Type | Hydraulic |
| Steering Column | Tilt |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Alloy Wheel Size Front | 18 Inch |
| Alloy Wheel Size Rear | 18 Inch |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 5332 mm |
| Width | 1880 mm |
| Height | 1855 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 3095 mm |
| Kerb Weight | 1990 kg |
| Gross Weight | 2510 kg |
| No. of Doors | 4 |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear AC Vents | |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| KeyLess Entry | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Gear Shift Indicator | |
| Idle Start-Stop System | |
| Additional Features | Shift-on-the-fly 4WD with High Torque Mode,Isuzu Gravity Response Intelligent Platform,Powerful engine with flat Torque curve,High Ride Suspension,Improved Rear Seat Recline Angle for enhanced comfort,Front Wrap around Bucket Seat,6-Way Electrically Adjustable Driver Seat,Auto Cruise (Steering Mounted Control),Full Carpet Floor Covering,Automatic Transmission Shift Indicator,DPD & SCR Level Indicators ,Vanity Mirror on Passenger sun visor,Coat Hooks,Overhead Light Dome lamp + Map Lamp,Foldable type Roof Assist Grips,Twin Cockpit Ergonomic Cabin Design,A-Pillar Assist Grips,Full Alloy spare wheel |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Odometer | |
| Additional Features | Interior Accents (Door Trims, Trasmission,Centre Console)(Piano black),Gloss Black AC Air Vents Finish,AC Air Vents adjustment knob Finish(Chrome),Seat upholstery(Sporty Dual Tone Brown and Grey Leather Seats),Soft Pad on all side door armrests & front floor console armrest.Automatic Climate Control Air Condition with Integrated controls,Dashboard top Utility Space with lid |
| Digital Cluster | |
| Upholstery | Leather |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Projector Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Fog Lights | Front |
| Antenna | Shark Fin |
| Tyre Size | 255/60 R18 |
| Tyre Type | Radial, Tubeless |
| LED DRLs | |
| LED Headlamps | |
| LED Taillights | |
| Additional Features | 6 Spoke Matt Black Alloy,Front Fog Lamps with stylish bezel,Fender Lip,Stylish Grille(Very Dark Grey),Engine Hood Garnish(Very Dark Grey),ORVM(Very Dark Grey (with Turn Indicators),Chrome Door Handles,Chrome Tailgate Handles,B-Pillar Black-out Film,Shark-Fin Antenna with Gun Metal finish,Rear Bumper(Very Dark Grey) |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Child Safety Locks | |
| No. of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control (ESC) | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Anti-Pinch Power Windows | Driver |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 9 Inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| Android Auto | |
| Apple CarPlay | |
| No. of Speakers | 8 |
| Usb Ports | |
| Tweeters | 4 |
| Additional Features | wireless Android Auto/Apple Car Play ,USB Ports (Centre Console, Entertainment System & 2nd Row Floor Console) |
| Speakers | Front & Rear |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Adaptive Cruise Control | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Isuzu V-Cross
Compare specs of V-Cross alternatives
Comfort user reviews of Isuzu V-Cross
- All (44)
- Comfort (18)
- Mileage (6)
- Engine (23)
- Space (6)
- Power (17)
- Performance (12)
- Seat (12)
- More...
- Latest
- Helpful
- ISUZU : Marvellous EngineeringI am driving both ISUZU vehicles past 4 years and its feeling as smooth as when I drove it first time. Engine still roars as new. There no extra service cost and your car will not stay at service station for single night, it is whole yours enjoy the every adventure with ISUZU with comfort and reliability.Read More
- Honestly, This Is Best.Its great for a lot of use in company, takes a lot of weight and also for driving. great my uncle has a white one its great to drive and comfortable sits too. i can drive it through potholes here and no big damages to jobs in back of vehicle. its a beauty. and its maintaince is low too, i would suggest to get anyone.Read More
- Isuzu V-class My Experience...It's my dream car.i love this car for its Powerful engine and comfort. It's best car for tracking and off-road.Its build quality is best of best my best experience car...Read More
- Fabulous Mileage, Perfect Driving InteriorFabulous Mileage, Perfect driving interior space, Good comfort level,Very nice after buying Isuzu,Some little issue I'm starting period to adjust hands due to high technology,with High safety full saved car to drive in all conditions, worldwide choice of heavy loaders in all over world,easy to drive in snow,Read More
- Best Pickup Truck In IndiaChatGPT Certainly! Here are the highlights of the Isuzu V-Cross: Overview: The V-Cross is positioned as India?s only adventure utility vehicle. It promises the freedom to go on various adventures while ensuring safety and comfort for the family. Interior Design: Intuitive design and ergonomic styling for a smooth driving experience. Features a 3D Electro-luminescent Instrument Cluster. Equipped with Convenient Automatic Transmission. Passive Entry and Start System (PESS) for convenience. Offers Luxury Seat cover and Idle Stop System (ISS). Boasts a new design of Dashboard. Exterior Design: Built for adventure with robust and reliable engineering. Suitable for testing tough trails and diverse terrains. Features an aerodynamic design for efficiency. Features: VGS Turbocharger for enhanced performance. Double Wishbone Coil Spring Suspension for comfort. 6 Airbags (Dual Front, Side & Curtain) for safety. High Tensile Steel Body for durability. Steel Underbody Protection for added safety. ISOFIX Anchorages for Child Seat. Off-Roading Capability: Shift-on-the-fly 4WD System for versatility. Superior Terrain Handling Ability for varied landscapes. Low Noise Vibration & Harshness (NVH) for a comfortable ride. Colors: Available in various colors including Valencia Orange, Nautilus Blue, Red Spinel Mica, Silky White Pearl, Galena Grey, Silver Metallic, Black Mica, and Splash White. Specifications: Engine: 4 Cylinder, Common Rail, VGS Turbo Intercooled Diesel. Engine Displacement: 1898 cm³. Max Power: 120 kW (163 hp) @ 3600 rpm. Max Torque: 360 Nm @ 2000-2500 rpm.Read More
- Best In Its ClassThe only multi-utility vehicle in India, and it offers the best styling, comfort, power, and more. Take it anywhere you want, and you won't be disappointed. With its power and 4*4 features, it can deliver a great experience for adventure lovers.Read More
- Isuzu V Cross Has Been Top NotchMy experience with Isuzu V Cross has been top-notch. The sleek and stylish designs of Isuzu vehicles have always turned heads wherever I go. From their compact SUVs to their mid-size sedans, Isuzu cars offer a perfect blend of performance and elegance. The smooth and responsive handling makes driving a pleasure, and the comfortable interiors provide a luxurious experience. Isuzu's commitment to innovation and technological advancements is evident in its cutting-edge infotainment systems and driver assistance features. Furthermore, the exceptional fuel efficiency of Isuzu V Cross ensures that I can go farther with every tank of fuel. Overall, I am thoroughly impressed with Isuzu V Cross, and they have exceeded my expectations in terms of quality, reliability, and overall driving experience.Read More
- Isuzu V Cross A Luxurious And Powerful SUV For Refined DrivesAdventure suckers are charmed by the redoubtable off road capabilities of the Isuzu V Cross. The V Cross functions effectively when conning delicate fiefdom or shooting voluminous weight. The cerebral car consummately combines practicality and comfort, making prolonged performances enjoyable. The V Cross is an seductive and robust auto for those who want both interpretation and panache, due to its special foreign car and useful amenities.Read More
- View All V-Cross Comfort Reviews
More car options to consider
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
A ) Offers and discounts are provided by the brand or the dealership and may vary de...Read More
A ) Offers and discounts are provided by the brand or the dealership and may vary de...Read More
A ) If you are planning to buy a new car on finance, then generally, a 20 to 25 perc...Read More
A ) Features on board the V-Cross include a nine-inch touchscreen infotainment syste...Read More
A ) For this, we'd suggest you please visit the nearest authorized service centr...Read More
Trending Isuzu cars
Isuzu D-MaxRs.9.98 - 10.88 Lakh*
Isuzu Hi-LanderRs.21.50 - 23.60 Lakh*
Isuzu MU-XRs.34.53 - 37.71 Lakh*
Isuzu S-CAB ZRs.15.89 Lakh*
Isuzu S-CABRs.10.44 - 13.87 Lakh*
Popular Pickup Truck cars
- Upcoming
Popular electric cars
Maruti Suzuki e VitaraRs.15.99 - 20.01 Lakh*
Mahindra BE 6Rs.18.90 - 28.49 Lakh*
Tata Punch EVRs.9.69 - 12.59 Lakh*
Mahindra XEV 9eRs.21.90 - 31.25 Lakh*
MG Windsor EVRs.14 - 18.50 Lakh*