
Haima 8S Specifications
The Haima 8S has 1 Petrol Engine on offer. The Petrol engine is 1598 cc . It is available with the Manual transmission.
3 ViewsShare your Views
Shortlist
Rs.12.50 Lakh*
Key specifications of Haima 8S
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Displacement | 1598 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Transmission Type | Manual |
| Body Type | SUV |
Haima 8S specifications
Engine & Transmission
| Displacement | 1598 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4565 mm |
| Width | 1850 mm |
| Height | 1682 mm |
| Wheel Base | 2700 mm |
| Kerb Weight | 1560 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Top Suv cars
Comfort user views of Haima 8S
Share your Views
Popular Mentions
- All (3)
- Comfort (1)
- Engine (1)
- Performance (2)
- Interior (1)
- Engine performance (1)
- Exterior (1)
- Gear (1)
- More...
- Latest
- Helpful
- Critical
- BETTER BUY THE MG HECTORFirst of all, it's a Chinese brand car. I don't really like this car due to its bad comfort and worst performance.Read More6 4
Questions & answers
- FAQs
- Latest Questions
Q ) What is the estimated launch date of Haima 8S?
A ) The estimated launch date of Haima 8S is Not Yet Announced.
Q ) What are the expected key specifications of Haima 8S?
A ) Haima 8S will be a suv available in Manual transmission & Petrol options.
Q ) What are the alternatives/competitors of Haima 8S?
A ) Haima 8S will be competed with Mahindra Bolero, Tata Nexon, Toyota Glanza, Hyundai Creta and Tata Nexon EV.
Q ) Does the Haima 8S have a sunroof?
A ) Yes, Pure S, SX variant(s) of Haima 8S are having sunroof.
Q ) How much mileage give in city with traffic??
By CarDekho Experts on 18 May 2021
A ) It would be too soon to give a verdict as Haima 8S hasn't launched yet. So w...Read More
Reply on this answerView all Answers (2)
Q ) Which Country brand this car
By CarDekho Experts on 28 Mar 2021
A ) Haima is a Chinese company. The Haima brand has decided to add to a prospective ...Read More
Reply on this answerView all Answer
Q ) Will it have a diesel option?
By CarDekho Experts on 26 Nov 2020
A ) As of now, the brand hasn't revealed the complete details. So we would sugge...Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Other upcoming cars
×
We need your city to customize your experience