
Ferrari 488 Specifications
The Ferrari 488 has 1 Petrol Engine on offer. The Petrol engine is 3902 cc . It is available with Automatic transmission.Depending upon the variant and fuel type the 488 has a mileage of 7.75 to 8.77 kmpl. The 488 is a 5 seater 4 cylinder car and has length of 4568 mm, width of 1952 mm and a wheelbase of 2650 mm.
Shortlist
Rs.3.88 - 4.40 Cr*
This model has been discontinued*Last recorded price
Key specifications of Ferrari 488
| ARAI Mileage | 7.75 kmpl |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Displacement | 3902 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 659.78bhp@8000rpm |
| Max Torque | 760Nm@6750 rpm |
| Seating Capacity | 5 |
| Transmission Type | Automatic |
| Fuel Tank Capacity | 78 Litres |
| Body Type | Coupe |
Key features of Ferrari 488
| Power Steering | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Anti-lock Braking System (ABS) | Yes |
| Air Conditioner | Yes |
| Driver Airbag | Yes |
| Passenger Airbag | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Multi-function Steering Wheel | Yes |
| Wheel Covers | No |
Ferrari 488 specifications
Engine & Transmission
| Displacement | 3902 cc |
| Max Power | 659.78bhp@8000rpm |
| Max Torque | 760Nm@6750 rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Fuel Supply System | MPFI |
| Turbo Charger | Yes |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 7 Speed |
| Drive Type | RWD |
| Report Incorrect Specs | |
Fuel & Performance
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 7.75 kmpl |
| Petrol Fuel Tank Capacity | 78 Litres |
| Emission Norm Compliance | BS VI |
| Report Incorrect Specs | |
Suspension, Steering & Brakes
| Steering Type | Power |
| Steering Column | Tiltable & Telescopic |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions & Capacity
| Length | 4568 mm |
| Width | 1952 mm |
| Height | 1211 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| Wheel Base | 2650 mm |
| Front Tread | 1679 mm |
| Rear Tread | 1647 mm |
| Kerb Weight | 1525 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Rear AC Vents | |
| Lumbar Support | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | |
| Smart Access Card Entry | |
| KeyLess Entry | |
| Engine Start/Stop Button | |
| Cooled Glovebox | |
| Voice Commands | |
| Paddle Shifters | |
| USB Charger | Front |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Gear Shift Indicator | |
| Rear Curtain | |
| Luggage Hook & Net | |
| Battery Saver | |
| Lane Change Indicator | |
| Drive Modes | 0 |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Additional Features | Adjustable Head-rests Front
Sunglasses Holder |
| Report Incorrect Specs | |
Interior
| Tachometer | |
| Electronic Multi-Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Glove Box | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Folding Table in The Rear | |
| Dual Tone Dashboard | |
| Additional Features | Leather-wrapped Gear Knob
Front Seat Pockets Cabin Lamps Front and Rear Instrument Cluster Average Fuel Consumption Average Speed Distance to Empty Instantaneous Consumption |
| Report Incorrect Specs | |
Exterior
| Adjustable Headlamps | |
| Fog Lights - Front | |
| Fog Lights - Rear | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Roof Carrier | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Roof Rails | |
| Automatic Headlamps | |
| Trunk Opener | Smart |
| Sun Roof | |
| Tyre Size | 245/35 R20, Rear 305/30 R |
| Tyre Type | Tubeless, Radial |
| Additional Features | Exterior Door Handles Body Coloured
Outside Rear View Mirrors (ORVMs) Body Coloured Body-Coloured Bumpers Chrome Finish Exhaust pipe |
| Report Incorrect Specs | |
Safety
| Anti-lock Braking System (ABS) | |
| Brake Assist | |
| Central Locking | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti-Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag-Rear | |
| Day & Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Clutch Lock | |
| EBD | |
| Rear Camera | |
| Anti-Theft Device | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Knee Airbags | |
| ISOFIX Child Seat Mounts | |
| Heads-Up Display (HUD) | |
| Pretensioners & Force Limiter Seatbelts | |
| Hill Descent Control | |
| Hill Assist | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360 View Camera | |
| Report Incorrect Specs | |
Entertainment & Communication
| Radio | |
| Audio System Remote Control | |
| Integrated 2DIN Audio | |
| USB & Auxiliary input | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Internal Storage | |
| No. of Speakers | 6 |
| Rear Entertainment System | |
| Report Incorrect Specs | |
ADAS Feature
| Blind Spot Monitor | |
| Autonomous Parking | |
| Report Incorrect Specs | |
Compare variants of Ferrari 488
- 488 GTB V8Currently ViewingRs.3,88,00,000*EMI: Rs.8,48,7948.77 kmplAutomatic
- 488 GTBCurrently ViewingRs.3,90,00,000*EMI: Rs.8,53,166Automatic
- 488 SpiderCurrently ViewingRs.4,40,00,000*EMI: Rs.9,62,4597.75 kmplAutomatic
Ferrari 488 videos
2:14Ferrari 488 GTB | Launch Video | CarDekho.com10 years ago366 ViewsBy Himanshu Saini
5:002015 Ferrari 488 GTB - Ferrari's new supercar driven on road and track10 years ago85 ViewsBy Himanshu Saini
7:46Ferrari 488 Pista - Is it Speciale enough? Ft. Aditya Patel : Geneva Motor Show 2018 : PowerDrift8 years ago85.7K ViewsBy CarDekho Team
5:27Ferrari 488 GTB Superfast : Geneva Motor Show : PowerDrift9 years ago107.9K ViewsBy CarDekho Team
3:17Ferrari 488 GTB : Launch Alert : PowerDrift10 years ago47K ViewsBy CarDekho Team
Ferrari 488 user reviews
Based on4 User Reviews
Popular Mentions
- All (4)
- Engine (3)
- Power (3)
- Performance (3)
- Looks (3)
- Price (2)
- Powerful engine (2)
- Speed (2)
- More...
- Latest
- Helpful
- Ferrari 488GTB an superb looking carFerrari 488GTB a superb looking car.the best Ferrari splendid design superb performance nice exhaust sound sporty aerodynamics and a powerful engine. The car encompasses all the essential attributes of a modern-day supercar including style power speed and acceleration. Some cars are made to look amazing but run like hell.over all mind-blowing.Read More2 3
- An Awesome Super CarFerrari 488 GTB an aggressive looking car of Ferrari at a base price.
- The best Red horse everThe best Ferrari, Splendid design, superior performance, great exhaust sound, sporty aerodynamics and a powerful engine.Read More1
- Ferrari 488 GTB Gorgeous Looking & Next Level PerformanceSome cars are made to look gorgeous and run like hell. One such vehicle that comes from none other than the Italian brand Ferrari is the 488 GTB. The car encompasses all the essential attributes of a modern-day supercar including style, speed, power, and acceleration. Though the design is undoubtedly spellbound, one would rather surprise to know that in the age of carbon-fiber, the carmaker has used aluminum across the body. However, the muscular chassis arrangement is the best in the business. The cabin is constricted and hardly absorbs two adult passengers while the infotainment system is confusing unless you have worked on it seriously. Overall, the infotainment system is good but doesn't match the tech of similar cars such as Lamborghini Huracan. The main highlight of any Ferrari is the engine underneath and this powertrain is the one which has been bestowed with the International Engine of the Year 2017. So, one can very well get the idea about the caliber of the engine. The 3.9-litre V8 engine is capable of producing 661bhp and phenomenal torque of 760Nm, paired to 7-speed dual clutch automatic transmission. Press the accelerator and the 488 throttles forward to 100kmph mark in just 3 seconds of time with the top whack of 330kmph. The car has all the mind-altering performance numbers along with handling finesse of a mid-engined supercar, but at the price tag of over Rs. 4.45 crore (on road), it's the car made for only fat wallets.Read More6
- View All 488 Reviews
Did you find this information helpful?
Trending Ferrari cars
Ferrari F8 TributoRs.4.02 Cr*
Ferrari RomaRs.3.76 Cr*
Ferrari 296 GTBRs.5.40 Cr*
Ferrari SF90 StradaleRs.7.50 Cr*
Ferrari AmalfiRs.5.59 Cr*
*Ex-showroom price in New Delhi
×
We need your city to customize your experience