
Haval H6 Specifications
The Haval H6 has 1 Diesel Engine on offer. The Diesel engine is 1498 cc . It is available with the Manual transmission.
8 ViewsShare your Views
Shortlist
Rs.15 Lakh*
Key specifications of Haval H6
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Displacement | 1498 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Transmission Type | Manual |
| Body Type | SUV |
Haval H6 specifications
Engine & Transmission
| Displacement | 1498 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Diesel |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4649 mm |
| Width | 1852 mm |
| Height | 1710 mm |
| Wheel Base | 2680 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Top Suv cars
Comfort user views of Haval H6
Share your Views
Popular Mentions
- All (8)
- Comfort (2)
- Mileage (3)
- Space (1)
- Performance (1)
- Seat (1)
- Interior (1)
- Looks (3)
- More...
- Latest
- Helpful
- Seats Are Too Comfortable.Seats are too comfortable and driving experience is so far better than this segment of sedan and SUVs. My opinion that is the best Suv under 15,000,00 . Just waiting for launch in india.Read More
- Wanna Buy ItWow, a nice car with great mileage, comfort, and cool looks. It could potentially be the next king for Indian roads. We are ready for it.Read More2
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
Q ) What is the estimated launch date of Haval H6?
A ) The estimated launch date of Haval H6 is Not Yet Announced.
Q ) What are the expected key specifications of Haval H6?
A ) Haval H6 will be a suv available in Manual transmission & Diesel options.
Q ) What are the alternatives/competitors of Haval H6?
A ) Haval H6 will be competed with Volkswagen Virtus, Skoda Slavia, Honda City, Hyundai Creta and Tata Nexon EV.
Q ) Does the Haval H6 have a sunroof?
A ) Haval H6 does not have a sunroof.
Q ) Is it coming to India?
By CarDekho Experts on 20 Jun 2021
A ) As of now, Haval H6 is not launched yet, so we would suggest you to stay tuned f...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) Is Haval H6 7 seater or 8 seater ?
By CarDekho Experts on 11 Nov 2019
A ) As of now, the brand hasn't revealed the complete details. So we would sugge...Read More
Reply on this answerView all Answers (2)
Did you find this information helpful?
Other upcoming cars
×
We need your city to customize your experience